Produkty wybrane dla Ciebie

Suszony len

Len to bylina pochodząca z Bliskiego Wschodu, która kwitnie od czerwca do sierpnia, zazwyczaj na kolor niebieski. Włókna lnu stosowane są do produkcji odzieży, a jego nasiona posiadają liczne właściwości prozdrowotne. Wykorzystywany jest również jako roślina ozdobna, doskonale wpisująca się w rabaty o rustykalnym klimacie, czy ogródki skalne. W Polsce związane były z nim ciekawe ludowe obyczaje. 

Len suszony dostępny w naszym sklepie pochodzi z polskiej uprawy. Suszony jest w momencie, gdy widoczne są jego torebki nasienne o kulistym kształcie. Występuje w wersji naturalnej, jest także bielony oraz barwiony na różnorodne kolory. 

Len

Len zwyczajny

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) jest rośliną zaliczaną do rodziny lnowatych. Jego ojczyzną jest Bliski Wschód, chociaż od tysięcy lat jest uprawiany również w innych zakątkach świata, w tym: w Egipcie, Grecji, Włoszech i oczywiście w Polsce. Początkowo wykorzystywano włókna lnu, z których tworzono nici, liny oraz tkaniny. Z czasem zaczęto też pozyskiwać olej z jego nasion. Wszechstronność rośliny sprawiła, że w VIII wieku król Karol Wielki wydał nawet dekret prawny nakazujący uprawę lnu na terenie Polski. Dziś powszechnie wiadomo, że len zwyczajny znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w ostatnich latach zyskał popularność, jako roślina ozdobna. Szczególnie ciekawie prezentuje się po przekwitnięciu, kiedy na końcach pędów pojawiają się charakterystyczne torebki. W takiej postaci jest rośliną idealną na suche bukiety.

Jak wygląda len zwyczajny?

Len, oprócz tego, że jest jedną z najbardziej pożytecznych i najstarszych roślin uprawnych, zachwyca swoim urokiem. Ma sztywne, rozgałęzione łodygi, których wysokość waha się w przedziale od 30 do 70 cm. Na końcach pędów pojawiają się pięciopłatkowe kwiaty. Zwykle przybierają niebieską barwę, chociaż spotyka się odmiany lnu zwyczajnego o białych kwiatach. Liście są natomiast lancetowate i niepozorne. Po przekwitnięciu roślina wykształca owoce w formie okrągłej, pękatej torebki wypełnionej spłaszczonymi, podłużnymi nasionami. W takiej postaci len jest suszony, a następnie wykorzystywany do tworzenia kompozycji z suchych kwiatów. Może być używany w kolorze naturalnym lub bielony albo barwiony.

W jakiej postaci len jest odpowiedni do suszenia?

Torebki nasienne lnu nadają roślinie bardzo ciekawy wygląd. Ponieważ gatunek cechuje się dość niskim nawodnieniem, świetnie sprawdzają się do suszenia. W ten sposób mogą zostać utrwalone na długie lata i następnie posłużyć do kompozycji zarówno ze świeżych roślin, jak i suszków. Na tym jednak nie koniec, ponieważ suszony len można poddawać bieleniu lub barwieniu. Dzięki temu stwarza jeszcze większy wachlarz florystycznych inspiracji.

Len zwyczajny w uprawie przemysłowej i w ogrodzie

Len zwyczajny obecnie nie występuje w formie dziko rosnącej. Jest rośliną uprawną, spotykaną w różnych zakątkach świata. W Polsce jest przede wszystkim gatunkiem użytkowym, z którego pozyskuje się włókna oraz olej. W ostatnich latach jednak len coraz częściej gości w ogrodach. Jego niebieskie kwiaty są wspaniałą ozdobą rabat i skalniaków. Powodem coraz większej popularności gatunku są jego niewygórowane wymagania środowiskowe. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach. Len potrzebuje wapiennego, dobrze przepuszczalnego podłoża, ponieważ trudno znosi zastoje wody. Jest natomiast dość odporny na suszę. Warto jednak wówczas delikatnie go podlewać, ponieważ niedobór wody w glebie może skutkować gorszym kwitnieniem. Nie należy natomiast przesadzać z nawożeniem gleby, ponieważ może to powodować powstawanie zbyt wybujałych łodyg wykazujących tendencję do pokładania się.

W Polsce len jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna. Co prawda jest zaliczany do bylin, ale warunki atmosferyczne w naszym kraju – szczególnie silne przymrozki, nie sprzyjają zimowaniu rośliny. Len rozmnaża się głównie z nasion, które należy wysiać do gruntu pod koniec kwietnia. Okres kwitnienia przypada od końca czerwca do końca lipca. Len wspaniale prezentuje się w towarzystwie innych roślin: goździków, dzwonków, wyżlinu, rudbekii, jeżówki czy firletki kwiecistej. Doskonale spisze się także na łąkach kwietnych. Po przekwitnięciu i wykształceniu torebek nasiennych, pędy lnu można ściąć i zasuszyć.

Zastosowanie lnu zwyczajnego

Len jest jedną z najbardziej wszechstronnych roślin występujących na ziemi. Szacuje się, że jego obróbka zbliża się do idei „zero waste”, co w praktyce oznacza, że niemal nie generuje odpadów. Z pędów lnu pozyskuje się włókna do produkcji nici oraz tkanin. Z pozostałości tworzy się płyty paździerzowe wykorzystywane w meblarstwie oraz budownictwie. Z kolei nasiona lnu mają cenne właściwości odżywcze. Są bogate w witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega. Z tego względu są dodawane do potraw – koktajli, musli czy sałatek. Znajdują też zastosowanie w medycynie. Len z powodzeniem zdaje egzamin jako specyfik pomagający złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Znakomicie sprawdza się także w formie okładów na rany czy oparzenia. Powszechnie stosuje się go w branży kosmetycznej. Z kolei makuchy lniane, powstałe po wydobyciu nasion, wykorzystuje się do produkcji pasz dla zwierząt.

Len zwyczajny to doskonała roślina na suche bukiety. Zbiera się go po przekwitnięciu, kiedy wykształci kuliste torebki nasienne. Gatunek można poddawać barwieniu. W ten sposób świetnie spisze się w rozmaitych kompozycjach – bez problemu można dopasować jego odcień do kolorystyki dekoracji. Len suszony może być stosowany jako uzupełnienie bukietów. Pięknie wygląda również solo, wstawiony do szklanego wazonu. W takiej postaci stanowi wspaniałą dekorację wnętrza urządzonego zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że len suszony daje nieskończenie wiele inspiracji dekoracyjnych i zachęca do tworzenia własnych, autorskich kompozycji.

Z jakimi roślinami można łączyć len suszony?

Suszony len wspaniale prezentuje się solo albo w połączeniu z innymi roślinami – pasuje do większości gatunków. W kategorii suszków najlepiej jednak sprawdzają się w tej roli rodzime rośliny takie jak złociszek, kocanki, czarnuszka, krwawnik czy suchlin. Len można ponadto zestawić z suszonymi trawami – w tym z dmuszkiem jajowatym oraz suszonymi zbożami – pszenicą, owsem albo pszenżytem. Doskonale spisze się też jako subtelne wypełnienie bukietów złożonych z wielu gatunków roślin. Szeroka gama kolorów sprawia, że można łatwo dopasować go do niemal każdej kompozycji.

Suszony len we wnętrzach i jako pomysł na prezent

Suszony len znakomicie wpisuje się zarówno w rustykalne, jak i nowoczesne wnętrza. W pierwszym wydaniu świetną opcją są rośliny w naturalnym kolorze albo w ciepłych barwach – żółtej pomarańczowej czy różowej. Do współczesnych aranżacji doskonale pasuje suszony len barwiony na chłodne kolory – niebieski albo zielony. Wspaniale odnajdzie się w nich również len bielony. Z kolei złoty nada przestrzeni blasku i zaakcentuje obecnego w niej ducha glamour. Bukiet z lnu można ustawić na stole czy na komodzie. Sprawdzi się też jako pomysł na prezent. Może być alternatywą dla ciętych kwiatów wręczanych na Dzień Mamy, Dzień Babci, urodziny czy inną okoliczność.

Gdzie zastosować suszony len zielony? 

 • bukiety, 
 • wianki i wieńce, 
 • stroiki, 
 • palmy wielkanocne, 
 • dekoracja do wazonu, 
 • korsarze i butonierki, 
 • dekoracja zaproszeń i kartek okolicznościowych, 
 • kompozycje pod kloszem, 
 • girlandy,
 • kompozycje podwieszane, 
 • do zatapiania w świecach, 
 • makramy. 

Len suszony w Blosmi

W Blosmi jest dostępny len suszony w postaci bukietów o wadze około 80 g. Oprócz roślin w naturalnym kolorze, do wyboru jest len barwiony na zielono, czerwono, różowo, pomarańczowo i żółto. Ogromną popularnością cieszy się także len bielony, który wspaniale współgra z niemal każdą kompozycją z suszonych kwiatów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl