Produkty wybrane dla Ciebie

Suszony suchlin

Suchlin to roślina, która nosi wiele nazw - Acroclinium, Helipterum czy suchołuska. Dziko rośnie w Australii, natomiast w Europie uprawiana jest głównie z przeznaczeniem na suszki. Wąskie płatki kwiatów Acroclinium w dotyku przypominają pergamin i doskonale się zasuszają zachowując swą naturalną różową oraz białą barwę. 

 

Suchlin

Suchlin

Suchlin (Acroclinium, syn. Helipterum) to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny astrowatych. Jej ojczyzną jest Australia. W Europie suchlin występuje wyłącznie w formie uprawnej. Jest często spotykany w polskich ogrodach. Wspaniale prezentuje się na rabatach. Jego głównym przeznaczeniem są jednak suche bukiety. Suchlin posiada pergaminowe okrywy koszyczka, przez co w niektórych regionach kraju bywa nazywany potocznie papierową szarotką. Jego atutem jest to, że kwiaty nie tracą swojej formy ani koloru podczas zasuszania. Suchlin występuje w odcieniu różowym lub białym. Odmiana suchlin Sanforda (Helipterum sanfordii) posiada natomiast naturalny żółty kolor. Jest odpowiedni do barwienia. Z tego względu cieszy się popularnością nie tylko wśród ogrodników, ale także florystów i miłośników rękodzieła.

Jak wygląda suchlin?

Suchlin posiada dość sztywne i słabo rozgałęzione łodygi wznoszące się ku górze. Na ich wierzchołkach wykształcają się dość duże koszyczki zbudowane z żółtych, rurkowatych kwiatów. Są otoczone okółkowatymi okrywami koszyczka, łudząco przypominającymi płatki. Ich charakterystyczną cechą jest sucha, niemal papierowa faktura. Kwiaty suchlinu wydzielają delikatny zapach. Łodyga na całej długości jest pokryta niewielkimi, równowąskimi, szarozielonymi liśćmi. Dorasta do wysokości 50-60 cm. Zaletą suchlinu jest długi okres kwitnienia – od czerwca do października.

Ciekawą odmianą suchlinu jest Sanfordii, który posiada posiada zupełnie inną budowę. Charakterystyczne są jego drobne żółte kwiaty zebrane w koszyczki. 

Suchlin w warunkach naturalnych i w ogrodzie

W naturalnych warunkach suchlin występuje wyłącznie w Australii. Co ciekawe, o ile w Europie zaczęto uprawiać go w XIX wieku, w swojej ojczyźnie został doceniony jako roślina rabatowa dopiero w ubiegłym stuleciu. W Polsce suchlin pojawia się przede wszystkim w ogrodach wiejskich i rustykalnych. Doskonale sprawdza się na obrzeżach rabat. Pięknie prezentuje się w towarzystwie innych gatunków uprawianych na suszki tj.: kocanki, zatrwian, krwawnik czy mikołajek. Poza tym można go sadzić w towarzystwie floksów wiechowatych, aksamitek, liliowców oraz cynii. Warto pamiętać, że kwiaty suchlinu zamykają się podczas pochmurnych dni oraz na noc.

Zaletą suchlinu jest bezproblemowa uprawa. Wystarczy jedynie odpowiednie stanowisko – ciepłe o dużym nasłonecznieniu. Roślina dobrze rośnie na każdym podłożu. Warunkiem jest brak zastojów wody. Najlepsze warunki dla suchlinów stwarza gleba dobrze przepuszczalna, bezwapienna i próchnicza. Warto zadbać o to, aby w okresie suszy od czasu do czasu nawodnić podłoże. Nasiona suchlinu można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Do suszenia należy zbierać okazy, których okrywy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, lecz widać już częściowo żółte kwiaty. W ten sposób zachowają piękną formę. Zbyt późny zbiór może skutkować opadaniem okryw, zbyt wczesny – ryzykiem, że okrywy pozostaną zamknięte w pąk.

Zastosowanie suchlinu

Suchlin suszony jest rośliną o niezwykle uniwersalnym charakterze. Posiada kwiaty o prostej formie oraz romantyczną, różową barwę. Występuje też w kolorze białym. Dzięki temu wspaniale nadaje się na suche bukiety zdobiące zarówno nowoczesne, jak i rustykalne wnętrza. Można śmiało łączyć go z gipsówką, anafalisem czy gliksją. Fantastycznie prezentuje się w towarzystwie czarnuszki albo lnu. Może dopełniać bukiety złożone z mikołajka albo przegorzanu. Połączony ze zbożami, stworzy kompozycję o pięknym, rustykalnym charakterze. Suchlin można także dopełnić trawami – obiedką, dmuszkiem jajowatym, phalarisem, a nawet pałką wodną. Warto dodać, że suchlin pięknie prezentuje się nie tylko w wazonie. Aby nadać kompozycji nowoczesny charakter, warto sięgnąć po drewniany stojak, który znakomicie wyeksponuje pojedyncze suszki, stając się oryginalną ozdobą każdej przestrzeni.

Suchlin – zarówno w odmianie różowej, jak i białej, jest wspaniałą rośliną na ślubne bukiety. Doskonale spisze się w przypadku imprezy urządzonej w stylu boho albo rustykalnym. Może stać się wspaniałą dekoracją nowoczesnego wesela. Jego delikatne kwiaty wsparte na cienkich, lekko powyginanych łodygach stworzą świetną oprawę stołu. Biały suchlin jest też często wykorzystywany jako ozdoba komunijna. Sprawdzi się nie tylko do dekoracji sali, w której odbywa się uroczystość, ale jako roślina na wianki.

Suchlin w Blosmi

W Blosmi jest dostępny suchlin różowybiały oraz suchlin w odmianie sanfordii. W zależności od koloru, występuje w bukietach o wadze ok. 50-80 g. Długość pędów osiąga do 50 cm. Rośliny są odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Z myślą o osobach, które chcą samodzielnie wyhodować i ususzyć pędy, przygotowaliśmy nasiona suchlinu pozwalające na uprawę kwiatów o różnych odcieniach. Dostępne są ponadto gotowe kompozycje, w których suchlin połączono z innymi gatunkami suszków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl