Trend: makramowe laleczki
Co to jest makrama?
Na jaką okazję sprawdzą się makramowe anioły i portrety?
- ślub;
- chrzest święty;
- komunię świętą;
- narodziny dziecka;
- dzień babci, dzień dziadka, dzień matki, dzień ojca;
- rocznicę;
- podziękowanie dla wychowawcy w ramach zakończenia roku szkolnego;
- święta Bożego Narodzenia;
- parapetówkę;
- wieczór panieński;
- ślubne podziękowanie dla rodziców.
Okazji może być o wiele, wiele więcej. Personalizowane makramy to niezwykła pamiątka, która może stać się także wyjątkową dekoracją domu.
Co potrzebne jest do stworzenia makramy - anioła lub rodzinki?
Jeśli myślimy o makramie, nie sposób zapomnieć o bawełnianych lub jutowych sznurkach w różnych kolorach. To właśnie one są podstawą twórczej pracy. Sznurkowa laleczka najczęściej mocowana jest do ramki. Ramki do makramy występują w przeróżnych rozmiarach, wzorach i wykończeniach. Najczęściej spotyka się ramki białe lub w wykończeniu z naturalnego drewna. Ważna jest jakość ich wykonania, ponieważ to właśnie ramka będzie bazą i tłem dla personalizowanej laleczki. W przypadku makramowych rodzinek coraz częściej widuje się ramki w kształcie domu. Wyglądają one naprawdę uroczo. Ramkę do makramy zastąpić można także drewnianą obręczą.
Kolejnymi ważnymi elementami są drewniane koraliki w różnych rozmiarach. To właśnie one posłużą jako głowa sznurkowego aniołka lub jeden z elementów dekoracyjnych.
Każda makramowa postać musi mieć strój! Może być on uniwersalny, jak tiulowa spódnica w przypadku aniołów lub kobiet, albo odpowiednio personalizowany, w zależności od tego, jak ubiera się osoba, którą chcemy przedstawić za pomocą lalki. Nawet on tworzony jest własnoręcznie przez pasjonatów makramy. W tej kwestii niezbędne będą różnego rodzaju materiały jak tiul i organza.
Makramowe laleczki personalizuje się najlepiej za pomocą dekoracji! Wśród nich prym wiodą papierowe i suszone kwiaty oraz elementy i napisy wykonane ze sklejki. Niektórzy twórcy własnoręcznie wykonują także ozdoby lub dodatki z modeliny czy filcu.
Na koniec, warto pamiętać również o niezbędnych przyborach. W przypadku makramy w swoim przyborniku warto mieć podstawowe narzędzia takie jak nożyczki, miarę i pistolet na gorąco. Wśród bardziej specjalistycznych akcesoriów przydatne będą np. szczotka i podkładka do rozczesywania sznurków.
Jakie suszone kwiaty wybrać do makramowych portretów i aniołów?
Suszone rośliny idealnie sprawdzają się do dekoracji makram. Ich wybór jest duży, są trwałe i można stworzyć z nich najróżniejsze kompozycje. Do tworzenia niewielkich bukiecików umieszczonych w ramce najczęściej wybierana jest suszona gliksja. Jej atutem są drobne kwiaty na cienkich gałązkach. Ich proporcje wpisują się doskonale w wymiary makramowych laleczek. Mały bukiet do makramy stworzyć można także z kwiatów suszonej gipsówki. Ramki do makramy i drewniane obręcze dekorować można za pomocą traw pampasowych, eukaliptusa, paproci oraz dmuszka jajowatego. Coraz częściej wybierane są także ruskus i ostnica.
Jak wygląda proces przygotowania personalizowanej makramy?
Jeśli marzysz o personalizowanej makramie dla siebie lub bliskiej osoby, dobrze wiedzieć, jak przebiega proces jej przygotowania. W pierwszej kolejności najlepiej wybrać twórcę, któremu powierzyć chcemy wykonanie tej wyjątkowej pamiątki. Warto zacząć od przyjrzenia się wcześniejszym pracom danego artysty. Na co zwrócić uwagę? Na początek ważna jest jakość wykonania - nie tylko samych laleczek, lecz także materiałów, z których dzieło jest stworzone. Warto przyjrzeć się detalom, ich różnorodności i precyzji wykonania. Bardzo często na wybór wpływa styl prac. Zazwyczaj to właśnie on decyduje, że podczas oglądania realizacji nasze serce zaczyna bić mocniej. Nie zaszkodzi także zapoznać się z opiniami o współpracy z wybranym twórcą, a nawet z nim porozmawiać. Makramowe laleczki to nie tylko kilka sznurków. Za każdą pracą kryje się człowiek i jego historia.
Po dokonaniu wyboru twórcy warto spisać wspólnie oczekiwania dotyczące makramy. To czas, by zastanowić się jakie cechy i detale laleczki są dla nas ważne. Można przesłać twórcy zdjęcie danej osoby lub rodziny. Po ustaleniu wszystkich szczegółów przychodzi czas na realizację projektu. Ile trwa przygotowanie makramy? Proces tworzenia zależy od stopnia skomplikowania ramki oraz doświadczenia twórcy. Wykonanie makramowego aniołka może zająć od 1,5 godziny do kilku godzin, natomiast stworzenie całej makramowej rodzinki to kwestia nawet kilku dni. Rękodzieło najlepiej zamawiać z wyprzedzeniem. Dlaczego? W najbardziej gorącym okresie np. komunii świętej lub Dnia Babci zamówień jest sporo, a wszystkie przygotowywane są zgodnie z kolejką. Ostatnim etapem tworzenia jest dodanie detali jak bukiecik z suszonych kwiatów oraz przyklejenie i utrwalenie laleczek.
Personalizowane anioły i rodzinki - ile to kosztuje?
Przestawiliśmy już elementy, które potrzebne są do stworzenia makramy i proces jej powstawania. Naturalnie nasuwa się pytanie: ile to kosztuje makrama? Odpowiedź brzmi "to zależy". Każdy personalizowany anioł czy portret wyceniany jest indywidualnie. Cena uzależniona jest od ilości laleczek, poziomu trudności wykonania projektu, doświadczenia twórcy, a także ilości produktów, które potrzebne są do jego wykonania. Koszt makramowych dzieł to tzw. widełki od kilkudziesięciu złotych w przypadku pojedynczej laleczki, do kilkuset złotych w przypadku dużej rodziny. Część makramowych artystów zajmuje się tą formą rękodzieła hobbystycznie, inni natomiast prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą. Niewidzialnymi składnikami ceny są lata doświadczenia, wypracowania własnego stylu, ogrom pasji, zaangażowania oraz serca włożonego w przygotowanie takiej niepowtarzalnej pamiątki.
Ten wpis nie powstałby bez wsparcia wspaniałych twórczyń, którym z całego serca dziękujemy. Zachęcamy również do zajrzenia na ich profile (kolejność alfabetyczna) i zapoznania się z ich pracami.
Ewa Chmielewska: Instagram @zaplatani
Joanna Czebieniak: Instagram @sznurkowe_makramowe
Martyna Liberkowska: Instagram @its.bohogirl
Agnieszka Mędrala: Instagram @czarymamy_makramy