Suszony mikołajek
Na całym świecie występuje kilkaset odmian mikołajka. Może on osiągać nawet 3 metry wysokości, jest uprawiany w ogrodach, ale występuje też naturalnie - również w Polsce. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę wykorzystywany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Niektóre jego gatunki swoje zastosowanie znajdują również w przemyśle spożywczym oraz medycznym.
Eryngium to roślina, która zawiera niewiele wody. Sprawia to, że jest świetnym materiałem do zasuszenia. Jego wyjątkowo ciekawe kwiatostany, składające się z niewielkich, okrągłych i nieco kolczastych główek okalają zielone liście. W Blosmi mikołajek dostępny jest w obfitych pęczkach z naturalnymi, niebieskimi kwiatostanami.
Mikołajek
Mikołajek płaskolistny
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) jest byliną zaliczaną do rodziny selerowatych. W warunkach naturalnych zasiedla obszar Azji, Europy Południowej i Środkowej. Jest też spotykany w Polsce. W dużej mierze stanowi jednak gatunek uprawny – wspaniale prezentuje się na rabatach i doskonale dopasowuje do ogrodów zaaranżowanych w różnym stylu. Jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły, trzmiele i motyle. Ponieważ mikołajek płaskolistny zawiera niewiele wody, z powodzeniem sprawdzi się na suche bukiety. Warto jedynie pamiętać o odpowiednich warunkach suszenia rośliny – miejsce powinno być dobrze zaciemnione, ponieważ w przeciwnym wypadku może stracić kolor. Mikołajek jest ceniony przez florystów i miłośników rękodzieła. Wspaniale prezentuje się solo lub w towarzystwie innych suszków.
Jak wygląda mikołajek płaskolistny?
Mikołajek płaskolistny może dorastać do wysokości ok. 100 cm, chociaż gatunki pokrewne często osiągają nawet 3 metry wysokości. Na wzniesionej, sztywnej łodydze pokrytej szaroniebieskim nalotem roślina rozwija drobne, niebieskofioletowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Mikołajek kwitnie od końca czerwca do początku września. Stalowoniebieskie liście u ich podstawy tworzą charakterystyczną kryzę, co jeszcze bardziej dodaje roślinie uroku. Mikołajek płaskolistny wykształca dwa typy liści. Dolne rozwijają się tuż przy gruncie i tworzą rozetę. Mają jajowaty kształt i lekko ząbkowane brzegi. Z kolei liście w górnej części pędów są mniejsze, kolczaste i pokryte sinoniebieskim nalotem.
Mikołajek płaskolistny w naturze i w ogrodzie
Mikołajek stanowi grupę roślin liczącą blisko 300 gatunków zasiedlających niemal wszystkie obszary na Ziemi z wyjątkiem terenów równikowych i południowej Afryki. Ponieważ nie ma zbyt dużych wymagań odnośnie do środowiska, rośnie na glebach ubogich w składniki pokarmowe – głównie piaszczystych, dobrze przepuszczalnych. Porasta suche nieużytki, miedze, stepy, ugory i stanowiska ruderalne. Roślina rozmnaża się głównie z nasion roznoszonych przez zwierzęta. Warto przy tym wspomnieć, że ze względu na rzadkość występowania w naturze, wiele gatunków mikołajka jest objętych ochroną gatunkową.
W ostatnich latach mikołajek płaskolistny coraz częściej pojawia się w ogrodach. Jest rośliną niesprawiającą trudności w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu dobrze nasłonecznionym – wówczas liście mocniej wybarwiają się na niebieski kolor. Optymalna gleba pod uprawę mikołajka powinna być dobrze przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Warto pamiętać, że roślina źle znosi zastoje wody. Jest natomiast odporna na suszę i mróz. Stanowiska mikołajka płaskolistnego nie wymagają więc okrywania na zimę.
Zastosowanie mikołajka płaskolistnego
Mikołajek płaskolistny jest ceniony przede wszystkim za walory dekoracyjne. Wspaniale wygląda na rabatach. Jego oryginalna, nieco ascetyczna forma sprawia, że pasuje niemal do każdego ogrodu – wiejskiego, naturalistycznego, stepowego, a nawet nowoczesnego. Świetnie wygląda w towarzystwie kłosowców i ozdobnych traw, rudbekii, szałwii, miechunki czy krwawników. Znakomicie prezentuje się jako element łąki kwietnej albo skalniaków.
Ponieważ mikołajek płaskolistny jest rośliną bezproblemową do ususzenia, świetnie sprawdza się jako element bukietów – zarówno świeżych, jak i suchych, stanowiących dekorację przestrzeni albo wręczanych w charakterze podarunku. Ze względu na rzadko spotykaną niebieską barwę, tworzy fantastyczne kompozycje z suszonymi roślinami w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Można śmiało zestawić go z miechunką, kocankami, mimozą, suchlinem sanforda czy krwawnikiem. Wraz z suszoną proteą pozwoli wykreować niezwykle okazały i elegancki bukiet. Mikołajek płaskolistny sprawdzi się także jako towarzystwo dla barwionej, suszonej gliksji lub traw – dmuszka jajowatego czy phalarisa. Można też wyeksponować go solo – najlepiej w prostym, szklanym wazonie.
Suszony mikołajek w Blosmi
W Blosmi jest dostępny mikołajek w naturalnej barwie. Jeden pęczek waży ok. 25 gramów, co odpowiada 5 gałązkom. Wysokość pędów osiąga ok. 50 cm. Wszystkie rośliny są starannie zabezpieczane na czas transportu. Oprócz pojedynczych gałązek przygotowaliśmy także gotowe bukiety, z mikołajkiem w roli głównej lub stanowiącym uzupełnienie kompozycji. Suszony mikołajek znajdziecie w kompozycji "Kolor proszę" oraz w bukiecie w towarzystwie niebieskiej ostróżki i żółtej mozgi kanaryjskiej.