Suszone liście palmy

Liście palmowe to egzotyczny dodatek do aranżacji wnętrz. Doskonale wpasują się w klimatyczne wesela w stylu boho, czy wzbogacą imprezy tematyczne. Suszone liście palmowe są świetną odpowiedzią się w trend less waste, ponieważ po tym, gdy wydarzenie dobiegnie końca, można wykorzystać je ponownie, na przykład w formie dekoracji w wazonie. Najpopularniejsze rodzaje liści palmy to palm spear, który przypomina strzałkę oraz palm sun, którego kształt przywodzi na myśl zachodzące słońce. 

 

Suszone liście palmowe

Suszone liście palmowe

Liście palmowe kojarzą nam się z egzotycznym klimatem. Sprawdzają się jako ozdoby boho, element aranżacji wnętrz oraz nadają jako dekoracja imprez tematycznych, np. przyjęcia weselnego lub urodzin. Liście palmy wpisują się również w trend less waste — po skończonej imprezie suszone liście palmowe możemy wykorzystać ponownie, umniejszając je w wazonie. 

Suszone liście palmowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem florystów. Wspaniale wyglądają zarówno solo, jak i w różnorodnych kompozycjach. Te, które są dostępne w naszym sklepie, pochodzą przede wszystkim z palmy karłowatej (Chamaerops humilis) zwanej karłatką. Jest to jedna z dwóch rodzimych palm występujących w Europie. Warto jednak pamiętać, że gatunek ten jest także powszechnie spotykany w uprawie, przez co zasiedla obszary poza naturalnym terenem występowania.

Jak wyglądają liście palmy karłowatej?

Palma karłowata cechuje się niską kłodziną, która bardzo często silnie rozgałęzia się tuż przy powierzchni ziemi, albo pojedynczą. W pierwszym przypadku osiąga wysokość do 2 metrów, w drugim – do pięciu. Na jej szczycie skupione są wachlarzowate liście z kolistą lub półkolistą blaszką u nasady podzieloną na kilkanaście odcinków – sztywnych i szeroko rozłożonych. W pachwinach liści szczytowych wyrastają wiechowate kwiatostany w kolorze żółtym, które następnie przekształcają się w owoce o czerwonym zabarwieniu.

Palma karłowata — gdzie się ją stosuje?

Roślina, której naturalne, suszone liście mogą skutecznie wzbudzić zachwyt na ceremoniach czy w dekoracji wnętrz to chamaerops humilis, zwana potocznie karłatką niską. Pomimo tego, że jest kojarzona z egzotycznymi krajami, karłatka jest niezwykle łatwa w uprawie i przystępna cenowo, dlatego jej suszone liście coraz częściej wykorzystywane są we florystyce (również w Polsce). Jest niezwykle popularnym rodzajem palmy na południu Europy, szczególnie w rejonach Hiszpanii, a także we Włoszech.

Czym wyróżnia się karłatka niska?

Karłatka niska to palma niewielkich rozmiarów, dlatego z powodzeniem można posadzić ją do donic w salonie, dzięki czemu doskonale ożywi wnętrze. Posiada szerokie, wyrastające z pnia liście, które mają charakterystyczny, wachlarzowaty i rozłożysty kształt. Piękne, żółte kwiatostany możemy dostrzec w jej okresie kwitnienia, który przypada na jej pierwsze lata rozwoju. Warto jednak wyczekiwać pełnej dojrzałości karłatki, która w momencie kolejnych etapów rozkwitania wypuszcza pomarańczowe owoce.

W jakich warunkach uprawiana jest palma karłowa?

Palma karłowata w warunkach naturalnych występuje w okolicach basenu Morza Śródziemnego oraz północnej Afryki. Zasiedla tereny od południowych Włoch do południowej Hiszpanii i od Tunezji do Maroka. Najczęściej spotyka się ją w okolicach wybrzeży, na piaszczystych albo kamienistych stanowiskach. Karłatka niska jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania - roślina lubi miejsca dobrze nasłonecznione i suche. 

Charakterystyczny pokrój karłatki oraz niewygórowane wymagania środowiskowe sprawiają, że jest gatunkiem powszechnie uprawianym w donicach. Rośnie powoli, dlatego decydując się na zakup tej rośliny warto wybrać jak największy okaz, który wyrośnie na okazały i imponujący okaz. W naturalnym środowisku może wyrastać nawet do 4 metrów, a sztucznie sadzona i pielęgnowana do 1-2 metrów. Młode palmy (do 6 lat), powinno się przesadzać co roku, natomiast starsze co 2-3 lata, co pozwoli karłatce na pobór odpowiednich składników do swobodnego rozrostu. Co ciekawe, palma karłowa jest odporna na wszelkie choroby i szkodniki. Najlepiej rośnie na lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne albo lekko zacienione. Warto jednak pamiętać, że w Polsce nie nadaje się do uprawy w gruncie, ponieważ nie toleruje spadków temperatury poniżej -11 stopni Celsjusza.

Zastosowanie suszonych liści palmowych

Ponieważ palma karłowa jest łatwa w uprawie, jej suszone liście są szeroko dostępne. Pozwalają osiągać spektakularne efekty florystyczne przy niskim nakładzie kosztów. Pięknie prezentują się solo – wstawione do prostego naczynia. W takiej formie są wspaniałą dekoracją nowoczesnych przestrzeni. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je w rozmaitych kompozycjach florystycznych. Sprawdzają się, jako „tło” do bukietów – również okazjonalnych. Pięknie wyglądają w pracach podwieszanych. Są wykorzystywane do dekoracji ścianek i łuków. Można też użyć ich przy tworzeniu stroików.

Charakterystyczny pokrój sprawia, że suszone liście palmowe – naturalne albo bielone, są niezastąpione w kompozycjach florystycznych w stylu boho, tropikalnym lub hawajskim. Dobrze odnajdują się w nowoczesnych bukietach. Warto pamiętać o tym, że są również dostępne w wersji barwionej. Złote i srebrne świetnie wpisują się w kompozycje glamour.

Odpowiednio zabezpieczone liście palmowe to także wspaniała ozdoba tortów weselnych. Są niezwykle popularne zwłaszcza podczas uroczystości w stylu boho czy bali. Należy jednak pamiętać, że nie są odpowiednie do spożycia. Przed konsumpcją należy więc wyjąć je z tortu.

Pomysły na dekoracje z suszonych liści palmy

 • bukiety i wiązanki okolicznościowe 
 • dekoracja w wazonie i w naczyniu 
 • wieńce na drzwi i stół 
 • stroiki
 • kwiatowe obrazy 3D i kwiaty w ramce 
 • ścianki do zdjęć 
 • kompozycje podwieszane i tzw. chmury florystyczne 
 • kompozycje pod szklanym kloszem
 • aranżacja witryn (visual merchandising) 
 • rekwizyt do sesji zdjęciowych 
 • kwiatowe scenografie i plany zdjęciowe 
 • wysyłka kreatywna 
 • aranżacja stoisk targowych
 • florystyczne dekoracje przestrzenne 

Z jakimi suszkami łączyć suszone liście plamy? 

Suszone liście palmy można łączyć z wieloma różnymi gatunkami suszków oraz roślin stabilizowanych. Wspaniale prezentują się w towarzystwie okazów egzotycznych – bawełny, protei, banksji czy stabilizowanego eukaliptusa. Doskonale komponują się z suszonymi trawami – zwłaszcza z trawą pampasową, phalarisem i dmuszkiem jajowatym. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić je z innymi suszonymi kwiatami – gomfreną, lnem, anafalisem, lunarią czy miechunką. Kompozycje z suszonymi liśćmi palmy można ponadto dopełnić ruskusem albo szarłatem.

Suszone liście palmy dostępne w Blosmi

W ofercie naszego sklepu posiadamy kilka rodzajów suszonych liści palmowych. Naturalne liście palmowe Blosmi to zgrabne strzałki lub duże i małe "wachlarze"

Liście palmowe sprzedajemy na sztuki. Wszystkie rośliny są przez nas starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

Oto dostępne warianty liści palmy:

 • Suszony liść palmowy Palm Sun, bielony, naturalny lub szary — posiada sztywne liście, a kształtem przypomina zachodzące słońce. To prawdziwy niezbędnik wnętrz utrzymanych w stylu boho. Liście palmowe nie są wykorzystywane jedynie do tworzenia suchych bukietów, ale także jako jeden z elementów dekoracji ściennej bądź do zdobienia ścianek weselnych i eventowych.
 • Suszony liść palmowy Palm Spear (strzałka), bielony, naturalny, złoty lub srebrny — to kolejny liść palmowy w naszym asortymencie, który przypomina niewielkie strzałki, w jasnym lub naturalnym brązowo-zielonym kolorze. Będzie bardzo przydatny do tworzenia dużych aranżacji florystycznych, a także suchych bukietów. 
 • Suszony liść palmowy naturalny o wysokości 50-70 cm – duży liść palmy, który przywodzi na myśl egzotyczne wakacje spędzone na słonecznej plaży. Przypomina wachlarze, posiadające naturalny, zielono-brązowy kolor. Suszone liście ozdobne urozmaicają wnętrza w stylu boho. Można je wykorzystać również jako akcent dekoracyjny, przy organizacji wydarzeń w stylu Bali, czy hawajskim. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl