Trendy florystyczne 2024 - co będzie modne w tym roku?
To już tradycja, że co roku przedstawiamy Wam zestawienie najciekawszych trendów florystycznych na nowy rok. Nie może ich zabraknąć także w 2024. Zacznijmy jednak od kilku dość ważnych informacji. Nasza lista trendów powstaje na podstawie analiz przeróżnych źródeł, a także naszych obserwacji i przemyśleń. Staramy się patrzeć szeroko i inspiracje czerpać nie tylko z naszej branży, lecz także świata mody, wnętrz, designu i tendencji społecznych. Dzięki temu możemy przedstawić Wam bogaty i, miejmy nadzieję, ciekawy opis kierunków, jakie w tym roku mogą zawładnąć kwiatowymi kompozycjami. A zatem, jakie będą kwiatowe trendy w 2024 roku?
Motyw przewodni - kokardy i perły
Dwa bardzo proste do zastosowania i niezwykle modne motywy przewodnie to kokardy i perły. Kokardy swoją obecność zaczęły zaznaczać już podczas świąt Bożego Narodzenia w 2023 roku. W mediach społecznościowych można było zauważyć je szczególnie w postaci dekoracji drzwi, choinki oraz wieńców. Jeszcze wcześniej pojawiły się w modzie w formie eleganckich ozdób do włosów nawiązujących do trendu quiet luxury. W 2024 kokardy, szczególnie te w wersji atłasowej i jedwabnej, będą wszędzie. Dlaczego tak bardzo rezonują z naszym gustem? Kojarzą się z czymś stylowym i luksusowym. W bardzo szybki, łatwy i niedrogi sposób mogą odmienić wystrój, a nawet kompozycje florystyczne.
zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Andrey Tulsky
Gdzie zastosować kokardy:
- długie, powiewające na wietrze wstążki będą romantyczną ozdobą bukietu,
- duża ilość kokard zamieni zwyczajny świecznik w niezwykły kandelabr,
- bukiet składający się z jednego gatunku kwiatów urozmaici duża kokarda,
- eleganckie kokardy na krzesłach podczas przyjęć okolicznościowych wracają do łask.
Perły znane i stosowane są przede wszystkim w biżuterii i modzie. Pojawiają się także na papeterii i cukiernictwie. W tym roku na nowo odkrywamy, że mogą być także ozdobą kwiatów i bukietów. Perły i perełki stosować warto jednak z wyczuciem, bo w ich przypadku bardzo łatwo przejść od elegancji do tandety. Kluczem jest tutaj ilość: kilka perełek ułożonych nieregularnie w bukiecie wygląda subtelnie i nie sprawia wrażenia przepychu. Hitem, który zdobywa Internet, są kwiaty anturium ozdobione drobnymi perełkami.
zdjęcie po lewej: The Cottage Rose, zdjęcie po prawej: Roj Floral Studio
Na jakie okazje sprawdzą się dekoracje z perłami?
- ślub,
- wieczór panieński,
- chrzciny,
- baby shower,
- zaręczyny,
- impreza w tylu lat 20. lub Wielkiego Gatsby.
zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Hart Floral Education
Owoce i warzywa jako element kompozycji florystycznych
Zaskakujący, acz przepiękny trend, który pozwala na korzystanie z jeszcze większego bogactwa naturalnych materiałów. Jest on nawiązaniem do mistrzów holenderskiego malarstwa, którzy niejednokrotnie przedstawiali kwiatowe kompozycje w towarzystwie owoców, a nawet jajek. W sztuce łączenia kwiatów z innymi elementami roślinnymi nie ma zasad ani ograniczeń. Owoce, bulwy czy liście roślin jadalnych mają bardzo często ciekawy kolor, pokrój i fakturę, co sprawia, że są doskonałym, a wręcz artystycznym urozmaiceniem projektów florystycznych. Nie chodzi tu tylko o soczyste i jędrne cytrusy. Mogą to być rośliny, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Bardzo łatwo można znaleźć je na lokalnym ryneczku czy nawet w domowym ogródku. Gałązki pełne malin, kiść soczystych pomidorów, por, a nawet kapusta - wszystkie chwyty są dozwolone.
zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Pinterest
Zrównoważony rozwój - jeszcze bardziej na czasie
Tendencje dotyczące ekologii i zrównoważonego rozwoju z roku na rok zakreślają coraz większy krąg i są coraz szerzej omawiane. Prawdopodobne jest, że część praktyk, które stosują obecnie najbardziej świadomi floryści, wkrótce stanie się nowym standardem. Nie jest też tajemnicą, że florystyka już od dłuższego czasu nie jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska branż. Firmy prześcigają się w kreowaniu nowych proekologicznych i biodegradowalnych produktów jak choćby gąbka florystyczna z wełny mineralnej. Inne podejście to poszukiwanie rozwiązań w przeszłości. Wszak układaniem kwiatów ludzie zajmują się od setek lat, jednak z prozaicznej wygody wiele tradycyjnych technik odeszło w zapomnienie.
Ekologiczne podejście do florystyki - jak zacząć?
- rezygnacja z gąbki florystycznej na rzecz innych rozwiązań np. drutu i siatki lub kenzana,
- stosowanie sezonowych gatunków roślin - tutaj znajdziecie propozycje roślin na każdy miesiąc,
- recykling kompozycji okolicznościowych np. przerobienie kompozycji ślubnych na wiązanki dla gości,
- korzystanie z suszonych kwiatów, które nie więdną i dostępne są przez cały rok.
Więcej pomysłów znajdziecie w naszym wpisie: Florystyka - jak sprawić, by była bardziej eko.
zdjęcie po lewej: Junebug Weddings, zdjęcie po prawej: Pinterest
Kwiaty i dekoracje w stylu retro
Fascynacja wszystkim co vintage trwa w najlepsze, zarówno w kwestii koloru, jak i wystroju. Pamiętajcie, że nie chodzi tu o jak najbardziej realistyczne odwzorowanie stylistyki retro, a czerpanie z jej najciekawszych elementów i odtworzenie ich we współczesnej formie. Najprostszym sposobem jest zgłębienie tematu kolorystyki minionych czasów. W tym aspekcie pojawiać się będzie inspiracja estetyką klubów jazzowych, pełnych głębokich i ciepłych barw takich jak bordo, granat, bursztyn, butelkowa zieleń, terakota czy wszelkie odcienie brązu. We florystyce można stosować je nie tylko przez odpowiedni dobór kwiatów, lecz również w postaci kolorowych naczyń i wazonów. Najbardziej "hot" pozostają lata 70-te, ale mamy pewne przeczucie, że wraz z zainteresowaniem trendem "mob wife", czyli wyglądem inspirowanym żonami mafiozów, znajdzie się wkrótce przestrzeń na stylistykę rodem z lat 80-tych.
zdjęcie po lewej: The Bali Bride, zdjęcie po prawej: Iris & Fig
Niebieski wraca w wielkim stylu
Poza kolorami koloru Peach Fuzz i Apricot Crush, o których pisaliśmy tutaj, naszą uwagę zwrócił niebieski. W wielkim stylu powrócił w trendach makijażowych, choć wydawało się, że to będzie niemożliwe. Znane powiedzenie brzmi jednak "nigdy nie mów nigdy", szczególnie jeśli chodzi o trendy. Niebieski w naturze występuje stosunkowo rzadko. Chaber, mikołajek, niezapominajki czy przegorzan to dumni przedstawiciele tej barwy. Z pomocą przychodzą również rośliny barwione, przede wszystkim suszki: phalaris, len, gliksja czy broom bloom.
Jak zastosować niebieski w kompozycjach kwiatowych? Mamy kilka pomysłów.
- Klimat śródziemnomorski, czyli połączenie niebieskiego z żółtym i białym. Przywołuje na myśl wielkie greckie wesele lub błogi wypoczynek na Capri.
- Morskie królestwo, czyli inspiracja podwodnym światem. W tym wypadku sprawdzi się połączenie kilku odcieni niebieskiego z czymś... błyszczącym, mieniącym się jak najpiękniejsze słonowodne ryby.
- Sielski charakter kompozycji osiągnąć można wybierając niebieskie kwiaty jako dodatek. Sprawdzą się tu ostróżka, chabry lub suszony oset, dzięki którym stworzyć można aranżację naturalną i lekką w odbiorze.
Czy nasze przewidywania dotyczące trendów florystycznych sprawdzą się w 2024? Czas pokaże. Cieszy nas jednak tak duża różnorodność. Nie musimy obawiać się, że każdy bukiet, projekt czy przyjęcie będzie wyglądać tak samo. Dostępny jest ogrom materiału florystycznego i dodatków, pośród których każdy może znaleźć choć niewielki detal, który go zachwyci lub zainspiruje. Dla jednych będzie to kolor, dla innych forma. Najpiękniejszy jest etap poszukiwań, odkrywania nowych pomysłów i tworzenia koncepcji. To właśnie tutaj dzieje się magia.