Produkty wybrane dla Ciebie

Suszone pszenżyto

Pszenżyto to jedno z najpopularniejszych zbóż w Polsce. To gatunek będący połączeniem pszenicy i żyta, który występuje w odmianie jarej i ozimej. Pszenżyto jest rośliną uprawną odpowiednią do produkcji mąki oraz pasz. Posiada dorodne kłosy zakończone włoskami. W naszym sklepie dostępne jest w odmianie naturalnejbielonej oraz w różnorodnych kolorach. 

Pszenżyto

Pszenżyto

Pszenżyto jest gatunkiem jednorocznym zaliczanym do rodziny wiechlinowatych. Powstało jako połączenie dwóch zbóż: pszenicy oraz żyta. Jest najmłodszym ze zbóż, wyhodowanym w drugiej połowie XX wieku. W Polsce pierwsza odmiana pszenżyta o nazwie „Lasko” pojawiła się w 1982 roku i od tej pory jest dominującą odmianą w uprawach światowych. Warto podkreślić, że nasz kraj jest największym dostawcą pszenżyta na całym globie. Bez względu na to, że roślina jest uprawiana przede wszystkim na pasze dla zwierząt, znajduje też szerokie zastosowanie we florystyce. Cenią ją również miłośnicy rękodzieła. Suszone pszenżyto świetnie sprawdza się w bukietach, dekoracyjnych wiankach i innych ozdobach wnętrz. Ponadto jest wykorzystywane do tworzenia palm wielkanocnych.

Jak wygląda pszenżyto?

Pszenżyto, podobnie jak inne zboża, wyróżnia się sztywnymi pędami z dorodnymi kłosami zakończonymi delikatnymi włoskami, nadającymi im oryginalny wygląd. Łodygi posiadają międzywęźla i osiągają wysokość od 70 do 120 cm w odmianach zbożowych i od 120 do 180 cm w odmianach pastewnych. Zgrubienie u nasady sprawia, że nawet wysokie pędy zboża są odporne na wyleganie. Gatunek wykształca wąskie, lancetowate liście, które przez dość długi czas zachowują zielony kolor. Owocem pszenżyta są żółtobrązowe ziarniaki. Należy jednak pamiętać, że do suszenia zbiera się kłosy lekko nabrzmiałe, w których łuski okalające nasiona nie zdążyły się jeszcze otworzyć.

Uprawa pszenżyta

Pszenżyto jest wyłącznie rośliną uprawną. Nie występuje w formie dzikiej. Zostało wyhodowane w Europie, chociaż obecnie jest również spotykane w Ameryce Południowej oraz Australii. Roślina jest ceniona przede wszystkim ze względu na bezproblemową uprawę. Ma mniejsze wymagania odnośnie do stanowiska uprawy niż pszenica i jednocześnie wykształca ziarno lepszej jakości niż żyto. Charakteryzuje się dużą odpornością na choroby. W Polsce dominują zasiewy jare pszenżyta, chociaż oczywiście spotyka się także odmiany ozime.

Pszenżyto dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby. Z tego względu może być uprawiane nawet na podłożu ubogim w składniki odżywcze. Jako gatunek długodniowy, przy odpowiednim nasłonecznieniu wydaje większe plony, a ziarna gromadzą wówczas więcej cukrów i składników odżywczych. Pszenżyto wykazuje też dużą tolerancję na suszę. Wymaga nawadniania wyłącznie w okresie intensywnego wzrostu. Dobrze znosi spadki temperatury.

Zastosowanie pszenżyta

Pszenżyto jest rośliną uprawianą przede wszystkim na pasze dla zwierząt. Decyduje o tym głównie łatwość uprawy oraz bogactwo składników odżywczych zawartych w ziarnach rośliny. Obecnie trwają badania nad zastosowaniem pszenżyta w piekarnictwie i piwowarstwie. Problemem są jednak specyficzne właściwości ziarna, które nie idą w parze z tradycyjnymi metodami wypieku i produkcji.

Suszone pszenżyto w dekoracjach i florystyce

Pszenżyto znajduje też zastosowanie we florystyce. Jego pełne, dorodne kłosy sprawiają, że jest doskonałą rośliną na suche bukiety. W naturalnej kolorystyce wspaniale wpisuje się w aranżacje rustykalne. Bielone albo barwione, jest fantastyczną dekoracją nowoczesnych przestrzeni – zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Pszenżyto doskonale prezentuje się solo. Wstawione do wazonu czy przewiązane jedwabną wstęgą, przynosi powiew ciepłego, słonecznego lata. Można też łączyć je z innymi gatunkami roślin żywych czy suszonych. Pszenżyto jest często wykorzystywane do dekoracji sal weselnych oraz kościołów – zwłaszcza przy uroczystościach odbywających się w stylu rustykalnym albo slow. Warto przy tym zaznaczyć, że pszenżyto świetnie wygląda solo i w połączeniu z innymi suszkami. W pierwszym przypadku można umieścić je w wysokim szklanym wazonie, jak i w ceramicznym naczyniu. Ciekawym pomysłem jest związanie snopu satynową tasiemką i ustawienie w rogu pomieszczenia bądź umieszczenie pędów w surowym jutowym worku. W bukietach pszenżyto można łączyć przede wszystkim z kocankami, suchlinem i złociszkiem. Doskonale prezentuje się w zestawieniu z lunarią, lnem, miechunką, mimozą, ostróżką czy przegorzanem. Kłosy pszenżyta wspaniale dopełniają kompozycję i wnoszą do niej lekkość. Sprawdzą się ponadto do tworzenia dekoracyjnych wianków, kompozycji pod szklanymi kloszami albo obrazów 3D.

Gdzie zastosować suszone pszenżyto:

 • Bukiety do wazonów
 • Kompozycje podwieszane
 • Wiązanki okolicznościowe – również ślubne
 • Butonierki i korsarze
 • Wianki i wieńce
 • Stroiki
 • Dekoracja sesji zdjęciowych
 • Dekoracje dożynkowe 
 • Kompozycje pod kloszem
 • Dekoracja makramy
 • Kartki okolicznościowe
 • Kwiatowe obrazy 3D 

Suszone pszenżyto - naturalne, barwione, bielone

Floryści chętnie sięgają zarówno po pszenżyto w naturalnej barwie, jak i po kłosy farbowane na różne kolory. Bardzo oryginalnie prezentują się rośliny w łagodnych, pastelowych odcieniach, w tym miętowym czy łagodnym różowym. Na uwagę zasługuje ponadto pszenżyto bielone cechujące się kolorem ecru i stanowiące wspaniałe uzupełnienie rozmaitych kompozycji z ciętych i suszonych kwiatów.

Suszone pszenżyto do rękodzieła

Poza klasycznymi bukietami pszenżyto można wpleść w wiązankę ślubną – jeśli uroczystość ma charakter rustykalny. Pojedyncze kłosy sprawdzą się też do dekoracji włosów albo jako bukiecik do butonierki pana młodego. Z pszenżyta wykonuje się ponadto piękne wieńce, które następnie zawiesza się na ścianie, w oknie bądź układa na komodzie. Miłośnicy rękodzieła sięgają po kłosy, tworząc kartki okolicznościowe, makramę albo kreatywnie pakując prezenty.

Suszone pszenżyto w Blosmi

W Blosmi jest dostępne pszenżyto w naturalnym kolorze, bielone lub barwione na odcień miętowy albo różowy. W każdym pęczku znajduje się około 60 kłosów. Pędy mają wysokość od 40 do 50 cm. Suszki są starannie zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl