Wysokość
Cena
-
od
do
Stabilizowany (suszony) ruskus
Ruskus, a inaczej ruszczyk, czy myszopłoch to niska roślina krzewiasta. Można powiedzieć o nim, że jest rośliną niezbędną w pracy florysty.
Suszony ruskus
Skąd pochodzi ruskus?
Ruskus (Ruscus aculeatus) jest nazywany również ruszczykiem lub myszopłochem. Występuje w regionie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz w południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii. Obecnie jest rozprzestrzeniony w wielu miejscach na świecie. W Polsce ruskus ceniony jest jako roślina ogrodowa i dodatek florystyczny. Jak sama nazwa wskazuje, myszopłoch kolczasty służył kiedyś w Polsce do skutecznego odstraszania gryzoni. Rozkładało się go w spiżarni, by myszy nie zjadały zgromadzonych zapasów żywności. Ta roślina znana jest również w Europie, Afryce Północnej i części Stanów Zjednoczonych.
Jak wygląda ruskus?
Ruszczyk jest zimozielonym krzewem. Pędy wyrastające z krótkiego kłącza nie przekraczają wysokości 1 metra. Pokryte są gałęziakami, które przypominają szpiczasto zakończone liście z grubą epidermą zapobiegającą utracie wody. Na ich środku wyrastają kwiaty, które następnie przekształcają się w owoce. Ciekawostką jest, że rzeczywiste liście są niepozorne i niemal niezauważalne. Rozgałęzione pędy rośliny nadają jej charakterystyczny wygląd i sprawiają, że nawet pojedyncze gałązki sprawiają wrażenie bujnych i okazałych. Są przy tym odpowiednie do suszenia – nie tracą swojego pokroju i nie osypują się. Z tego względu są chętnie wykorzystywane we florystyce.
Ruskus w warunkach naturalnych i w uprawie
W naturalnych warunkach ruskus porasta lasy oraz nieużytki – głównie w miejscach, gdzie rosną inne krzewy. Jest także spotykany na nadmorskich skałach. Roślina lubi stanowiska dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione. Najlepiej rośnie na żyznych, lecz odpowiednio przepuszczalnych glebach. Cechuje się częściową mrozoodpornością, jednak mimo to polski klimat jest dla niej zbyt surowy.
Walory dekoracyjne ruszczyka sprawiają, że jest powszechnie uprawiany na potrzeby florystyki. Największym europejskim dostawcą roślin jest Holandia, chociaż spotyka się też okazy pochodzące z dalszych zakątków świata – np. z Izraela. W Polsce ruskus nie jest uprawiany w gruncie ani w szklarniach. Jest natomiast coraz popularniejszy jako ozdobna roślina doniczkowa.
Jakie zalety ma ruskus? Właściwości zdrowotne to nie wszystko
Ruszczyk jako roślina ma naprawdę wiele zalet i wszechstronnych zastosowań. Jest wykorzystywany z powodzeniem w kosmetyce, kuchni, medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Ponadto ruskus stosowany jest do produkcji kosmetyków o działaniu nawilżającym i zmiękczającym skórę. Jego kłącze jest bogate w szereg związków chemicznych wykorzystywanych w medycynie do dziś. Są to między innymi flawonoidy, fitosterole, benzofuran, saponiny steroidowe, alkaloidy i kumaryny. Sprawia to, że roślina jest wykorzystywana do produkcji leków o działaniu przeciwzakrzepowym oraz moczopędnym. Z kłączy ruszczyka można przygotować również napar. Stosowano go między innymi w leczeniu kamieni nerkowych, uczuciu ciężkich nóg, żółtaczki i żylaków. Wykorzystuje się ją także w kosmetologii – głównie do produkcji kremów.
Suszony ruskus we florystyce
Cięty ruskus jest jedną z najpopularniejszych roślin zielonych wykorzystywanych jako wypełnienie bukietów czy kompozycji florystycznych. Suszony ruskus jest również doceniamy przez florystów i rękodzielników. Piękne, rozgałęzione pędy rośliny pokryte obficie gałęzakami sprawiają, że ruszczyk wspaniale sprawdza się jako uzupełnienie rozmaitych kompozycji – dodaje im lekkości. Doskonale odnajduje się w bukietach z ciętych kwiatów i z suszków. Można dodawać go do wiązanek okolicznościowych – również ślubnych. Ponieważ jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych oraz w wersji bielonej, znakomicie wpisuje się zarówno w kompozycje nowoczesne, jak i rustykalne. Pasuje do różnych roślin – zarówno rodzimych, jak i typowo egzotycznych. Barwiony na złoty lub srebrny kolor, jest pięknym dodatkiem do stroików świątecznych.
Do jakich dekoracji sprawdzi się suszony ruskus?
Suszony ruskus to doskonała ozdoba zarówno do bukietów jak i aranżacji wnętrz. W przypadku kompozycji florystycznych, tworzonych na okazje takie jak śluby czy sesje zdjęciowe ruskus sprawdzi się doskonale, np. w towarzystwie innych roślin suszonych — bawełny, obiedki, eukaliptusa lub żarnowca. Suszony ruszczyk nada się ponadto jako pojedyncza ozdoba do wazonu zdobiącego salon bądź element dekoracji sali ślubnej. Drobne, suszone listki, choć często nie potrzebują towarzystwa w wazonie, sprawdzą się również w kompozycjach kwiatowych, stroikach, czy jako stonowane dopełnienie bukietów.
Dodajmy, że po suszony ruskus chętnie sięgają rękodzielnicy. Maleńkie gałązki rośliny wyglądają pięknie w makramie. Można też dekorować nimi kartki okolicznościowe albo wykorzystać w artystycznym pakowaniu prezentów. Roślina jest ponadto niezastąpiona do tworzenia wianków oraz kompozycji florystycznych pod kloszem. Suszony ruskus, zwłaszcza w kolorze złotym, miedzianym lub czerwonym stanowi znakomitą bazę stroików świątecznych na Boże Narodzenie. Z kolei gałązki w odcieniach zieleni są idealne na Wielkanoc.
Pomysły na dekoracje z suszonym ruskusem
- bukiety i wiązanki okolicznościowe
- dekoracja w wazonie i w naczyniu
- wieńce na drzwi i stół
- stroiki
- dodatek do makramy
- dekoracja papeterii, zaproszeń i winietek
- dodatek do wyrobów i biżuterii z żywicy
- dekoracja świec
- kwiatowe obrazy 3D i kwiaty w ramce
- ścianki do zdjęć
- kompozycje podwieszane i tzw. chmury florystyczne
- kompozycje pod szklanym kloszem
- aranżacja witryn (visual merchandising)
- rekwizyt do sesji zdjęciowych
- kwiatowe scenografie i plany zdjęciowe
- florystyczne dekoracje przestrzenne
Z jakimi suszkami można łączyć ruskus?
Rozłożyste gałązki ruskusa wspaniale wyglądają zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi suszkami. Uniwersalny charakter rośliny sprawia, że pasuje niemal do wszystkich kwiatów dostępnych w naszej ofercie. Można więc śmiało łączyć ją z rodzimymi roślinami – np. kocankami, suchlinem, ostróżką czy pałką wodną. Pięknie wygląda w zestawieniu z ostem i zatrwianem. Ruskus tworzy ponadto zgrane duety z trawami i zbożami – między innymi z ostnicą, phalarisem, pszenżytem czy tymotką. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić go z egzotycznymi gatunkami, w tym suszoną bawełną, stabilizowanym eukaliptusem, proteą oraz suszonymi liśćmi palmowymi.
Suszony ruskus w Blosmi
W Blosmi jest dostępny suszony ruskus w rozmaitych kolorach. W jednym pęczku znajduje się pięć gałązek rośliny. Ponieważ jest to produkt całkowicie naturalny, poszczególne pędy mogą w niewielkim stopniu różnić się wyglądem. Ich wysokość waha się w przedziale od 60 do 70 cm. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.