Produkty wybrane dla Ciebie
Suszony oset czerwony - szczeć ~10 szt.
Suszony oset czerwony - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
pęczek
Suszony oset bielony - szczeć ~10 szt.
Suszony oset bielony - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
pęczek
Suszony oset fioletowy - szczeć ~10 szt.
Suszony oset fioletowy - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
pęczek
Suszony oset różowy - szczeć ~10 szt.
Suszony oset różowy - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
pęczek
Suszony oset zielony - szczeć ~10 szt.
Suszony oset zielony - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
Suszony oset niebieski - szczeć ~10 szt.
Suszony oset niebieski - szczeć ~10 szt.
30,00 zł
pęczek

Suszony oset (szczeć)

Oset znany również jako szczeć pospolita występuje w Europie, Azji i Afryce. Naturalnie pojawia się na łąkach, pastwiskach, nieużytkach czy przy brzegach lasów. Jego łodygi osiągają nawet do 2 metrów wysokości, a nasiona są idealnym pokarmem dla ptaków, gąsienic oraz niektórych gatunków motyli. 

Oset suszony jest, gdy jego kwiaty już przekwitną. Posiada wtedy formę owalnych, delikatnie kłujących główek, które prezentują się wyjątkowo oryginalnie. W naszej ofercie znajdziecie suszony oset bielony oraz jego barwione odmiany. 

Oset

Oset, szczeć pospolita

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum), zwana popularnie ostem, to roślina dwuletnia zaliczana do rodziny przewiertniowatych. Jej naturalnym środowiskiem są obszary Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Szczeć występuje także w Polsce. Jej siedlisko obejmuje niemal cały kraj, poza jego północno-wschodnimi obszarami oraz terenami górskimi. Przed laty była stosowana w przemyśle włókienniczym do mechanicznego gręplowania wełny. Dziś oset zyskał natomiast popularność jako roślina ogrodowa. Wraz z innymi gatunkami pięknie prezentuje się na rabatach. Pędy z kwiatostanami można łatwo suszyć i barwić, tworząc z nich efektowne bukiety. Szczeć pięknie wygląda zarówno solo, jak i w towarzystwie innych suszków.

Jak wygląda szczeć pospolita?

W sprzyjających warunkach oset może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. W pierwszym roku uprawy pojawiają się liście. Są podłużne lub lancetowate, tępo zakończone i ułożone w rozetę. W drugim roku roślina wypuszcza natomiast grube, sztywne i kolczaste pędy z kwiatostanami na szczycie. Mają postać szczeciniastych jajowatych główek, otoczonych wianuszkami bardzo drobnych fioletowych kwiatów, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Od spodu kwiatostan otaczają kolczaste liście przysadkowe. Oset na suche bukiety należy ściąć, zanim pojawią się barwne kwiaty. Roślina wykształca zwykle jeden kwiatostan. Zdarza się, że w sprzyjających warunkach na głównym pędzie pojawiają się pędy kątowe. Jesienią roślina wykształca nasiona, które rozsiewają się samodzielnie. Są też chętnie wyjadane przez szczygły.

Oset w warunkach naturalnych i na rabatach ogrodowych

W naturalnych warunkach oset zasiedla kilka kontynentów – Europę, Azję oraz Afrykę. Został także introdukowany do Ameryki Północnej oraz Australii, gdzie obecnie jest uważany za gatunek inwazyjny. W Polsce szczeć nie jest często spotykana. Rośnie głównie na nizinach oraz pogórzu. Nie występuje w górach i w północno-wschodniej części kraju. Ponieważ roślina ma niewielkie wymagania, zasiedla zwykle tereny ruderalne. Jest spotykana na łąkach, pastwiskach, nieużytkach czy obrzeżach lasów. Dobrze znosi zasolenie gleby, dlatego spotyka się ją również przy drogach. W ostatnich latach oset stał się popularną rośliną ozdobną, chętnie sadzoną w ogrodach. Jego zaletą, poza ciekawym wyglądem, jest bezproblemowa uprawa. Dobrze rośnie na każdym rodzaju podłoża, chociaż preferuje gleby piaszczysto-gliniaste o umiarkowanej wilgotności. Najlepsze dla szczeci jest stanowisko dobrze nasłonecznione albo półcieniste. Należy jednak pamiętać, że roślina źle znosi przesadzanie.

Gdzie znajduje zastosowanie szczeć pospolita?

Przed laty szczeć była powszechnie stosowana w przemyśle włókienniczym. Z jej kolczastych kwiatostanów tworzono rolki do rozczesywania wełny. Dziś oset znajduje zastosowanie w lecznictwie. Ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe. W medycynie ludowej wykonuje się z niej przede wszystkim nalewki. Warto także pamiętać, że szczeć jest rośliną miododajną o słodkim zapachu wabiącym pszczoły i motyle. Te pierwsze pozyskują z niej zarówno nektar, jak i pyłek. Oset docenią też osoby lubiące suche kwiaty. Po ususzeniu roślina wspaniale prezentuje się ustawiona w smukłym naczyniu. Ponadto szczeć suszona fantastycznie dopełnia kompozycje z innych roślin. Warto przy tym podkreślić, że szczeć jest bezproblemowa w barwieniu, co oczywiście potęguje jej walory estetyczne.

Do jakich dekoracji sprawdzi się suszony oset? 

  • bukiety i wiązanki okolicznościowe 
  • dekoracja w wazonie i w naczyniu 
  • wieńce na drzwi i stół  
  • stroiki
  • kwiatowe obrazy 3D i kwiaty w ramce 
  • ścianki do zdjęć 
  • kompozycje podwieszane i tzw. chmury florystyczne 
  • kompozycje pod szklanym kloszem
  • aranżacja witryn (visual merchandising) 
  • rekwizyt do sesji zdjęciowych 
  • kwiatowe scenografie i plany zdjęciowe 
  • aranżacja stoisk targowych

Warto przy tym dodać, że suszony oset znakomicie odnajdzie się w różnych stylach dekoracji. Można stosować go w nowoczesnych kompozycjach, wykonywanych w duchu minimalizmu. Z powodzeniem sprawdzi się w bukietach rustykalnych, w których liczy się naturalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby suszony oset dopasować do modnych kompozycji w stylu boho. 

Z jakimi suszkami można łączyć suszony oset?

Tym bardziej że roślina wspaniale wygląda zarówno solo, jak i w towarzystwie innych suszków. Tworzy udany duet z innymi polskimi kwiatami suszonymi. Można więc śmiało łączyć go z lepidium czy krwawnikiem. Świetnie wygląda z ostróżkami, mikołajkiem i miechunką. Tworzy ciekawe połączenia ze zbożami, w tym pszenżytem, owsem i sorgiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby suszony oset połączyć z ruskusem czy szarłatem. Oczywiście roślinę można też zestawiać z innymi gatunkami, w zależności od indywidualnych pomysłów i możliwości, jakie daje określony rodzaj kompozycji florystycznej.

Suszony oset w Blosmi

W Blosmi są dostępne bukiety suszonego ostu złożone z około 10 gałązek. Obok roślin w naturalnym kolorze oferujemy warianty bielone lub barwione na różne kolory. Dzięki temu szczeć daje wiele kompozycyjnych inspiracji. Można ją wstawić do wazonu solo albo dobrać do niej inne suszone kwiaty, tworząc efektowną kompozycję, świetnie pasującą do rustykalnej, jak i nowoczesnej przestrzeni. Suszony oset wygląda wyśmienicie w towarzystwie traw oraz zbóż. Można łączyć go również z ostróżkami, mikołajkiem, miechunką czy proteą.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl