Produkty wybrane dla Ciebie

Suszony phalaris (mozga kanaryjska)

Phalaris, który znany jest także jako mozga kanaryjska, kanar, czy siemię kanarkowe pochodzi z południowej części Europy. W Polsce phalaris jest uprawiany lub rośnie dziko. Bardzo często używany jest jako pokarm dla ptaków. 

Suszona mozga kanaryjska dostępna jest bielona lub w różnorodnych wybarwieniach. Jest to trawa ozdobna, która znakomicie wpisuje się w suche bukiety. Swoje zastosowanie znajdzie również w wiankach i stroikach. 

Phalaris

Phalaris, czyli mozga kanaryjska 

Mozga kanaryjska (Phalaris canariensis), nazywana kanarem lub trawą kanarkową, jest jednoroczną rośliną zielną zaliczaną do rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie można ją spotkać również w innych zakątkach świata. Kanar występuje też w Polsce – w formie zdziczałej, jak i uprawianej w ogrodach. Doskonale sprawdza się jako wypełnienie bukietów z suchych kwiatów. Poza tym pięknie prezentuje się solo, umieszczony w smukłym wazonie.

Jak wygląda Phalaris?

Phalaris dorasta do wysokości 100 cm. Roślina składa się z pędów wegetatywnych oraz generatywnych. Z pierwszych wyrastają szerokie liście o ostrym zakończeniu. Najczęściej przybierają kolor szarozielony lub jasnozielony. Tworzą charakterystyczne kępki dające roślinie rozłożysty pokrój. Szersze zastosowanie znajdują natomiast pędy generatywne zakończone pękatymi, szorstkimi kwiatostanami o jajowatym kształcie. Kiedy roślina dojrzeje, we wnętrzu kłosków tworzą się ziarniaki mające zastosowanie w produkcji pokarmu dla ptaków ozdobnych – papug, kanarków, zeberek i innych. Zerwane w początkowym okresie kwitnienia, pędy generatywne mozgi kanaryjskiej świetnie nadają się do suszenia.

Kanar w naturalnym środowisku i w uprawach

Trawa kanarkowa jest popularną rośliną w krajach Europy Południowej. Najczęściej jest spotykana na glebach o umiarkowanej żyzności i średniej przepuszczalności. Preferuje ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, które jednocześnie są osłonięte od wiatru. W naturalnych warunkach jest rośliną ruderalną. Phalaris zasiedla zwykle suche łąki i obrzeża lasów. Jest także spotykany na przydrożach. W Polsce jest znany głównie jako trawa ozdobna. Wspaniale prezentuje się na rabatach ogrodów urządzonych w stylu eko. Po ścięciu jest wykorzystywany również jako trawa do wazonu.

Gdzie znajduje zastosowanie mozga kanaryjska?

Bez względu na to, że kanar jest rośliną znaną przede wszystkim hodowcom ptaków ozdobnych, cenią ją także floryści. Jej atutem jest przede wszystkim łatwa uprawa. Phalaris nie ma wygórowanych wymagań odnośnie pielęgnacji. Jest odporny na suszę i inwazję szkodników. Ogrodnicy cenią go również za to, że nie tworzy kłopotliwych rozłogów i nie jest rośliną inwazyjną. Suszona mozga kanaryjska znakomicie sprawdza się natomiast jako trawa do dekoracji. Jest ciekawą alternatywą dla popularnego dmuszka jajowatego. Jej delikatne kłosy pięknie dopełniają kompozycje z suszków, wnosząc do nich lekkość i delikatność. Kanar pięknie wygląda także w różnego rodzaju stroikach oraz wiankach.

Suszony phalaris w Blosmi

W Blosmi są dostępne bukiety mozgi kanaryjskiej składające się z 80-100 gałązek. Obok kwiatów w naturalnej barwie oferujemy Phalaris bielony oraz barwiony na różne kolory – różowy, żółty, niebieski, pomarańczowy, czerwony, zielony czy fioletowy. Dzięki temu jest to trawa ozdobna, która daje niekończące się inspiracje do tworzenia bukietów, ikeban lub innych kompozycji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl