Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszony zatrwian

Limonium, czyli zatrwian to wieloletnia roślina ozdobna. Suszony zatrwiam w Blosmi dostępny jest w wielokolorowych bukietach odznaczających się kwiatami w intensywnych barwach. Cieszy oko jako naturalna dekoracja do wnętrz, jest też dobrym pomysłem na niestandardowy prezent.   

Zatrwian

Zatrwian wrębny 

Zatrwian (Limonium sinuatum) jest byliną zaliczaną do rodziny ołownicowatych. Pochodzi z obszarów Basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej. Obecnie jest powszechnie spotykany w klimacie umiarkowanym na obu półkulach – od Wysp Kanaryjskich, przez Europę i Afrykę, na Japonii i Tajwanie kończąc. W Polsce zatrwian jest znany jako roślina uprawna, sadzona w ogrodach i na rabatach. Jego charakterystyczne, pergaminowe kwiaty doskonale nadają się do suszenia, przez co są wykorzystywane we florystyce. Cenią je również miłośnicy rękodzieła.

Jak wygląda zatrwian wrębny?

Zatrwian dorasta do wysokości ok. 80 cm. Roślina wykształca sztywne pędy, które rozgałęziają się na szczycie i są zakończone drobnymi kwiatami zebranymi w jednostronne kłosy. Najczęściej przybierają kolor biały, niebieski, różowy albo żółty. Pojawiają się pod koniec czerwca. Roślina kwitnie aż do jesiennych przymrozków. Przy podłożu z kolei wyrastają lirowate lub pierzaste, szorstko owłosione liście odziomkowe układające się w rozetę.

Zatrwian w warunkach naturalnych i w uprawie

Zatrwian jest odporny na niekorzystne działanie czynników środowiska. Dziko rosnące rośliny porastają łąki, nieużytki, a nawet tereny ruderalne. Gatunek jest odporny na niedostatek składników odżywczych w glebie. Dobrze znosi przejściową suszę. Co ciekawe, zatrwian może rosnąć w mocno zasolonych glebach, przez co często można go spotkać na przybrzeżach słonych jezior oraz mórz. Roślina występuje też na obszarach górskich. Nie toleruje jedynie mrozów, przez co w Polsce nie jest spotykana w naturze.

W naszym kraju zatrwian zyskuje coraz większą popularność jako roślina rabatowa. Powodem jest nie tylko jego oryginalny wygląd, ale także łatwa uprawa. Roślina najlepiej rośnie na mocno nasłonecznionych stanowiskach. W zacienionym miejscu wykształci luźne i słabo wybarwione kwiatostany. Optymalną glebą jest dla niej dobrze przepuszczalne podłoże o niezbyt dużej ilości składników odżywczych i pH zbliżonym do obojętnego. Zatrwian jest odporny na przejściową suszę. Nie znosi natomiast zastojów wody, które mogą stać się powodem wystąpienia chorób grzybiczych. Warto również zadbać o to, aby roślina była sukcesywnie odchwaszczana.

Zastosowanie zatrwianu

Ciekawostką jest, że jeszcze do niedawna korzenie zatrwianu były cennym surowcem wykorzystywanym w garbarstwie. Dzięki wysokiej zawartości tanin, z powodzeniem sprawdzały się przy barwieniu skór i dywanów. Zatrwian wykorzystywano też w produkcji farb – szczególnie tych o czarnym, żółtym, zielonym i różowym odcieniu.

Zatrwian pięknie prezentuje się na rabatach. Świetnie spisuje się w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych i wiejskich. Jest niezastąpiony w aranżacjach ogrodowych w stylu śródziemnomorskim. Można też uprawiać go w donicach – na balkonach i tarasach. Zatrwian pięknie wygląda w towarzystwie różnych gatunków roślin, w tym: liliowców, szarłatu, krwawników ogrodowych, goździków pierzastych czy lnu nowozelandzkiego. Znakomicie sprawdzi się na kwiaty cięte – wstawiony do wazonu, przez długi czas zachowa świeżość.

Suszony zatrwian we florystyce

Nie można jednak zapominać, że zatrwian jest rośliną cenioną przez florystów. Jest wykorzystywany głównie do tworzenia suchych kompozycji – zarówno bukietów, jak i dekoracyjnych wianków czy palm wielkanocnych. Jego kwiaty po odpowiednim zasuszeniu zachowują intensywną barwę i zachwycają kolorami przez długie miesiące. Zatrwian dobrze prezentuje się solo – wstawiony do prostego, szklanego wazonu. W takiej formie doskonale ozdobi nowoczesne wnętrze. Umieszczony w ceramicznym naczyniu, stanie się z kolei znakomitą dekoracją tradycyjnych i rustykalnych aranżacji. Można też łączyć go z innymi suszkami. Należy jednak pamiętać, że kwiaty są dość okazałe, przez co roślina najlepiej wygląda w towarzystwie suszonych traw oraz zbóż.

Suszony zatrwian w Blosmi

W ofercie Blosmi są dostępne pęczki zatrwianu łączące kwiaty w kolorach: fioletowym, żółtym, różowym oraz białym. Pędy mają ok. 50-55 cm wysokości. Przybliżona waga każdego pęczka to 30 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl