Suszony dmuszek jajowaty
Lagurus to roślina o wdzięcznej polskiej nazwie dmuszek jajowaty. Występuje obecnie na wszystkich kontynentach, jednak jego pochodzenie lokalizuje się w obszarach Morza Śródziemnego i wybrzeża Atlantyku. Jego nazwa swoje pochodzenia zawdzięcza greckim słowom logos i cura, które oznaczają zająca i ogon. Znany i stosowany jest jako trawa ozdobna.
Dmuszek jajowaty
49,00 zł
49,00 zł
49,00 zł
49,00 zł
49,00 zł
Dmuszek jajowaty i jego pochodzenie
Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. To trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych, charakterystyczna dla terenu Morza Śródziemnego oraz wybrzeży Atlantyku. Można ją uprawiać w donicy lub w ogrodzie. Suszony dmuszek jajowaty jest jedną z najpopularniejszych traw używanych do tworzenia bukietów.
Jak wygląda dmuszek jajowaty?
Dmuszek jajowaty uchodzi za roślinę niezbyt okazałą, lecz jest na tyle ciekawy, by idealnie wkomponować go w bukiet i wywrzeć na obdarowywanej osobie spore wrażenie. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Charakteryzuje się dosyć szerokimi liśćmi (do 1,5 cm) oraz gęstymi, jajowatymi wiechami, które z początku są zielone, a z czasem stają się srebrzyste. Nazwa botaniczna tej trawy to po grecku logos (zając) i oura (ogon), które bezpośrednio nawiązują właśnie do jego charakterystycznych wiech. Suszony lagurus dodaje lekkości i puszystości każdej kompozycji, w której się znajduje. Można go łączyć z innymi trawami oraz świeżymi lub suszonymi kwiatami.
Gdzie występuje dmuszek jajowaty?
Trawa ozdobna, jaką jest dmuszek jajowaty, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego oraz wybrzeży Atlantyku, ale obecnie z powodzeniem jest hodowana prawie wszędzie - również w Polsce. Jest rośliną ruderalną, a więc pojawia się w ciepłych i ubogich glebach nieużytków. Kwitnie od maja do sierpnia. Często tę roślinę można spotkać na brzegach dróg lub placach przeładunkowych.
Dmuszek jajowaty i jego zalety
Niewątpliwą zaletą tej trawy do dekoracji jest to, że nie jest wymagająca w uprawie, preferuje piaszczystą glebę — od średniej do niskiej żyzności. Dużym plusem jest również niskie ryzyko pojawiania się chorób i szkodników w przypadku uprawy. Na jej korzyść przemawia ponadto atrakcyjny wygląd, dzięki któremu nie da się przejść obojętnie obok tej rośliny. Dmuszek jajowaty doskonale nadaje się do dekoracji florystycznych. Prezentuje się atrakcyjnie w różnych rodzajach bukietów i stroików.
Suszony lagurus w dekoracjach i florystyce
Subtelność dmuszka jajowatego sprawia, że jest często spotykany jako element dekoracji sal weselnych. Zwykle stanowi element kompozycji umieszczanych na stołach gości czy stole prezydialnym. Pojedyncze gałązki można umieścić przy nakryciach albo winietkach dla gości. Świetnie wpisuje się w modne w ostatnim czasie ścianki z suszonych kwiatów oraz dekoracje podwieszane pod sufitem. Floryści chętnie wplatają go też do bukietów oraz wianków dla panny młodej czy druhen.
Warto dodać, że suszony dmuszek jajowaty doskonale odnajdzie się w ozdobach hand made. Pojedyncze „kotki” można śmiało zatapiać w żywicy. W ten sposób stworzą unikatową i bardzo elegancką biżuterię. Kwiatostany sprawdzą się także jako element kartek okolicznościowych tworzonych metodą scrapbookingu. Można wplatać je w makramę bądź tworzyć efektowne obrazy 3D z suszonych kwiatów.
Gdzie zastosować suszony dmuszek jajowaty?
- Bukiety do wazonów
- Kompozycje podwieszane
- Wiązanki okolicznościowe – również ślubne
- Butonierki i korsarze
- Wianki
- Stroiki
- Kompozycje pod kloszem
- Makramy i makramowe laleczki
- Kartki okolicznościowe i zaproszenia
- Świece i woski zapachowe
- Flower boxy
Suszony dmuszek jajowaty w Blosmi
Suszony dmuszek jajowaty posiada przyjemne w dotyku wiechu o owalnym kształcie, który zwęża się ku górze. Lagurus wykorzystać można w suchych bukietach, kompozycjach kwiatowych czy dekoracjach pod kloszem. Dostępny jest zarówno w wersji naturalnej, jak i bielonej oraz barwionej.
Z jakimi suszkami można łączyć dmuszek jajowaty?
Suszony lagurus to roślina, która odnajdzie się w niemal każdej kompozycji florystycznej. Warto zaznaczyć, że pięknie prezentuje się solo. Bukiety dmuszka jajowatego – w jednym odcieniu lub łączące kilka kolorów, wspaniale ozdobią nowoczesne przestrzenie. Dopasują się też do bardziej przytulnych aranżacji – rustykalnych, kolonialnych czy boho. Będą doskonale wyglądać zarówno w prostych i smukłych szklanych wazonach, jak i w modelach ceramicznych cechujących się zdobieniami.
Dla osób, które lubią eksperymentować z materiałem florystycznym, suszony dmuszek jajowaty jest kopalnią niekończących się inspiracji. Można łączyć go z rodzimymi gatunkami kwiatów, jak i z egzotycznymi, o finezyjnej formie czy ciekawej kolorystyce. Wśród tych pierwszych znakomicie zdadzą egzamin kocanki, złociszek, miechunka, ostróżka i przegorzan. Lagurus można też dopasować do suszonej lunarii. Będzie pięknie wyglądał w towarzystwie gliksji i gomfreny. Dopełni bukiety, w których pierwszoplanową rolę grają takie bestsellery jak suszona bawełna, stabilizowany eukaliptus czy liście palmy. Ciekawym pomysłem jest także uzupełnienie bukietu przez dmuszka i inną suszoną trawę lub zboże. To oczywiście jedynie propozycje. Możesz więc śmiało tworzyć własne kompozycje, wyznaczając w ten sposób zupełnie nowe trendy i standardy we florystyce.
Przykład bukietu, w którym suszony dmuszek jajowaty prezentuje się najlepiej
Suszona trawa ozdobna do dekoracji, jaką jest dmuszek jajowaty będzie dobrze wyglądać w towarzystwie innych suszonych roślin, przede wszystkim w stonowanych barwach. Dobrym przykładek jest zestaw suszonych kwiatów „Ależ naturalnie!”. Doskonałym towarzystwem dla tej rośliny będą również kwiaty w odcieniach różu, które wchodzą w skład zestawu suszonych kwiatów „Różowo mi”. Dla osób ceniących klasyczne bukiety idealną propozycją będzie również zestaw, w skład którego wchodzą różowy lagurus, suchlin, różowe sorgo i złota obiedka.