Suszona setaria (włośnica)

Setaria, czyli włośnica to jednoroczna roślina zbożowa pochodząca ze wschodniej Azji. Osiąga nawet do 1 metra wysokości i zakończona jest opadającymi, podłużnymi kłosami. Stosowana jest zazwyczaj w florystyce, lecz równie dobrze może być uprawiana w donicach w ogrodzie, czy na tarasie.

 

Setaria

Setaria

Setaria, znana także jako włośnica, jest rośliną jednoroczną zaliczaną do rodziny wiechlinowatych. Jej ojczyzną jest Azja, chociaż botanicy sugerują, że niektóre jej odmiany mogły też występować w Europie. W czasach starożytnych była gatunkiem uprawnym i pastewnym. Dziś setarię można spotkać na niemal wszystkich kontynentach. W Polsce jest znanych 6 gatunków rośliny będących antropofitami zadomowionymi lub częściowo dziczejącymi. Ze względu na okazałe kłosy, niektóre odmiany włośnicy są cenione przez ogrodników. Po zasuszeniu gatunek doskonale sprawdza się jako dopełnienie kwiatowych kompozycji.

Jak wygląda setaria?

Setaria tworzy gęste kępy, z których wyrastają długie, lancetowate liście oraz dość grube sztywne łodygi zakończone kłoskami zebranymi w mocno zbitą wiechę o walcowatym kształcie. Jest bardzo charakterystyczna, nieco zwisająca, przez co włośnica zyskuje ciekawy wygląd. Kwiatostany mogą przybierać różne kolory – od żółtego, przez zielony, na różowym i fioletowym kończąc. Roślina kwitnie od lipca do września, po czym wykształca nasiona w postaci ziarniaków. Łodygi setarii mogą dorastać do wysokości 150 cm.

Setaria w warunkach naturalnych i w uprawie

Setaria w naturalnych warunkach występuje w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce, Australii oraz w Europie. Obecnie jest zwykle gatunkiem dziko rosnącym. Ponieważ włośnica nie ma dużych wymagań odnośnie do podłoża oraz środowiska, znakomicie przystosowuje się do rozmaitych warunków klimatycznych. Występujące w Polsce odmiany setarii porastają głównie ugory, nieużytki, pobocza dróg i obszary ruderalne.

Setaria jest często spotykana jako gatunek ozdobny, uprawiany w ogrodach i na rabatach. Roślina najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Preferuje średnio żyzne, przepuszczalne podłoże. Nie toleruje zastojów wody, za to dobrze znosi przejściową suszę. Nasiona włośnicy można wysiewać wprost do gruntu – najlepiej od kwietnia do połowy maja. Roślina jest odporna na choroby oraz inwazję szkodników.

Zastosowanie setarii

W dawnych czasach włośnica była rośliną uprawną. Z jej nasion pozyskiwano mąkę oraz tworzono pasze dla zwierząt. Dziś jedynie odmiana Setaria Italica jest wykorzystywana do celów użytkowych – z jego nasion tworzy się proso dla ptaków ozdobnych.

Włośnica obecnie jest ceniona przede wszystkim za walory dekoracyjne. W tej kategorii prym wiedzie wspomniana Setaria Italica oraz Setaria Pendula. Obie odmiany posiadają piękne, pełne kłosy i wysokie sztywne łodygi. Czym się różnią? Setaria Pendula ma opadające wiechy przypominające lisie ogony, natomiast Setaria Italica posiada wiechu sztywniejsze i sterczące. W ten sposób pięknie prezentują się w ogrodach – zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych czy naturalistycznych. Gatunek pasuje niemal do wszystkich roślin rabatowych. Świetnie sprawdza się też jako rośliny obwódkowe i okrywowe. Należy jedynie pamiętać, aby wysiewać włośnicę z tyłu rabaty, ponieważ dorastając do dużych wysokości, mogą zasłaniać niższe gatunki.

Kłosy włośnicy można także suszyć. W tej postaci mogą stanowić uzupełnienie kompozycji wykonanych zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów.  W przypadku tych drugich suszona setaria będzie doskonałym towarzystwem dla popularnego złociszka, kocanek czy suchlinu. Dopełni ponadto bukiety o sielskim charakterze z ostróżkami, gomfreną albo krwawnikiem w roli głównej. Można też pokusić się o oryginalne kompozycje i połączyć ją z lunarią albo miechunką. Suszoną włośnicę można wykorzystać nie tylko do tworzenia bukietów, ale innych ozdób z suszonych kwiatów – w tym wianków, a nawet palm wielkanocnych. Okazałe kwiatostany suszonej setarii doskonale sprawdzą się także solo. Ustawione w prostym wazonie, staną się znakomitą dekoracją zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.

Suszona setaria w Blosmi

W Blosmi jest dostępna suszona setaria barwiona na różne kolory. W pęczku znajdują się łodygi o wysokości ok. 50 cm. Ich przybliżona waga to 100 g., co przekłada się na ok. 50 sztuk w pęczku. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl