Suszony przegorzan
Przegorzan, czyli echinops zasusza się, gdy jego kwiatostany są jeszcze przed pełnym rozwinięciem. Zakończone są one charakterystycznymi, "nastroszonymi" kwiatami o kulistym kształcie. Barwa kwiatów suszonego przegorzanu przechodzi od bieli po odcienie niebieskiego i fioletu.
Przegorzan
Przegorzan
Przegorzan (Echinops) jest byliną należącą do rodziny astrowatych. Jego ojczyzną jest Azja, niemniej jednak na przestrzeni lat gatunek stał się także powszechny w krajach Europy oraz Afryki. Jest spotykany zarówno na rabatach, jak i w formie dziko rosnącej. Przegorzan jest ceniony przede wszystkim za swoje walory estetyczne. Wspaniale wygląda w ogrodzie. Jest idealną rośliną do tworzenia suchych bukietów, chociaż floryści dołączają go czasem również do kompozycji ze świeżych kwiatów. Warto zaznaczyć, że gatunek cieszy się ogromną popularnością wśród pszczelarzy. Ponieważ przegorzan zalicza się do roślin miododajnych, często można go spotkać w okolicach pasiek.
Jak wygląda przegorzan?
Przegorzan może dorastać nawet do wysokości 2 metrów. Roślina charakteryzuje się sztywną, wzniesioną łodygą. Pęd jest pokryty meszkiem. Często się rozgałęzia. Na łodydze przegorzan wykształca silnie powycinane na brzegach, ząbkowane i kolczaste liście, które z wierzchu przybierają intensywnie zielony kolor, a pod spodem cechują się jaśniejszym odcieniem. Większe występują u dołu pędu, mniejsze w jego górnej części. Na szczytach łodyg roślina wykształca niebieskofioletowe kwiaty zebrane w okrągłe, kłujące kwiatostany. Przegorzany kwitną zwykle od lipca do września. Warto przy tym zaznaczyć, że do suszenia należy zbierać okazy, które jeszcze nie w pełni się rozwinęły. W ten sposób roślina zachowa swój naturalny wygląd i nie będzie się osypywać.
Przegorzan w warunkach naturalnych i w ogrodzie
Przegorzan nie jest gatunkiem wymagającym szczególnych warunków do wzrostu i rozwoju. W naturze zwykle porasta łąki, nieużytki i obszary ruderalne. Rośnie przede wszystkim na obszarach o dobrym nasłonecznieniu. Preferuje gleby przepuszczalne, w których nie dochodzi do zastojów wodnych. Roślina jest odporna nie tylko na suszę, ale także na mróz. Z tego względu może występować w różnych strefach klimatycznych.
Przegorzan doskonale sprawdzi się w ogrodach i na rabatach. Roślinę najlepiej sadzić w miejscu mocno nasłonecznionym, na suchym, piaszczystym lub żwirowym, niezbyt żyznym podłożu. Optymalne pH gleby powinno być obojętne lub lekko zasadowe. Warto pamiętać, że gatunek źle znosi zastoje wody. Może wówczas dochodzić do ograniczenia kwitnienia albo zamierania jej dolnych części. Zaletą rośliny jest natomiast odporność na choroby i inwazję szkodników, przez co w zasadzie nie wymaga uwagi. Przegorzan rozmnaża się z nasion. Na odpowiednim stanowisku roślina może dawać obfity samosiew, co z kolei powoduje, że staje się gatunkiem mocno ekspansywnym.
Zastosowanie przegorzanu
W ciągu ostatnich lat przegorzan stał się gatunkiem cenionym także przez miłośników ogrodnictwa. Popularny przed kilkoma dekadami i zapomniany na wiele lat, dziś powraca w wielkim stylu. Jest doskonałą rośliną na rabaty żwirowe i skalniaki. Świetnie spisuje się w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych. Tworzy wspaniałe kompozycje z jeżówką, rudbekią, astrami, krwawnikiem, mikołajkiem albo czyśćcem wełnistym.
Przegorzan jest ponadto ceniony we florystyce. Doskonale sprawdza się w suchych kompozycjach. Zasuszone kwiaty przyjmują barwę od białej przez odcienie niebieskiego, na fiolecie kończąc. Tworzą doskonały duet z roślinami o podobnej kolorystyce – mikołajkiem, ostróżkami czy barwionym ostem. Ich oryginalna barwa stanowi też znakomitą przeciwwagę dla suszków w intensywnym pomarańczowym odcieniu. Z tego względu przegorzan często łączy się z miechunką albo proteą. Pędy zakończone kulistymi kwiatostanami mogą uzupełnić bukiety tworzone z innych gatunków – w tym krwawnika, mimozy, kocanek czy suchlinu sanforda. Przegorzan pięknie prezentuje się solo. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wpleść go do wianków tworzonych w charakterze dekoracji okien, ścian czy stołów.
Suszony przegorzan w Blosmi
W Blosmi dostępny jest przegorzan w naturalnym, niebieskim odcieniu. To niezwykle uniwersalny gatunek dający mnóstwo florystycznych inspiracji. Wysokość pędów waha się w przedziale od 50 do 55 cm. W jednym pęczku znajduje się ok. 15-20 łodyg. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.