Suszone sorgo
Suszone sorgo to wyjątkowo dekoracyjne zboże, które wykorzystać można na wiele sposobów. Gałązki suszonego sorga pięknie prezentują się w wazonie. Jego wiechy podzielić można na małe fragmenty, które doskonale sprawdzą się jako ozdoba wianków, stroików, a nawet potpourri.
Sorgo
Sorgo
Sorgo (Sorghum) jest rośliną jednoroczną zaliczaną do rodziny wiechlinowatych. Jego ojczyzną jest Afryka, chociaż wyodrębniono jeden gatunek endemiczny rosnący w Meksyku. Sorgo jest bardzo odporne na suszę i duże nasłonecznienie, dlatego występuje przede wszystkim w ciepłym i gorącym klimacie, gdzie stanowi jedną z najważniejszych roślin zbożowych i podstawę pożywienia ludności. Poza Afryką sorgo uprawia się w Indiach i Chinach. W Europie roślina ta jest przede wszystkim ceniona ze względu na walory dekoracyjne. Sprawdza się w ogrodach i na rabatach. Okazałe kłosy sorgo znajdują też zastosowanie we florystyce. Suszone sorgo to doskonały dodatek do świeżych i suchych bukietów. Przypadnie do gustu miłośnikom rękodzieła.
Jak wygląda sorgo?
Sorgo jest trawą dorastającą do wysokości nawet kilku metrów. Posiada grube, wyprostowane pęd, zakończone charakterystycznym baldachem zbudowanym z dużej ilości twardych ziarniaków i przypominającym nieco kolbę kukurydzy. Obfite owoce wydawane przez roślinę nadają jej dekoracyjny wygląd. Roślina posiada ponadto długie i szerokie liście pokryte woskiem zapobiegającym utracie wody. Co ciekawe, sorgo charakteryzuje się także doskonale rozwiniętym systemem korzeniowym, który może sięgać do 1,5 metra w głąb podłoża.
Sorgo w uprawie
Badania historyczne pokazują, że sorgo było znane już 5 tysięcy lat przed naszą erą. Dziś jest jednym z najpopularniejszych zbóż świata. Występuje przede wszystkim jako gatunek uprawny. W Afryce stanowi główny składnik pożywienia dla ludzi. Zaletą rośliny jest odporność na suszę i silne nasłonecznienie. Sorgo nie wymaga też specjalnych warunków glebowych. Rośnie nawet na podłożu ubogim w składniki odżywcze.
W Europie, w tym również w Polsce, sorgo jest znane przede wszystkim jako roślina ozdobna. Coraz częściej pojawia się w przydomowych ogródkach i na działkach. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne – najlepiej takie, które szybko się nagrzewają. Dobrze rośnie na lekkich, przepuszczalnych glebach. Lubi podłoże piaszczyste, dobrze rozwija się też na kamienistym. Nie toleruje natomiast ciężkich gleb z zastojami wody. Na jego wzrost nie ma wpływu pH gleby – odczyn podłoża może być zarówno kwaśny, jak i zasadowy. Warto podkreślić, że sorgo dobrze znosi suszę. Brak wody nie powoduje zamierania rośliny, lecz przejście w stan uśpienia. Ponieważ gatunek pochodzi z ciepłych zakątków świata, nie jest odporny na działanie niskich temperatur.
Zastosowanie sorgo
A Afryce sorgo jest uprawiane przede wszystkim ze względu na ziarno, które następnie przerabia się na kaszę lub mąkę. Można też produkować z niego napój alkoholowy podobny do piwa albo wódki. Sztywne źdźbła rośliny doskonale sprawdzają się także do tworzenia mioteł lub szczotek. Mogą być wykorzystywane jako opał, a nawet materiał budowlany. Z kolei poza Czarnym Lądem sorgo jest uprawiane głównie na pasze dla zwierząt.
Klimat charakterystyczny dla Polski nie pozwala natomiast na osiągnięcie pełni dojrzałości ziaren. Z tego względu w naszym kraju sorgo jest przede wszystkim cenione za walory estetyczne. Wspaniale sprawdzi się do ogrodu, w którym główną rolę grają trawy. Może też stanowić znakomite tło dla innych, niższych roślin. Świetnie spisze się jako element dzielący ogród na strefy, oddzielając jego część dekoracyjną od rekreacyjnej.
Ścięte źdźbła sorgo wspaniale prezentują się w wazonie. Aby zwiększyć ich trwałość, można je zasuszyć. Suszone sorgo będzie doskonale wyglądać w kompozycjach kwiatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć je do bukietów, w których główną rolę grają suszone trawy. Pojedyncze pędy sorgo sprawdzą się także solo. Są przy tym bardzo uniwersalne – znakomicie wyglądają zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Tym bardziej że są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.
Suszone sorgo docenią też miłośnicy rękodzieła. Dzieląc wiechę na drobne fragmenty, można uzyskać materiał do tworzenia wianków czy kartek okolicznościowych. Sorgo jest odpowiednie do zatapiania w żywicy oraz do wykonywania obrazów 3D. Sprawdzi się także w potpourri.
Suszone sorgo w Blosmi
W Blosmi jest dostępne sorgo w wersji bielonej oraz barwionej na różne kolory. W jednym pęczku znajduje się 5 pędów rośliny, których waga to ok. 250 g. Gałązki mają wysokość od 50 do 60 cm. Wszystkie oferowane przez nas suszki są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.