Trendy florystyczne 2023 - co będzie modne w tym roku?
13-01-2023 • Trendy

Trendy florystyczne 2023 - co będzie modne w tym roku? 

Już trzeci rok z rzędu przedstawiamy Wam nasze zestawienie trendów we florystyce. Lista powstaje w oparciu o nasze obserwacje, jak również rzetelne źródła, które wskażemy na końcu tego artykułu. A zatem, jakie kwiaty będą modne w 2023 roku? Jaka stylistyka pojawiać się będzie w dekoracjach i kompozycjach? Jakie kolory zdominują rok? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić poniżej. 

Kolory roku 

Zacznijmy od kolorów. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o kolorze roku 2023 według Pantone. W tym roku nosi on nazwę Viva Magenta. To wyjątkowo energetyczny odcień czerwieni. Pantone podkreśla, że jest to barwa odważna, żywiołowa, wręcz pulsująca. Magenta jest pełna werwy, ma w sobie buntowniczą nutę i nastawia optymistycznie. Z czym ją łączyć? W palecie barw, która towarzyszy ciepłej czerwieni, znalazły się odcienie pastelowe i stonowane. Błękit i wrzosowy z domieszką szarości, barwy w brązowo-oliwkowej tonacji, piaskowy żółty oraz bardzo jasny morelowy przepięknie kontrastują z energetycznym kolorem roku. Czy taką paletę barw da się przenieść do świata florystyki? Ależ oczywiście! Być może dzięki niej do łask wrócą karminowe róże, piwonie lub dalie w połączeniu z jasnymi dodatkami. 

źrodło: Pantone

źródło: Pantone

Druga propozycja koloru roku prezentowana jest przez Coloro we współpracy z WGSN. Kolor ten nosi nazwę Digital Lavender i ma reprezentować dobre samopoczucie i "cyfrowy eskapizm". Badania wskazują, że kolory o krótszej długości fali wywołują spokój i pogodę ducha. Wybór lawendowego ma zatem wywołać dobre samopoczucie i podkreślić znaczenie zdrowia psychicznego. 

źrodło: WGSN

Co więcej? Cały czas bardzo silną pozycję będą miały kolory natury. W tym roku szczególnie popularny staną się odcienie terakoty, miedzi oraz burnt orange, czyli odcienia pomarańczowego, który przypomina płomienie. 

źródła: zdjęcie po lewej Stylemepretty, zdjęcie po prawej Kristina Kayla

Dobrze mają się połączenia oparte na kontraście kolorów, które znajdują się po przeciwległych stronach koła barw. Przykładem może być połączenie koloru miodowego lub pomarańczowego z indygo. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o teorii kolorów we florystyce, polecamy Wam jeden z naszych poprzednich wpisów: TUTAJ

źródła: zdjęcie po lewej Hyatt Regency Austin, zdjęcie po prawej Whimsical Wonderland Weddings

Minimalizm kontra maksymalizm 

Mamy wrażenie, że 2023 rok nie uznaje półśrodków. Z jednej strony wszyscy mamy świadomość trudnych czasów i wielu z nas przyjmuje strategię "zaciskania pasa". Jak to się odbije na florystyce? Rosnące ceny gazu, energii, nasion czy środków ochrony roślin wpływają na koszt uprawy, szczególnie tych gatunków, które rosną w szklarniach. Przekłada się to bez wątpienia na finalną cenę kwiatów. Jak sobie z tym poradzić? Jednym z pomysłów jest sięganie po kwiaty sezonowe charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu u lokalnych dostawców i ogrodników. W pracowni florystycznej lub kwiaciarni warto mieć pod ręką kwiaty suszone - przetrwają długo, a przy tym świetnie sprawdzą się jako element bukietów i kompozycji. 

Mniej znaczy więcej, także we florystyce 

Minimalistyczne aranżacje kwiatowe nie są wszak nowością. Na pewno kojarzycie choćby dekoracje stołów weselnych składające się z wielu małych wazoników, w których znajduje się po kilka kwiatów. Jeden wazonik być może nie robi wrażenia, ale 20 takich wazoników to już zupełnie inna bajka. Aranżację uzupełnić można kolorowym bieżnikiem, świecami czy oryginalnymi podtalerzami. Gwarantujemy, że efekt Was zaskoczy. 

źródła: zdjęcie po lewej fotografia Malia Fotografia, aranżacja Ślubne Wariacje, zdjęcie po prawej Sassflower

Druga propozycja to wybór jednej rośliny, która stanie się motywem przewodnim dekoracji. Przykładem może być świeży lub stabilizowany eukaliptus. Jedna roślina, która daje niezwykle dużo możliwości zastosowania. Pozostając w temacie ślubnym, eukaliptus użyć można do zaproszeń, kompozycji na stół, bukietu panny młodej, butonierki, dekoracji krzeseł czy ścianki do zdjęć. Jako motyw przewodni potraktować można również gipsówkę, liście palmy lub trawy pampasowe. Wszystko zależy od Waszych preferencji i gustu. 

źródła: zdjęcie po lewej Stylemepretty, zdjęcie po prawej Carmela Weddings

Zachęcamy, by w nadchodzących sezonach zapoznać się ze stylem ikebany. Minimalistyczne kompozycje układane w kenzanie to kwintesencja japońskiej sztuki układania kwiatów. Do jej wykonania wykorzystać można kwiaty, ale nie tylko... genialne ikebany powstają np. z powyginanych gałęzi. Idąc krok dalej, co powiecie na nieco abstrakcji? Kompozycje nieoczywiste, budzące emocje, artystyczne, a czasem nawet dziwne. "Hot" będzie również stylistyka space age oraz powrót do nurtu lat '60 i '70. Obserwujcie dokładnie - czujemy, że w tym roku nie przejdziecie obok nich obojętnie. 

źródła: zdjęcie po lewej FridaKim, zdjęcie po prawej Team Flower Education

A może więcej znaczy lepiej? 

To oczywiście pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo czy przyjęcia, wesela i wszelkiego rodzaju inne przyjęcia okolicznościowe nie są po to, żeby zapomnieć o trudach codzienności? Wyrazić to można między innymi poprzez kompozycje florystyczne - majestatyczne, obfite, imponujące. Takie aranżacje mogą przenieść nas, choć na chwilę, do zupełnie innej rzeczywistości. Przecież kwiaty są po to, żeby dać nam inspirację, podziwiać piękno i wzbudzać zachwyt. Obfitość wyrazić można poprzez kolory, wielkość i formę kompozycji, a nawet dobór gatunków, które stworzą niezapomnianą scenerię. 

źródła: zdjęcie po prawej Carmela Weddings, zdjęcie po lewej Janne Ford

Barbiecore - wspomnienia wracają 

Barbiecore to trend, który przypomina nam lata dzieciństwa. To nostalgia za zabawą, beztroską. Nawiązuje on do stylistyki lat '90 i '00, którą wiele z nas dobrze zna i pamięta. Cechy charakterystyczne barbiecore to kolor różowy, radość, zabawa, swoboda w wyrażaniu siebie. Z barbiecore łączy się motyw rysunkowych kwiatów, serduszek, brokatu, słodkich, czy nawet dziecinnych gadżetów. Jak przenieść go do świata florystyki? Postępując według zasady "think pink". Nie chodzi tylko o używanie, czy nadużywanie koloru różowego we wszystkich możliwych odcieniach. Z tego trendu warto zapożyczyć dziecięcą radość i otwartość na tworzenie koncepcji z przymrużeniem oka. Liczy się kreatywność i nieszablonowe pomysły. 

źródło: Green Wedding Shoes

Prasowane kwiaty 

Temat prasowanych kwiatów na naszym blogu pojawił się już w ubiegłym roku. Więcej o nich przeczytacie TUTAJ. Ten trend rozwija się równolegle z powrotem do rękodzieła i tworzenia rzeczy unikalnych oraz personalizowanych. Coraz więcej osób w kreatywnych zajęciach odnajduje nie tylko pasję. Bardzo często stają się one pomysłem na biznes lub na życie. A kwiaty suszone na płasko są jednym z kierunków, które coraz mocniej zaczynają skradać Wasze serca. Gdzie pojawiają się takie suszki? Z pewnością dobrze znają je cukiernicy. Floral cakes, czyli torty ozdobione prasowanymi kwiatami stają się niezwykle popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ na myśl przywołują wiosenną łąkę. A widzieliście już kwiaty prasowane na paznokciach? Mamy przeczucie, że niejedna z nas będzie takie nosić. Nie można zapomnieć o ramkach i kolażach z kwiatami, na które znajdzie się co najmniej tysiąc kreatywnych pomysłów. 

źródło: zdjęcie po lewej Agapiecze, zdjęcie po prawej Blosmi

Przytulnie i vintage, czyli nostalgia w innej formie

Wydawać się może, że taka tematyka dotyczy przede wszystkim wnętrz, ale czy kwiaty nie pojawiają się również tam? Elementy vintage oraz antyki w domu będą w tym roku bardzo dobrze widziane i bardzo poszukiwane. Nie chodzi tu o to, aby przeprowadzić się do domu swojej babci. To raczej sposób na eklektyczne połączenie "starych" mebli i dodatków we współczesnych wnętrzach. Przykład? Bukiet suszonych kwiatów w wazonie będącym klasykiem z innej epoki. Prosta dekoracja, która ma o wiele więcej charakteru niż fikuśny wazon z sieciówki, który ma praktycznie każdy na Instagramie. Czas docenić dobre, ponadczasowe wzornictwo i cieszyć się nim przez kolejne lata. 

Lata pandemii sprawiły, że zaczęliśmy mocniej troszczyć się o nasze cztery kąty. Większą uwagę przykładamy do wyposażenia, dodatków - jednym słowem elementów, które sprawiają, że w domu czujemy się dobrze i przytulnie. W tym roku ozdabiać zaczniemy nie tylko wnętrze. Ostatnie święta Bożego Narodzenia pokazały, że do łask wracają choćby wieńce na drzwi zewnętrzne. Ale nie takie ze sztucznych kwiatów, tylko stworzone w oparciu o naturalne elementy. W Holandii czy krajach skandynawskich standardem są także klimatyczne aranżacje okien. Nie chodzi tu o fantazyjne firany czy wzorzyste rolety. Tajemnica leży w nastrojowym świetle i klasycznych dekoracjach, takich jak kwiaty, trawy lub gałązki w wazonach. Ciekawe, czy pojawią się również w naszym kraju. 

Na koniec...

Na koniec ważna myśl, która powinna pojawić się zawsze przy tego typu zestawieniach. Trendy to nie jest coś, co należy ślepo naśladować. Trendy to inspiracja, wskazówka, którą każdy z nas może przełożyć na swoją pracę, styl, pomysły. Każdy z nas może rozumieć i odczuwać je inaczej. Co więcej, nie każdy z nas musi się z nimi zgadzać. Kluczem jest różnorodność oraz własna, autorska interpretacja tego, co "modne" w połączeniu z tym, co wybrzmiewa w naszych głowach i sercach. 

Źródła: 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl