Wieniec adwentowy – pierwsza bożonarodzeniowa ozdoba
08-11-2022 • Okazje, Inspiracje

Wieniec adwentowy – pierwsza bożonarodzeniowa ozdoba

Święta zbliżają się wielkimi krokami. A wraz z nimi czas odpoczynku, chwile spędzane z rodziną, delektowanie się pysznymi potrawami i rozpieszczanie oczu wspaniałymi, bożonarodzeniowymi ozdobami. Przy tych ostatnich zatrzymamy się na chwilę. Bo przecież to właśnie dekoracje domu w dużej mierze budują klimat, który chłoniemy w czasie świąt wszystkimi zmysłami. Dziś opowiemy Wam o wieńcach adwentowych. Dlaczego? Ponieważ z reguły są to pierwsze dekoracje pojawiające się przed Świętami. Eleganckie, piękne i symboliczne, na przestrzeni lat stały się wspaniałą tradycją. I chociaż przywędrowały do Polski zza zachodniej granicy, chyba zgodzicie się z nami, że warto pielęgnować zwyczaj robienia wieńców adwentowych.

Wieniec adwentowy – dekoracja z długą tradycją

Zanim jednak podpowiemy Wam jak zrobić wieniec adwentowy, przyjrzymy się jego historii. A ta jest naprawdę szczególna. Sięga XIX wieku. To właśnie wtedy Johann Hinrich Wichern, niemiecki pastor i teolog prowadzący w Hamburgu dom dla osieroconych dzieci, wykonał prototyp wieńca adwentowego. Miał postać drewnianej obręczy z 24 świecami, zapalanymi kolejno od 1 grudnia do Wigilii. Twórca wieńca chciał w ten sposób umilić swoim podopiecznym czas oczekiwania na Boże Narodzenie. A dodatkowo stworzyć ciepły, przytulny klimat podczas codziennej modlitwy, odmawianej w świetlicy placówki, gdzie ustawiono wieniec.

Pomysł pastora szybko zyskał popularność i zaczął rozprzestrzeniać się na inne niemieckie miasta. Z biegiem czasu przekroczył granicę, stając się jedną z najciekawszych europejskich tradycji. Oczywiście na przestrzeni lat ewoluował. W ten sposób współczesne wieńce adwentowe posiadają nie 24, lecz 4 świece – zapalane w każdą niedzielę adwentu. I niosące symboliczny przekaz. Ale o tym za chwilę. Do Polski wieńce adwentowe trafiły po I wojnie światowej. Możemy śmiało powiedzieć, że zadomowiły się w naszym kraju na dobre. Dziś zdobią zarówno kościoły, jak i domy, uprzyjemniając odliczanie dni do Świąt Bożego Narodzenia.

Jak wyglądają współczesne wieńce adwentowe?

Tworzone obecnie wieńce adwentowe mają tradycyjny, okrągły kształt. Ich bazę stanowią mocowane na obręczy gałązki drzew iglastych. Możliwości ozdabiania wieńców adwentowych jest mnóstwo. Najczęściej pojawiają się na nich wstążki, suszone kwiaty i owoce, szyszki, niewielkie bombki, żołędzie, a nawet delikatne świetlne girlandy wykonane z maleńkich diod LED. Oczywiście nie może też zabraknąć świec. Proste, skręcane, strzeliste albo w postaci klasycznego walca – tylko od Was zależy, które rozbłysną w Waszym wieńcu adwentowym. Podpowiadamy, że jeszcze kilka dekad temu obowiązywała ujednolicona kolorystyka świec. Trzy z nich były koloru fioletowego, a jedna, zapalana na samym końcu – różowego, co odpowiada barwom szat liturgicznych zakładanych w niedziele adwentowe przez księży. Dziś powoli odchodzi się od tej reguły i nawet w wieńcach adwentowych zdobiących kościoły pojawiają się świece białe czy czerwone. Te ostatnie wspaniale nawiązują do świątecznej kolorystyki – zwłaszcza jeśli zestawić je ze złotymi dodatkami czy suszkami barwionymi na złoto.

Symbolika wieńca adwentowego

Pamiętajcie jednak o tym, że wieniec adwentowy to nie tylko dekoracja. To także ozdoba niosąca ze sobą potężny, symboliczny przekaz. I to wielowymiarowy!

  •       Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność i życie wieczne.
  •       Zimozielone gałązki to z kolei symbol życia oraz wspólnoty – zarówno chrześcijańskiej, jak i rodzinnej.
  •       Świece zapalane w każdą niedzielę symbolizują światłość, do której dążymy w ciągu całego życia. Każda z nich ma swoje osobne znaczenie. Pierwsza jest świecą nadziei, druga – pokoju, trzecia – radości, a ostatnia to świeca miłości.

Najpiękniejsze wieńce adwentowe to te, które sami wykonacie

Wiecie już, jaka jest historia wieńca adwentowego i co symbolizują jego poszczególne elementy. Czas więc dowiedzieć się, jak wykonać wieniec adwentowy. Zacznijmy od potrzebnych elementów. Koniecznie muszą wśród nich znaleźć się następujące rzeczy:

  •     Obręcz, do której przymocujecie gałązki i ozdoby. Może być wykonana ze słomy, styropianu albo gąbki florystycznej. Wybór należy do Was. Zadbajcie jedynie o to, aby miała odpowiednią wielkość. Zalecamy obręcze o średnicy co najmniej 20 cm.
  •       4 świece – jeśli chcecie wykonać tradycyjny wieniec adwentowy, sięgnijcie po klasyczne świece stołowe. W nowoczesnych wieńcach sprawdzą się najprostsze walce. Macie ochotę na wieniec adwentowy w stylu glamour? Postawcie na skręcane świece – najlepiej muśnięte brokatem.
  •       Gałązki drzewa iglastego – może to być sosna, świerk albo jodła. Polecamy Wam właśnie te gatunki, ponieważ są trwałe, nie osypują się, a przy tym pozostają dość plastyczne, więc bez problemu przymocujecie je do obręczy.
  •       Drut – konieczny do przymocowywania gałązek i dekoracji. Opcjonalnie możecie sięgnąć po pistolet z gorącym klejem.
  •       Dekoracje – w tej kwestii po prostu uwolnijcie wodze fantazji. My oczywiście polecamy suszone kwiaty, ale mogą to być również owoce, bombki, wstążki – wszystko, co tylko przyjdzie Wam na myśl albo… Wpadnie w oko.

Jak zrobić wieniec adwentowy – krok po kroku

Wykonanie wieńca adwentowego nie jest trudne. Na początek przygotujcie sobie gałązki. Przymocujcie je drutem lub gorącym klejem do obręczy w taki sposób, aby gałązki nowego rzędu przykrywały łodyżki poprzedniego. Następnie zamocujcie świece. Możecie wykorzystać sprawdzony sposób, wbijając od spodu świecy wykałaczkę, którą następnie umieścicie w obręczy. Dzięki temu będzie stabilna. Na koniec pozostanie najprzyjemniejsze, czyli mocowanie ozdób. Jeśli zdecydujecie się na suszone rośliny, podpowiadamy, że w wieńcu adwentowym świetnie spisze się ruskus, phalaris czy dmuszek jajowaty. Nutę egzotyki wniesie brunia, len i lunaria również doskonale zdadzą egzamin w wieńcach adwentowych. Zwłaszcza kiedy dopełnicie je złotą lub srebrną obiedką.

Myślicie o świętach i czujecie, że serce zaczyna Wam bić szybciej, a w głowie pobrzmiewają znane, bożonarodzeniowe melodie? Sprawcie, aby ten magiczny czas trwał jak najdłużej. Pomogą w tym dekoracje. Zacznijcie od wieńca adwentowego. Przygotowując go samodzielnie, zyskacie sposób na to, aby świetnie spędzić czas i jeszcze lepiej wczuć się w świąteczną atmosferę.

 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl