Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszony koper włoski 

Koper włoski, a inaczej fenkuł lub koper słodki to roślina o wielu zastosowaniach. Po przekwitnięciu jego kwiaty tworzą ozdobne baldachy. Przybierają one kształt kopuł osadzonych na suchej gałązce. Suszony fenkuł szczególnie ozdobnie prezentuje się w wersji bielonej. Może stanowić niecodzienny dodatek do bukietów lub nieco bardziej artystycznych kompozycji. 

Koper włoski

Fenkuł (koper włoski)

Fenkuł (Foeniculum vulgare), zwany także koprem włoskim lub słodkim, jest rośliną zaliczaną do rodziny selerowatych. Jego ojczyzną są kraje Basenu Morza Śródziemnego. Obecnie jako gatunek dziko rosnący występuje ponadto na obszarach Pakistanu, Iranu oraz Afganistanu. Fenkuł nie ma dużych wymagań odnośnie do warunków uprawy, przez co zadomowił się w ogrodach niemal na całym świecie – również w Polsce. I chociaż jest uprawiany przede wszystkim ze względu na walory smakowe, warto pamiętać, że jego piękne, baldachowate kwiatostany są cenione także przez florystów.

Jak wygląda koper włoski?

Pędy kopru włoskiego dorastają do wysokości nawet 200 cm. Są sztywne, mocno użebrowane i pokryte woskowym nalotem. Na łodygach roślina wykształca trzykrotnie pierzaste liście siedzące. U podnóża tworzy się z kolei bulwiaste zgrubienie potocznie nazywane cebulą, przechodzące następnie w palowy korzeń. W okresie od lipca do jesieni fenkuł zakwita drobnymi, żółtymi kwiatami zebranymi w kwiatostany o kształcie płaskich, złożonych baldachów. Po przekwitnięciu tworzą się owoce w postaci rozłupni zawierających dwie nagie rozłupki.

Fenkuł w warunkach naturalnych i w uprawie

W naturze koper włoski jest byliną, która zasiedla przede wszystkim łąki i nieużytki. Rośnie na odsłoniętych, dobrze nasłonecznionych obszarach. Jest odporny na przejściową suszę. Nie ma też dużych wymagań co do żyzności podłoża. Ponieważ dobrze się aklimatyzuje, obecnie jest spotykany prawie na całej kuli ziemskiej – w tym w Polsce. W wyniku naturalnego rozsiewania nasion fenkuł coraz częściej jest spotykany w postaci dziko rosnącej. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina nieodporna na mróz, dlatego poza rodzimym środowiskiem jest gatunkiem jednorocznym.

Koper włoski cechuje się łatwością uprawy. Wystarczy jedynie zapewnić mu dobrze nasłonecznione stanowisko – najlepiej osłonięte od wiatru. Fenkuł potrzebuje również żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża, bogatego w składniki odżywcze i cechującego się zasadowym pH. Przy długo trwającej suszy warto zadbać o regularne podlewanie rośliny. Koper włoski jest odporny na choroby i inwazję szkodników.

Zastosowanie kopru włoskiego

Fenkuł znajduje szerokie zastosowanie. Ceniony jest przede wszystkim jako warzywo. Jadalną częścią rośliny są zgrubiałe bulwy mające słodkawy, aromatyczny smak zbliżony do anyżu. Można je opiekać na grillu, faszerować albo posiekać i dodać do sałatki. W kuchni znajdują też zastosowanie drobne listki kopru włoskiego, dodawane głównie do surówek czy do ziemniaków. Z kolei nasiona rośliny stanowią przyprawę o bardzo intensywnym aromacie, która może wzbogacać smak zup, mięs, sosów, a nawet słodkich deserów, likierów i nalewek na bazie alkoholu.

Koper włoski jest ponadto ceniony ze względu na walory lecznicze. Z nasion rośliny przygotowuje się napary i herbaty, które znajdują zastosowanie przy problemach trawiennych. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Herbatka z kopru włoskiego jest często zalecana niemowlętom, cierpiącym na kolki oraz wzdęcia. Warto pamiętać, że w ostatnich latach fenkuł znalazł też zastosowanie w kosmetyce.

Co ciekawe, koper włoski jest spotykany nie tylko na grządkach warzywnych. Roślina wspaniale wygląda również na rabatach. Jest często spotykana w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i rustykalnych. Ponieważ zwykle osiąga znaczną wysokość, świetnie spisuje się jako tło dla innych gatunków. Sprawdzi się także jako obramowanie rabat i ścieżek.

Suszony fenkuł (koper włoski) we florystyce

Bez względu na to, że koper włoski jest znany głównie jako roślina użytkowa, nie można zapominać o jego walorach estetycznych. Zasuszone baldachy kopru włoskiego, przybierające formę kopuł osadzonych na dość cienkiej łodydze, doskonale sprawdzają się we florystyce. Stanowią wspaniałe dopełnienie bukietów tworzonych zarówno z żywych, jak i z suszonych kwiatów. Sprawiają, że kompozycja zyskuje niepowtarzalny charakter i lekkość. Szczególnym zainteresowaniem florystów cieszy się bielony koper włoski, który świetnie komponuje się z rozmaitymi gatunkami suszków. Można łączyć go z suszonymi kwiatami, jak i z trawami czy zbożami. Neutralna barwa sprawia, że dobrze komponuje się z dowolną kolorystyką bukietu. Jest niezrównany w ikebanie. Bielony suszony fenkuł pięknie prezentuje się także solo. Wstawiony do prostego, szklanego wazonu, stanie się wspaniałą dekoracją nowoczesnego wnętrza.

Suszony koper włoski w Blosmi

W ofercie Blosmi można znaleźć suszony fenkuł bielony. Wysokość pędów to ok. 70-75 cm. W jednym pęczku znajduje się ok. 20 gałązek, których przybliżona waga osiąga 100 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl