Suszone botao (Amarelino)

Słyszeliście kiedyś o roślinie, której kwiaty w dotyku przypominają welur, a z wyglądu niewielkie guziki? To właśnie suszone botao, nazywane również Amarelino. 

Botao

Botao

Botao, znane także pod nazwą Amarelino, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Poza rodzimym obszarem jest rzadko spotykanie – nie jest popularne nawet w uprawie ogrodowej. Gatunek jest natomiast ceniony przez florystów i miłośników rękodzieła. Botao wykształca piękne, drobne kwiaty, które są odpowiednie do suszenia, ponieważ zawierają niewielką ilość wody. Suszone Amarelino wyróżnia się prostą i sztywną łodygą zakończoną kulistymi kwiatami przypominającymi niewielkie guziki.  

Jak wygląda Botao?

Botao przyciąga wzrok wyjątkowymi kwiatami, które pojawiają się na wierzchołkach sztywnych łodyg. Kwiatostany mają postać baldachogron złożonych z drobnych koszyczków. Dzięki temu wyglądają jak guziki, co z kolei przekłada się na nazwę rośliny: botao w języku portugalskim oznacza guzik. Ciekawostką jest, że suszone Amarelino jest niezwykle przyjemne w dotyku. Kwiaty swoją teksturą przypominają welur.

Botao w warunkach naturalnych i w uprawie

Ojczyzną Botao jest Ameryka Południowa, gdzie można spotkać roślinę jako gatunek naturalnie rosnący. Ze względu na rosnącą popularność we florystyce, Amarelino jest także uprawiane na suche kwiaty. Gatunek, nawet w formie uprawnej, jest jednak rzadko spotykany poza swoim rodzimym obszarem. Nie występuje w Polsce.

Zastosowanie suszonego Amarelino

Drobne kwiaty o ciekawym kształcie sprawiają, że suszone Botao jest cenione przez florystów. Doskonale sprawdza się jako dopełnienie kompozycji tworzonych zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów. Jest dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, przez co można łatwo dopasować je do stylu bukietu. Suszone Amarelino z powodzeniem spisuje się jako roślina dopełniająca inne gatunki. Można łączyć je z egzotyczną banksją czy proteą, jak też z bardziej popularnymi roślinami: złociszkiem, suchlinem, celozją czy phalarisem. Uniwersalny wygląd Botao sprawia, że wpisze się w kompozycje, w których główną rolę gra mikołajek, oset czy gliksja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pęk Amarelino wstawić do wazonu. Roślina prezentuje się znakomicie również solo. W takiej wersji może stać się piękną ozdobą nowoczesnego wnętrza.

Suszone Botao przykuwa uwagę miłośników rękodzieła. Pojedyncze kwiaty można wykorzystać do tworzenia wianków z suszków albo zatapiać je w żywicy. Będą też pięknie wyglądać w niewielkich kompozycjach pod kloszem. Sprawdzą się także do zdobienia świec. Suszone amarelino będzie pięknie prezentować się na obrazach 3D albo kartkach okolicznościowych wykonywanych metodą scrapbookingu.

Suszone Botao w Blosmi

W Blosmi jest dostępne suszone Botao zarówno w wariancie bielonym, jak i barwionym na różne kolory. Każdy pęczek składa się z pędów o długości ok. 50 cm. Przybliżona waga wiązki to 80 g., co odpowiada ok. 100 kwiatom. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl