Suszony dmuszek jajowaty 

Lagurus to roślina o wdzięcznej polskiej nazwie dmuszek jajowaty. Występuje obecnie na wszystkich kontynentach, jednak jego pochodzenie lokalizuje się w obszarach Morza Śródziemnego i wybrzeża Atlantyku. Jego nazwa swoje pochodzenia zawdzięcza greckim słowom logos i cura, które oznaczają zająca i ogon. Znany i stosowany jest jako trawa ozdobna.

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty i jego pochodzenie

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. To trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych, charakterystyczna dla terenu Morza Śródziemnego oraz wybrzeży Atlantyku. Można ją uprawiać w donicy lub w ogrodzie. Suszony dmuszek jajowaty jest jedną z najpopularniejszych traw używanych do tworzenia bukietów. 

Jak wygląda dmuszek jajowaty?

Dmuszek jajowaty uchodzi za roślinę niezbyt okazałą, lecz jest na tyle ciekawy, by idealnie wkomponować go w bukiet i wywrzeć na obdarowywanej osobie spore wrażenie. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Charakteryzuje się dosyć szerokimi liśćmi (do 1,5 cm) oraz gęstymi, jajowatymi wiechami, które z początku są zielone, a z czasem stają się srebrzyste. Nazwa botaniczna tej trawy to po grecku logos (zając) i oura (ogon), które bezpośrednio nawiązują właśnie do jego charakterystycznych wiech. Suszony lagurus dodaje lekkości i puszystości każdej kompozycji, w której się znajduje. Można go łączyć z innymi trawami oraz świeżymi lub suszonymi kwiatami.

Gdzie występuje dmuszek jajowaty?

Trawa ozdobna, jaką jest dmuszek jajowaty, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego oraz wybrzeży Atlantyku, ale obecnie z powodzeniem jest hodowana prawie wszędzie - również w Polsce. Jest rośliną ruderalną, a więc pojawia się w ciepłych i ubogich glebach nieużytków. Kwitnie od maja do sierpnia. Często tę roślinę można spotkać na brzegach dróg lub placach przeładunkowych. 

Dmuszek jajowaty i jego zalety

Niewątpliwą zaletą tej trawy do dekoracji jest to, że nie jest wymagająca w uprawie, preferuje piaszczystą glebę — od średniej do niskiej żyzności. Dużym plusem jest również niskie ryzyko pojawiania się chorób i szkodników w przypadku uprawy. Na jej korzyść przemawia ponadto atrakcyjny wygląd, dzięki któremu nie da się przejść obojętnie obok tej rośliny. Dmuszek jajowaty doskonale nadaje się do dekoracji florystycznych. Prezentuje się atrakcyjnie w różnych rodzajach bukietów i stroików.

Suszony dmuszek jajowaty w Blosmi 

Suszony dmuszek jajowaty posiada przyjemne w dotyku wiechu o owalnym kształcie, który zwęża się ku górze. Lagurus wykorzystać można w suchych bukietach, kompozycjach kwiatowych czy dekoracjach pod kloszem. Dostępny jest zarówno w wersji naturalnej, jak i bielonej oraz barwionej. 

Przykład bukietu, w którym suszony dmuszek jajowaty prezentuje się najlepiej 

Suszona trawa ozdobna do dekoracji, jaką jest dmuszek jajowaty będzie dobrze wyglądać w towarzystwie innych suszonych roślin, przede wszystkim w stonowanych barwach. Dobrym przykładek jest zestaw suszonych kwiatów „Ależ naturalnie!”. Doskonałym towarzystwem dla tej rośliny będą również kwiaty w odcieniach różu, które wchodzą w skład zestawu suszonych kwiatów „Różowo mi”. Dla osób ceniących klasyczne bukiety idealną propozycją będzie również zestaw, w skład którego wchodzą różowy lagurussuchlinróżowe sorgo i złota obiedka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl