Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszony złociszek 

Złociszek, który nosi łacińską nazwę Ammobium często nazywany jest także wiekuistką. Jego zaletą jest długi okres kwitnienia - od lipca aż do października. Długie, dość sztywne łodygi Ammobium, których wysokość sięga nawet do 70 cm, zakończone są pojedynczymi, drobnymi kwiatami. Wiekuistka uprawiana jest przede wszystkim jako roślina ozdobna lub materiał na suche kompozycje i bukiety.

 

Złociszek

Złociszek

Złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum), zwany też wiekuistką, jest byliną pochodzącą z Australii. W Polsce występuje jako roślina jednoroczna, uprawiana na rabatach. Częściej niż w ogrodach spotyka się go jednak w kompozycjach z suchych roślin. Kwiaty złociszka mają suche okrywy, dzięki czemu zachowują swój urok i trwałość przez wiele lat. Ich neutralny, biały kolor sprawia, że świetnie wyglądają solo, jak i w zestawieniu z innymi suchymi kwiatami, trawami albo zbożami. Złociszek cieszy się popularnością zarówno wśród florystów, jak i osób szukających ciekawych dodatków do wnętrz czy miłośników rękodzieła.

Jak wygląda złociszek?

Złociszek posiada dość drobne, białe kwiaty z żółtym środkiem osadzone na szczycie dość sztywnych, rozgałęzionych pędów. Są zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany. Podczas kwitnienia okrywy rozchylają się, sprawiając, że kwiaty stają się niemal kuliste. Pędy wiekuistki są pokryte drobnymi, wąsko-lancetowatymi liśćmi. Ich wysokość waha się w granicach od 60 do 90 cm. U podstawy pędów tworzy się natomiast rozeta z dużych, szeroko-lancetowatych liści. Okres kwitnienia złociszka przypada na lato – od lipca do września.

Złociszek w warunkach naturalnych i w ogrodzie

Ojczyzną złociszka jest Australia. W naturalnych warunkach występuje w formie dziko rosnącej. Zasiedla głównie suche, piaszczyste tereny. Jest zaliczany do bylin. W Polsce, ze względu na brak mrozoodporności, wiekuistka jest gatunkiem jednorocznym, uprawianym na rabatach. Znakomicie prezentuje się w towarzystwie innych roślin – zatrwianu, rudbekii, driakwii, aksamitki czy werbeny patagońskiej. Dobrze sprawdza się w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Jest doskonałym gatunkiem na skalniaki i do ogródków żwirowych.

Uprawa złociszka nie przysparza trudności. Warto natomiast zadbać o ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowisko. Wiekuistka najlepiej rośnie na glebach próchniczych półprzepuszczalnych. Dobrze znosi przejściową suszę. Jest natomiast wrażliwa na zbyt mokre podłoże, dlatego warto unikać zastojów wody w podłożu. Aby zapewnić roślinie bujny wzrost i obfite kwitnienie, należy regularnie odchwaszczać glebę i obcinać przekwitnięte pędy. Do suszenia najlepiej nadają się okazy przed całkowitym rozkwitem. Należy ścinać je, kiedy roślina nie rozwinęła jeszcze okryw kwiatowych ukazujących żółty środek. W przeciwnym wypadku żółty koszyczek podczas suszenia może przybrać brunatną barwę.

Zastosowanie złociszka

Złociszek znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Jego żółto-białe kwiaty pięknie prezentują się zarówno solo, jak i w towarzystwie innych suszków. Może więc tworzyć wspaniałe kompozycje z zatrwianem, krwawnikiem, mimozą, kocankami czy kraspedią kulistą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z kwiatami o niebieskiej barwie – ostróżką czy mikołajkiem, tworząc w ten sposób kompozycję z nowoczesnym pierwiastkiem. Wiekuistka w połączeniu ze zbożami stworzy z kolei piękne, rustykalne kompozycje. Bukiet złociszka można też wypełnić gipsówką, dmuszkiem jajowatym czy ruskusem, tworząc w ten sposób efektowną dekorację dla domu czy mieszkania albo sali, w której odbywają się przyjęcia okolicznościowe. Złociszek często jest spotykany w wiązankach ślubnych – zwłaszcza jeśli uroczystość jest urządzona w stylu rustykalnym bądź boho.

Wiekuistka świetnie spisze się też do rękodzieła. Pojedyncze kwiaty można zatapiać w żywicy, tworząc ozdobne ramki albo biżuterię. Ze złociszka można również wykonać ozdobne wianki do zawieszenia na ścianie czy na drzwiach. Doskonale sprawdzi się także do tworzenia obrazów 3D z suchych kwiatów. Gałązkami wiekuistki można ponadto ozdabiać zaproszenia albo kartki okolicznościowe.

Suszony złociszek w Blosmi

W Blosmi są dostępne pęczki złociszka z polskiej uprawy o wadze ok. 70-80 g. Każdy bukiet posiada dużą ilość kwiatostanów, zapewniając w ten sposób moc florystycznych i dekoracyjnych inspiracji. Wszystkie suszki są starannie pakowane i zabezpieczane na czas wysyłki. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl