Produkty wybrane dla Ciebie
Suszony pieprz ozdobny złoty
Suszony pieprz ozdobny złoty
55,00 zł
pęczek
Suszony pieprz ozdobny czerwony
Suszony pieprz ozdobny czerwony
55,00 zł
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszony pieprz ozdobny 

Pieprz to roślina powszechnie stosowana na całym świecie i jedna z najpopularniejszych przypraw, która rośnie na gorących i wilgotnych obszarach kuli ziemskiej. Rośnie zazwyczaj w formie pnączy, a także krzewów i drzew. Olejki eteryczne wydzielane przez pieprz w połączeniu z piperyną są źródłem charakterystycznego smaku i zapachu tej rośliny.

Pieprz Blosmi to nic innego jak zasuszone owoce tej rośliny w formie gładkich, niewielkich kuleczek. By podkreślić ich charakter barwione są na kolor czerwony oraz złoty. O naturalności ozdobnego pieprzu suszonego z pewnością świadczy jego zapach. 

 

Pieprz

Suszony pieprz ozdobny czerwony Suszony pieprz ozdobny czerwony
Producent: Blosmi
Cena:

55,00 zł

zobacz więcej
Suszony pieprz ozdobny złoty Suszony pieprz ozdobny złoty
Producent: Blosmi
Cena:

55,00 zł

pęczek
zobacz więcej

Pieprz

Pieprz (Piper) jest byliną zaliczaną do rodziny pieprzowatych, obejmującej ponad 1000 gatunków. Jej ojczyzną są Indie oraz Indonezja. Obecnie jednak pieprz jest uprawiany w wielu innych miejscach na świecie – w tym w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Środkowej i Południowej, w Afryce oraz na Madagaskarze. Warto jednak pamiętać, że roślina może zasiedlać obszary, na których panuje klimat tropikalny i subtropikalny, dlatego w warunkach naturalnych nie występuje w Europie. Pieprz jest ceniony przede wszystkim za właściwości smakowe – gorzki, cierpki i ostry smak, dzięki któremu stanowi świetną przyprawę do wielu potraw. Warto jednak pamiętać również o jego walorach estetycznych. Suszony pieprz jest fantastycznym gatunkiem na dekorację w wazonie. Wspaniale prezentuje się solo lub w zestawieniu z innymi suszkami. Jest także wspaniałym materiałem dla miłośników rękodzieła.

Jak wygląda pieprz?

Pieprz ma postać pnącza, które może dorastać nawet do 15 metrów wysokości. Jego dolne części u starszych roślin są zdrewniałe. Wyrastają z nich korzenie powietrzne, które łatwo zakorzeniają się w gruncie. Na pniu oraz rozgałęzieniach pojawiają się natomiast charakterystyczne zgrubienia na węzłach. Z pędu wyrastają jajowate, ok. 8-centymetrowe liście o skórzastej teksturze. Mają sercowatą podstawę oraz ostre zakończenie. Kwiaty pieprzu są zebrane w kłosowate kwiatostany. Mają seledynowy odcień i drobny pokrój. Po przekwitnięciu wykształcają owoce w postaci pestkowców – początkowo zielonych, a następnie przybierających czerwone lub żółto-czerwone zabarwienie. Kuliste owoce są zebrane w owocostany i to właśnie one są cenione we florystyce. Pieprz może owocować przez cały rok nawet przez 40 lat z rzędu.

Pieprz w warunkach naturalnych i w uprawie

W naturalnych warunkach pieprz porasta obszary strefy tropikalnej i subtropikalnej. Rośnie najczęściej w lasach tropikalnych, których drzewostan jest doskonałą podporą dla pnączy. Obecnie jednak pieprz jest przede wszystkim rośliną uprawianą na plantacjach. Warunkiem koniecznym dla rozwoju rośliny jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Gatunek potrzebuje do prawidłowego wzrostu wilgotnych gleb zasobnych w składniki odżywcze. Ze względu na charakter terenu, na którym jest uprawiany, często istnieje konieczność nawadniania podłoża. Pieprz najlepiej rośnie w wysokich temperaturach, wahających się w przedziale od 25 do 30 stopni Celsjusza. Warunkiem koniecznym do rozwoju rośliny jest także wysoka wilgotność powietrza.

Specyficzne wymagania środowiskowe sprawiają, że pieprz nie jest spotykany w Europie – nawet w uprawie. Istnieje możliwość wyhodowania rośliny w szklarniach, jednak jest to działanie bardzo trudne, które zwykle kończy się niepowodzeniem. Warto pamiętać, że pieprz uprawiany poza naturalnym środowiskiem nie jest zdolny do wykształcenia okazałych kwiatostanów i owocostanów, przez co nie jest możliwe uzyskanie walorów estetycznych rośliny.

Zastosowanie pieprzu

Pieprz znajduje zastosowanie przede wszystkim w kulinariach. Jako przyprawa jest znany we wszystkich kuchniach świata. Z tego względu jest często nazywany królem przypraw. Swój charakterystyczny ostry smak zawdzięcza obecnej w nasionach piperynie, a także olejkom eterycznym. Dzięki temu fantastycznie podkreśla smak potraw mięsnych i dań z warzyw.

Obecność piperyny sprawia, że pieprz jest również składnikiem dodawanym do środków wspomagających odchudzanie. Ten wyjątkowy alkaloid wzmaga tempo metabolizmu, sprzyjając utracie wagi. Warto zaznaczyć, że w starożytnej Grecji i Rzymie pieprz był stosowany jako środek przeciwbólowy. Zalecano go również przy dolegliwościach żołądkowych.

Popularność pieprzu jako przyprawy nie przeszkadza, aby docenić jego walory estetyczne. Dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia, pozwalającemu zachować kształt ziaren pieprzu i uniknąć ich marszczenia, można osiągnąć wspaniały efekt wizualny. Gałązki pieprzu są zwykle barwione na kolor intensywnie czerwony lub złoty. W ten sposób wspaniale wpisują się w charakter bożonarodzeniowych ozdób. Są niezastąpione do tworzenia wieńców oraz świątecznych stroików. Doskonale prezentują się jako dopełnienie bukietów. Pieprz najlepiej łączyć z egzotycznymi gatunkami suszków. Wspaniale wygląda w towarzystwie gałązek suszonej bawełny, liści palmowych czy protei. Może też stworzyć ciekawe połączenie z kraspedią oraz trawami – obiedką, dmuszkiem jajowatym czy ostnicą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyeksponować gałązki pieprzu solo – umieszczając je w niskim wazonie albo wykorzystać do rękodzieła. Warto dodać, że pieprz suszony zachowuje naturalny zapach, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym elementem dekoracji.

Suszony pieprz ozdobny w Blosmi

W Blosmi są dostępne pęczki gałązek pieprzu o wadze do 130 g. Znajdziecie je u nas przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia. Suszony pieprz ozdobny dostępny jest kolorze czerwonym i złotym. Aby zapewnić pełne, obfite pęczki, kierujemy się przede wszystkim wagą roślin, a nie ilością gałązek. Pędy suszonego pieprzu mają wysokość ok. 25-35 cm. Wszystkie rośliny są starannie zabezpieczane na czas transportu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl