Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Cena
  • od
    do

Suszona pszenica 

Pszenica jest jednym z podstawowych zbóż uprawnych. Duże znaczenie miała już w czasach starożytnych, a w mitologii greckiej kłos pszenicy był atrybutem bogini Demeter. Pszenica suszona w Blosmi pochodzi z polskiej uprawy. To uniwersalny dodatek do kompozycji i stroików przywołujący na myśl wakacje za miastem. 

Pszenica

Pszenica

Pszenica (Triticum) jest zbożem jednorocznym zaliczanym do rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z obszarów południowo-zachodniej Azji. Obok jęczmienia jest uważana za jedno z najstarszych zbóż uprawnych, znanych już od czasów starożytnych. Dziś pszenica zasiedla niemal wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Jest gatunkiem uprawianym również w Europie – także w Polsce. I chociaż znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości użytkowych, floryści cenią ją ponadto za walory estetyczne, dołączając do rozmaitych kompozycji kwiatowych – nie tylko bukietów, ale wianków, dekoracji w szkle i innych ozdób.

Jak wygląda pszenica?

Najbardziej zauważalnym elementem pszenicy jest jej źdźbło dorastające do wysokości ok. 150 cm i cechujące się nieco szorstkimi kolankami. Na jego szczycie roślina wykształca kwiaty zebrane w czworoboczny kłos, który składa się z kilku kłosków. Te ostatnie są najczęściej 4-kwiatowe. Ościste plewki górne nadają pszenicy ciekawy wygląd i wrażenie lekkości. Po dojrzeniu roślina wykształca owoce w formie ziarniaków. Liście pszenicy są mało okazałe, równowąskie i ustawione naprzemianlegle.

Pszenica w uprawie i w warunkach naturalnych

Pszenica od wieków jest znana jako zboże uprawne, chociaż występują także odmiany dzikie, zasiedlające łąki oraz nieużytki. Zasiedla niemal całą kulę ziemską. Nie jest spotykana jedynie na terenach Antarktydy. Nie występuje również w tropikach.

Spośród wszystkich zbóż, pszenica jest najbardziej wymagającym pod względem warunków uprawy. Preferuje stanowiska słoneczne oraz dość żyzne, dobrze przepuszczalne gleby o ustabilizowanym pH w zakresie od 5,3 do 7,3. Gatunek wymaga także odpowiedniego nawadniania – słabo znosi zarówno suszę, jak i zastoje wody. Może być uprawiany jako zboże ozime albo jare. W pierwszym przypadku może przetrwać spadki temperatury sięgające nawet -30 stopni Celsjusza. Kiełkuje w temperaturze dodatniej. Do wzrostu i rozwoju potrzebuje z kolei temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza.

Zastosowanie pszenicy

Pszenica od tysięcy lat pozostaje jedną z najbardziej znanych roślin użytkowych dominujących wśród upraw. W Polsce znajduje się pod tym względem w pierwszej trójce – razem z rzepakiem i kukurydzą. Z jej ziaren wytwarza się mąkę, stosowaną następnie do wypieków czy produkcji makaronów. Pszenica służy także do produkcji kasz i płatków śniadaniowych będących elementem zdrowej i zbilansowanej diety. Z jej ziaren można produkować napoje alkoholowe. Pszenica jest ponadto uprawiana na pasze dla zwierząt.

Właściwości użytkowe pszenicy idą w parze z jej walorami dekoracyjnymi. Okazałe, grube kłosy zakończone włoskami są bardzo cenione przez florystów. Znakomicie wpisują się w kompozycje zarówno ze świeżych kwiatów, jak i z suszków. Nadają im piękny, sielski i naturalny charakter. Suszona pszenica szczególnie pasuje do bukietów sezonowych – letnich i jesiennych. Tworzy zgrany duet z owsem, phalarisem i sorgo. W tym zestawieniu pozwala stworzyć piękne, rustykalne kompozycje. Można łączyć je z zatrwianem, krokoszem czy anafalisem. Suszone kłosy pięknie prezentują się w towarzystwie czarnuszki, gomfreny, przegorzanu czy ostu. W tym wydaniu tworzą bukiety z nutą nowoczesności. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z innymi suszonymi zbożami i trawami.

Suszoną pszenicę można wiązać w pęczki i w takiej postaci ustawiać w wazonach – szklanych, ceramicznych albo w wiązkach obwiązanych sznurkiem jutowym. W wersji bielonej wspaniale wpisze się nie tylko w tradycyjnie urządzone przestrzenie i rustykalne aranżacje, ale także w nowoczesne wnętrza. Suszone zboże jest ponadto wspaniałym surowcem dla miłośników rękodzieła. Doskonale sprawdzi się do tworzenia wianków. Można wykorzystać je do robienia kartek okolicznościowych. Suszone kłosy pięknie prezentują się zatopione w szkle czy na obrazach 3D.

Suszona pszenica w Blosmi

W Blosmi jest dostępna suszona pszenica o wysokości pędów sięgających ok. 40-50 cm. Pęczki osiągają przybliżoną wagę 80 gramów, co odpowiada ok. 60 kłosom. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl