Kolor
Wysokość
Cena
-
od
do
Suszone kocanki
Kocanki zbiera się, gdy ich kwiaty nie są jeszcze do końca rozwinięte - wtedy właśnie prezentują się najpiękniej. Ich kwiaty o strukturze łuski są idealne zasuszenia i wyjątkowo trwałe. W naszym sklepie suszone kocanki dostępne są w kolorze białym, różowym, bordowym i żółtym.
Kocanki
45,00 zł
45,00 zł
45,00 zł
39,00 zł
39,00 zł
Suszone kocanki
Kocanki zwane też nieśmiertelnikami albo suchołuskami to rośliny zaliczane do rodziny astrowatych. W Polsce w naturalnych warunkach występuje tylko jeden gatunek – kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium). Należy jednak pamiętać, że rośliny te są objęte częściową ochroną, co sprawia, że nie można zbierać ich bez zezwolenia. Bardzo popularne są natomiast kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) pochodzące z Australii, które od lat zdobią rabaty. Jest to gatunek, który nie ma zbyt wygórowanych wymagań środowiskowych, przez co rozpowszechnił się też w Azji, Afryce i Europie. O ile w innych regionach świata kocanki ogrodowe są znane jako byliny, w naszym kraju uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Cechą charakterystyczną, zarówno pierwszych, jak i drugich jest to, że wspaniale nadają się do suszenia i zdobią bukiety z suchych kwiatów. Rośliny zawierają bardzo mało wody, więc przy zasuszaniu nie tracą swojego pokroju ani naturalnego koloru. Wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie pochodzą z polskich lub europejskich upraw.
Jak wyglądają kocanki piaskowe i ogrodowe?
Kocanka piaskowa jest rośliną wieloletnią, wykształcającą pędy wyrastające z kłącza i dochodzące nawet do 2 metrów wysokości, które po pewnym czasie ulegają zdrewnieniu. Osadzone są na nich wąskie, pokryte meszkiem liście. Na wierzchołkach łodyg pojawiają się niewielkie, żółte kwiaty zebrane w baldachogroniaste kwiatostany.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku kocanki ogrodowej. W odróżnieniu od piaskowej, jej pędy nie przekraczają 1 metra wysokości. Kocanki ogrodowe cechują się wzniesionym, rozłożystym pokrojem. Mają rozgałęzione pędy, na których szczytach latem rozwijają się kwiaty zebrane w koszyczki. Kwiaty są pojedyncze, nieskupione w baldachogrona, ale za to dużo większe. Łodygi roślin są puste w środku, przez co doskonale nadają się do suszenia. Mogą dorastać nawet do wysokości 100 cm. Liście są niepozorne, lancetowate i przyjmują ciemnozieloną barwę. Wzrok przykuwają jednak kwiaty kocanek ogrodowych, mogące przybierać różne barwy: od białej, poprzez żółtą i pomarańczową, na czerwonej, różowej, a nawet brązowej kończąc. Płatki są suche i szeleszczące. Średnica koszyczków może natomiast dochodzić nawet do 8 cm. Warto podkreślić, że uprawę odmian botanicznych kocanek w dużej mierze rozpropagowano w Niemczech, w XIX wieku. Dzięki temu dziś możemy cieszyć się ich różnorodnością.
Kocanki piaskowe i ogrodowe w warunkach naturalnych i w uprawie
Kocanki piaskowe są jedynymi przedstawicielami gatunków występującymi w Polsce w warunkach naturalnych. Są spotykane na suchych i dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Porastają łąki i nieużytki, obrzeża lasów oraz skarpy. Powszechnie występują też na terenach górskich. Coraz częściej spotyka się je również w ogrodach – zwłaszcza na skalniakach. Warto jednak podkreślić, że kocanki piaskowe są w naszym kraju objęte częściową ochroną. Okazy wykorzystywane we florystyce nie pochodzą więc z natury, ale ze specjalistycznych upraw. W naturze przyjmują kolor żółty, może być on bardzo jasny, wręcz neonowy lub miodowy. Mogą być barwione na różne kolory – biały, różowy albo niebieski.
W naturalnych warunkach kocanki ogrodowe występują na piaszczystych obszarach Australii. Ponieważ są odporne na suszę, świetnie rosną w miejscach mocno nasłonecznionych. Nie mają szczególnych wymagań odnośnie do gleby. Dobrze rozwijają się nawet na podłożu ubogim w składniki odżywcze. W Polsce kocanki są uprawiane w przydomowych ogródkach. Aby zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska warto przygotować dla nich mocno nasłonecznione stanowisko. Kocanki ogrodowe najlepiej rosną w przepuszczalnym, średnio żyznym podłożu. Warto zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża, pamiętając, aby nie było zbyt obficie podlewane. Nie tolerują natomiast zastojów wody. Zaleca się także regularne usuwanie chwastów. W przeciwnym wypadku mogą osłabiać wzrost kocanek.
Kocanki z powodzeniem sprawdzą się zarówno w rustykalnych, jak i nowoczesnych ogrodach. Można uprawiać je również w doniczkach. Rośliny rozmnaża się z nasion, wysiewanych bezpośrednio do gleby w połowie maja. Kocanki kiełkują po około 7-10 dniach. Okres kwitnienia trwa od połowy lipca do końca października. Kocanki na suche bukiety zbiera się, kiedy płatki są delikatnie rozchylone, ale środek kwiatu nie jest jeszcze widoczny. Najlepiej ścinać rośliny w godzinach porannych w ciepłe i bezdeszczowe dni.
Zastosowanie kocanek ogrodowych i piaskowych
Kocanki piaskowe znajdują zastosowanie w medycynie. Wykorzystywane są głównie do produkcji leków o działaniu żółciopędnym, żółciotwórczym oraz rozkurczowym na ściany pęcherza żółciowego. Pomocniczo specyfiki zawierające wyciąg z kocanki piaskowej mogą być stosowane w chorobach układu moczowego. Wpływają korzystnie na pracę żołądka. Zawierają substancje pomocne w leczeniu dolegliwości żołądkowych i wątrobowych. Warto dodać, że kocanki piaskowe wykorzystuje się też w kosmetologii.
Z kolei kocanki ogrodowe są rośliną typowo ozdobną. Najbardziej są cenione po zasuszeniu. Wspaniale prezentują się w bukietach, wiankach czy innych dekoracjach z suszonych kwiatów. Ich zaletą jest różnorodność barw. Dzięki temu można łatwo dopasować kocanki do kolorystyki kompozycji. Rośliny pięknie prezentują się między innymi z gipsówką, lunarią, lnem czy czarnuszką. Tworzą też piękny duet z suszonymi zbożami. Możliwości dekoracyjne kocanek ogrodowych tak naprawdę są nieograniczone. Są to rośliny zachęcające do eksperymentowania i tworzenia oryginalnych bukietów zdobiących domy, mieszkania czy budynki użyteczności publicznej. Zasuszone kwiaty nieśmiertelnika mogą przetrwać przez wiele lat, zachwycając swoim urokiem i stanowiąc fantastyczną, naturalną ozdobę przestrzeni.
Suszone kocanki we florystyce
Kocanki piaskowe, ze względu na swój subtelny wygląd, są cenione przez florystów. Rośliny wspaniale sprawdzają się do tworzenia rozmaitych kompozycji. Okazy w naturalnym, żółtym kolorze nadają im rustykalny charakter. Z kolei białe, różowe i niebieskie doskonale odnajdują się w nowoczesnych bukietach. Mogą też stanowić świetną dekorację na chrzest, komunię, baby shower czy baby reveal. Co ciekawe, kocanki piaskowe pięknie prezentują się solo – zwłaszcza wstawione do niskiego wazonu. Można łączyć je z suszonymi trawami i zbożami. W zestawieniu z egzotycznymi gatunkami suszków oraz roślinami stabilizowanymi – np. eukaliptusem, mogą tworzyć oryginalne, nowoczesne kompozycje zachwycające kolorem i kształtem.
Jeszcze więcej florystycznych inspiracji dostarczają suszone kocanki ogrodowe. To rośliny, które pięknie prezentują się w rozmaitych bukietach – okolicznościowych, a nawet ślubnych. Można wykorzystywać je do tworzenia dekoracji dla domu, restauracji, hotelu czy sal przyjęć okolicznościowych. Rośliny są też niezastąpionym materiałem florystycznym na palmy wielkanocne i wieńce dożynkowe. Są bardzo trwałe – w odpowiednich warunkach przez długi czas zachowują pierwotny wygląd. Co więcej, suszone kocanki ogrodowe są dostępne w formie samych główek, co z kolei docenią miłośnicy rękodzieła. W takiej formie można zatapiać je w żywicy, zdobić nimi kartki okolicznościowe bądź dodawać do rozmaitych prac handmade.
Z jakimi suszkami łączyć suszone kocanki?
Bez względu na to, że kocanki ogrodowe wspaniale wyglądają solo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je z innymi suszkami – głównie rodzimymi. W połączeniu z suszonymi trawami i zbożami pozwalają stworzyć kompozycję o rustykalnym charakterze. Można też zestawić je z dmuszkiem jajowatym i w ten sposób wykonać bukiet z nowoczesną nutą o lekkim, delikatnym pokroju. Kocanki ogrodowe odnajdą się też w towarzystwie czarnuszki oraz liści suszonego ruskusu.
Do jakich dekoracji sprawdzą się suszone kocanki?
- bukiety i bukieciki,
- dekoracja w wazonie i w naczyniu
- wianki na głowę
- wieńce na drzwi i stół
- stroiki
- dodatek do makramy
- dekoracja papeterii, zaproszeń i winietek
- dodatek do wyrobów i biżuterii z żywicy
- dekoracja świec
- kwiatowe obrazy 3D i kwiaty w ramce
- kompozycje pod szklanym kloszem
- rekwizyt do sesji zdjęciowych
- kwiatowe scenografie i plany zdjęciowe
- wysyłka kreatywna
Kocanki ogrodowe w Blosmi
W Blosmi są dostępne zarówno kocanki piaskowe, jak i ogrodowe. Pierwsze przybierają wysokość od 35 do 40 cm. Oferujemy je w obfitych pęczkach o przybliżonej wadze 70-80 g. Taka sama wysokość pędów oraz waga dotyczy kocanek ogrodowych. W tym przypadku w pęczku znajduje się około 30 gałązek zakończonych pięknymi, pełnymi kwiatami. Warto pamiętać, że w naszej ofercie znalazły się główki nieśmiertelników, dostępne w zestawach liczących ok. 100 sztuk kwiatów o średnicy od 2 do 4,5 cm. Wszystkie rośliny są przez nas starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.