Suszony krokosz barwierski
Krokosz barwierski, czyli kartamus to roślina suszona z polskiej uprawy, która stanowi doskonałe dopełnienie bukietów i kompozycji florystycznych.
Krokosz
Krokosz barwierski
Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) jest gatunkiem zaliczanym do rodziny astrowatych, znanym w Polsce pod nazwą kartamus. W naturalnym środowisku jest byliną. W naszym kraju, ze względu na słabą odporność na mróz, jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Warto przy tym pamiętać, że jest to jeden z najstarszych gatunków użytkowych. Krokosz barwierski był znany w starożytnym Egipcie już w 1600 roku p.n.e. Uprawiali go także Babilończycy, Asyryjczycy i Arabowie. Na Starym Kontynencie został rozpowszechniony w XVI wieku, głównie ze względu na obecność barwników używanych w przemyśle spożywczym oraz tekstylnym. Z krokosza pozyskiwano też olej. W Polsce roślina była uprawiana do lat 50. ubiegłego stulecia. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim jej walory estetyczne. Krokosz barwierski coraz częściej pojawia się na rabatach. Zyskał ponadto popularność wśród florystów, którzy tworzą z niego suche bukiety.
Jak wygląda krokosz barwierski?
Krokosz barwierski to roślina o sztywnych pędach, osiągających wysokość od 60 do 130 cm. Pomimo krzaczastego pokroju roślina ma czasem tendencję do pokładania się, co sprawia, że wymaga palikowania. Łodygi pokrywają ciemnozielone, cierniste, siedzące liście o ząbkowanych brzegach i wyraźnie zaznaczonym unerwieniu. Na zakończeniach pędów, w okresie od lipca do sierpnia, pojawiają się kwiatostany złożone z drobnych, rurkowatych kwiatów. Początkowo są okryte zielonymi okrywami. Krokosz barwierski na suche bukiety jest zbierany w chwili otworzenia się okryw kwiatowych, przed pojawieniem się pełnych kwiatostanów. Z kolei po przekwitnięciu z kwiatów tworzą się koszyczkowate owocostany wypełnione niełupkami.
Krokosz barwierski w naturalnym środowisku i w ogrodzie
Ojczyzną krokosza barwierskiego są tereny Bliskiego Wschodu oraz Indii. Roślina zwykle porasta nieużytki. Jest ponadto uprawiana ze względu na swoje walory użytkowe i lecznicze. W Polsce jeszcze do lat 50. XX wieku krokosz był gatunkiem uprawianym w celu pozyskiwania barwnika oraz oleju. Obecnie spotyka się go wyłącznie na rabatach. Świetnie zda egzamin jako gatunek drugoplanowy. Wraz z chabrami górskimi, mikołajkiem i przegorzanem może stworzyć w ogrodzie efektowny dziki zakątek. Znakomicie sprawdzi się także w towarzystwie ostróżek oraz traw ozdobnych. Bez względu na to, że krokosz barwierski jest doskonałą rośliną dla ogrodów naturalistycznych czy wiejskich, można wkomponować go w nowoczesne aranżacje rabatowe.
Zaletą krokosza barwierskiego jest bezproblemowa uprawa. Najlepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym, ponieważ w cieniu wykształca mniej kwiatostanów. Roślina preferuje próchnicze podłoże średnio zasobne w składniki pokarmowe. Optymalnym środowiskiem jest dla niej gleba o pH zbliżonym do obojętnego i umiarkowanej wilgotności. Podłoże o słabej żyzności, przed posadzeniem krokosza, zaleca się zasilić nawozami organicznymi – np. obornikiem. Warto podkreślić, że gatunek znosi przymrozki do -4 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury zamiera. Krokosz barwierski jest odporny na choroby. Jedynym zagrożeniem jest dla niego nadmierna wilgotność mogąca powodować gnicie okryw kwiatowych.
Zastosowanie krokosza barwierskiego
Krokosz barwierski jest rośliną o wielu obliczach. Przed dekadami był uprawiany ze względu na pozyskiwane z niego barwniki: czerwoną kartaminę oraz żółtą, będącą pochodną chinoliny. Substancji tych używano do barwienia tkanin i produkcji kosmetyków. Żółty barwnik stanowił też bardziej ekonomiczną alternatywę dla szafranu. Do dziś kwiaty krokosza znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i cukierniczym do barwienia makaronu, ryżu, ciast i innych produktów żywnościowych. Sprawdzają się także jako przyprawa. Z krokosza barwierskiego pozyskuje się ponadto olej bogaty w witaminy A i E oraz fitosterole. Dzięki temu jest zalecany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
Krokosz barwierski znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Cenione są świeże kwiaty cięte, jak i suszone. Ponieważ roślina mocno się rozgałęzia, tworząc kwiatostany również na zakończeniach pędów bocznych, prezentuje się bardzo okazale. Jest idealny na suche bukiety. Suszony krokosz barwierski, umieszczony w ceramicznym lub wiklinowym wazonie, sprawdzi się jako dekoracja wnętrz zaaranżowanych w rustykalnym stylu. Z kolei w szklanym wazonie może stanowić dekorację nowoczesnego wnętrza. Doskonale prezentuje się solo oraz w towarzystwie innych suszków. Tworzy wspaniały duet z miechunką i pszenżytem. Można też łączyć go ze złociszkiem, gipsówką albo phalarisem.
Krokosz barwierski w Blosmi
W Blosmi jest dostępny suszony krokosz barwierski w naturalnym kolorze. Jeden pęczek waży ok. 70-80 g. Wysokość pędów waha się od 40 do 50 cm. Roślina jest starannie zabezpieczana na czas transportu.