Suszony broom bloom

Broom bloom to inaczej żarnowiec miotlasty lub szczodrzeniec. Rośnie w formie krzewu i występuje głównie w Europie południowej i środkowej. Z jego gałązek sporządzano niegdyś miotły, stosowany jest również jako roślina pastewna, włóknodajna i lecznicza.  

Broom bloom

Broom bloom, czyli żarnowiec miotlasty

Broom bloom, czyli żarnowiec miotlasty, to roślina zaliczana do rodziny bobowatych. W warunkach naturalnych występuje na terenie południowej i środkowej Europy – również w Polsce. Znany jest pod kilkoma nazwami zwyczajowymi: szczodrzenica miotłowa, mietlicha, mietlica, barszczewnik albo zajęczy groch. Przed dekadami żarnowiec był wykorzystywany do tworzenia mioteł. Dziś najczęściej jest spotkany jako roślina rosnąca dziko albo uprawiana w ogrodach w charakterze gatunku dekoracyjnego. Świetnie sprawdza się także na suche bukiety, co sprawia, że jest ceniony wśród florystów.

Jak wygląda broom bloom?

Broom bloom wyróżnia się krzewiastym pokrojem. Najczęściej rośnie w skupiskach. Rózgowato wydłużone i rozgałęzione na wierzchołkach pędy dorastają nawet do 2 metrów wysokości. Są kanciaste i przez cały rok pozostają zielone – również zimą. Na łodygach występują drobne, okrągłe listki. W okresie od maja do czerwca żarnowiec miotlasty wykształca kwiaty. W środowisku naturalnym mają one żółty kolor. W ogrodach spotyka się także odmiany w odcieniach czerwieni, różu czy bieli, a nawet o kwiatach wielobarwnych. Po zakończeniu kwitnienia roślina wykształca owoce w postaci strąków – początkowo zielonych, a następnie brunatnoczarnych, pękających na słońcu i uwalniających ukryte w nich nasiona.

Broom bloom w warunkach naturalnych i w ogrodzie

W warunkach naturalnych broom bloom porasta obszary południowej i środkowej Europy. Występuje także w Polsce. Najczęściej jest spotykany na pomorzu, gdzie był wykorzystywany do umacniania wydm oraz na terenach górskich – głównie sudeckich. Roślina zasiedla ponadto obszary wyżynne oraz nizinne naszego kraju. Zwykle rośnie na polanach śródleśnych oraz obrzeżach lasów. W ostatnich latach żarnowiec miotlasty jest często spotykany w ogrodach. Wspaniale prezentuje się na skalniakach oraz w towarzystwie iglaków. Tworzy też efektowny duet z krzewami róż oraz z trawami – głównie gatunkami, które preferują piaszczyste podłoże. Może być fantastycznym tłem dla roślin o drobniejszym pokroju rosnących w podobnych warunkach, w tym dla rozchodników, macierzanki, szałwii omszonej czy irgi poziomej.

Kolejną zaletą żarnowca miotlastego jest bezproblemowa uprawa. Roślina doskonale rośnie na glebach piaszczystych, dobrze przepuszczalnych i ubogich w składniki odżywcze. Nie toleruje jedynie podłoża o zasadowym pH. Najlepszym miejscem do uprawy broom bloom są mocno nasłonecznione stanowiska. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju skarpy, nasypy i wzniesienia eliminujące problem zastojów wody, mogących prowadzić do gnicia korzeni. Gatunek jest odporny na choroby i szkodniki. Dobrze znosi także mrozy. Należy jednak pamiętać o tym, aby posadzić żarnowiec w miejscu docelowym, ponieważ palowy system korzeniowy sprawia, że roślina jest trudna do przesadzania.

Zastosowanie Broom bloom

Jeszcze kilka dekad temu żarnowiec był ceniony głównie ze względu na walory użytkowe. Tworzono z niego przede wszystkim miotły. Włókna rośliny wykorzystywano w przemyśle tekstylnym. Z kolei zawarte w żarnowcu substancje czynne służyły do produkcji leków. Dziś broom bloom jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Świetnie prezentuje się nie tylko w ogrodzie. Jego pędy stanowią doskonałe wypełnienie bukietów i kompozycji kwiatowych. Uwagę florystów przykuwa ponadto suszony żarnowiec miotlasty. Bielony lub barwiony na różne kolory, znakomicie prezentuje się solo – wstawiony do smukłego, szklanego wazonu. W tej postaci może stanowić zarówno ozdobę domów, jak i przestrzeni użytku publicznego. Sprawdza się do dekoracji sal weselnych i komunijnych. Broom bloom doskonale pasuje do większości suszków. Stworzy wspaniały bukiet z suchlinem, miechunką, kocankami czy kraspedią. Można też zestawić go z gomfreną, anafalisem czy lunarią. Kolorowe pędy żarnowca z powodzeniem spiszą się do tworzenia dekoracji świątecznych – na Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Broom bloom w Blosmi

W Blosmi znajdziecie broom bloom w wersji bielonej oraz barwionej na kolor zielony, różowy, czerwony i brązowy. W pęczku znajdują się pędy o długości ok. 50-55 cm i wadze 100 g. Wszystkie rośliny starannie pakujemy i zabezpieczamy na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl