Wysokość
Cena
-
od
do
Suszony owies
Suszony owies dostępny w naszym sklepie to zboże o różnorodnym zastosowaniu - jako dekoracja w wazonie, element suchych bukietów, stroików czy wieńców. Dostępny jest zarówno w wersji naturalnej, bielonej, jak i w kolorze żółtym, różowym i zielonym.
Owies
Owies
Owies (Avena) jest jednorocznym zbożem zaliczanym do rodziny wiechlinowatych. Obejmuje blisko 30 różnych gatunków. Badania naukowe wskazują, że pochodzi z obszaru Europy Środkowej, skąd rozprzestrzenił się niemal na całym świecie – wyjątkiem są tereny równikowe i okołopolarne. Początkowo był znany jako chwast. Dopiero ok. 6000 lat temu został udomowiony przez człowieka. Obecnie owies jest popularną rośliną uprawną, wykorzystywaną zarówno w przemyśle spożywczym, jak i na pasze. Suszony owies znajduje z kolei zastosowanie we florystyce – świetnie dopełnia kompozycje z suszonych i świeżych kwiatów. Cenią go ponadto miłośnicy rękodzieła.
Jak wygląda owies?
Owies jest zbożem dorastającym do wysokości ok. 110 cm. Posiada puste źdźbła łodygi i wykształca niewielkie lancetowate liście, najczęściej łukowato zwisające. Najbardziej charakterystyczną częścią rośliny jest kwiatostan w postaci wiechy. Kwiaty owsa są oplewione. Po zapyleniu – zwykle własnym pyłkiem, wykształcają owoce w postaci ziarniaków. W zależności od gatunku wiechy owsa różnią się między sobą, przybierając postać bardziej lub mniej rozgałęzioną.
Owies w naturalnych warunkach i w uprawie
Owies, w zależności od gatunku, może występować w formie dzikiej lub uprawnej. Wśród tych pierwszych najpopularniejszy jest owies głuchy, uznawany powszechnie za bardzo uciążliwy chwast zasiedlający pola i łąki, a także pojawiający się jako tzw. chwast segetalny, czyli towarzyszący uprawie innych gatunków zbóż oraz roślin okopowych.
Najbardziej popularne są jednak uprawne gatunki owsa, które można znaleźć niemal na wszystkich kontynentach. Roślina jest uprawiana również w Polsce – ze względu na panujące w kraju warunki klimatyczne, spotyka się go wyłącznie w formie jarej. Warto jednak zaznaczyć, że wśród zbóż owies jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma dużych wymagań odnośnie stanowiska czy gleby. Dobrze rośnie na zwięzłym podłożu, zatrzymującym wodę, chociaż rozbudowany system korzeniowy pozwala mu też przetrwać na ziemiach dobrze przepuszczalnych. Roślina cechuje się doskonałą zdolnością pobierania składników pokarmowych z podłoża oraz odpornością na spadek temperatury.
Zastosowanie owsa
Owies od wieków znajduje szerokie zastosowanie – głównie w produkcji pasz dla zwierząt. Wykorzystuje się go również w przemyśle spożywczym, do produkcji mąki, kasz czy płatków owsianych. Jego wartość energetyczna, w porównaniu z innymi zbożami, jest dość wysoka – owies zawiera więcej tłuszczów oraz białka. Warto przy tym zaznaczyć, że ziarna owsa nie zawierają glutenu.
Bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i przeciwutleniacze, ziarna owsa są obecnie coraz częściej wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym – głównie do produkcji kremów i balsamów oraz żeli pod prysznic i płynów do kąpieli. Nieustanne trwają badania nad wykorzystaniem owsa do produkcji leków.
Suszony owies we florystyce
Wiechy owsa znajdują ponadto szerokie zastosowanie dekoracyjne. I chociaż zboże nie jest raczej spotykane w ogrodach czy na rabatach, niesie ogromny potencjał florystyczny. Suszony owies pięknie prezentuje się solo, jak i w bukietach złożonych z kolorowych kwiatów suchlinu, zatrwianu, krwawnika, złociszka, kocanek, ostróżek i innych gatunków. Można go także dołączać do kompozycji ze świeżych kwiatów. Dzięki temu stanie się ciekawą dekoracją przestrzeni urządzonych w rustykalnym czy tradycyjnym stylu. Wpisze się w aranżacje boho, a nawet w nowoczesne wnętrza – zarówno mieszkalne, jak i przeznaczone do organizacji rozmaitych imprez. Owies suszony świetnie spisuje się przy tworzeniu ozdobnych wianków, kompozycji pod kloszem czy palm wielkanocnych. Doceniają go także miłośnicy rękodzieła. Fragmenty wiech doskonale sprawdzają się do dekorowania kartek okolicznościowych albo wplatania w makramę. Można też, wraz z innymi roślinami, zatapiać je w żywicy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że owies suszony występuje w naturalnej kolorystyce, w formie bielonej oraz w wariantach barwionych na różne odcienie, co daje jeszcze więcej florystycznych i artystycznych inspiracji.
Suszony owies w Blosmi
W Blosmi jest dostępny suszony owies, którego pędy osiągają ok. 50 cm wysokości. Przybliżona ilość kłosów w jednym pęczku to 50 sztuk, a waga całej wiązki wynosi ok. 80 g. Wszystkie suszone rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.