Produkty wybrane dla Ciebie
Suszona pałka wodna mała ~20 szt.
Suszona pałka wodna mała ~20 szt.
29,00 zł
Suszona pałka wodna duża ~10 szt.
Suszona pałka wodna duża ~10 szt.
29,00 zł
pęczek
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona pałka wodna 

Typha to łacińska nazwa pałki wodnej, która rośnie na brzegach wód i występuje prawie na całym świecie, zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. Co ciekawe, pałka wodna określana jest jedną z najważniejszych roślin survivalu - wszystkie jej części są jadalne. 

Pałka wodna

Suszona pałka wodna duża ~10 szt. Suszona pałka wodna duża ~10 szt.
Producent: Blosmi
Cena:

29,00 zł

pęczek
zobacz więcej
Suszona pałka wodna mała ~20 szt. Suszona pałka wodna mała ~20 szt.
Producent: Blosmi
Cena:

29,00 zł

zobacz więcej

Pałka wodna

Pałka wodna (Typha) to gatunek należący do rodziny pałkowatych. Roślina występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, przy czym w Australii jest gatunkiem indukowanym. Spotyka się ją najczęściej w formie dziko rosnącej, chociaż ze względu na rosnącą popularność oczek wodnych, pałka coraz częściej jest rośliną uprawianą w ogrodach. Jej charakterystyczne kwiatostany wspaniale prezentują się w kwiatowych kompozycjach, co sprawia, że są cenione przez florystów. Poza walorami estetycznymi pałka wodna ma właściwości użytkowe.

Jak wygląda pałka wodna?

Pałka wodna posiada słabo rozgałęzione płożące kłącze, z którego wyrastają liście oraz proste, sztywne pędy kwiatowe osiągające wysokość 1-2,5 m. Kwiaty rośliny są drobne, lecz tworzą okazałe kwiatostany w kształcie walca. Początkowo mają zieloną barwę, następnie brązowieją. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Po wykształceniu przez nasiona, z pałek wysypuje się puch, którego zadaniem jest ich rozsiewanie. Z tego względu do suszenia przeznacza się wyłącznie niedojrzałe kolby. Liście pałki wodnej są równowąskie i mieczowate. Mają ciemnozielony kolor.

Pałka wodna w warunkach naturalnych i w uprawie

W formie dzikorosnącej pałka wodna występuje zarówno w ciepłych, jak i umiarkowanych strefach klimatycznych. Jest spotykana na terenach nizinnych oraz górzystych. Porasta brzegi zbiorników wodnych – jezior, stawów i rzek. Spotyka się ją również w rowach melioracyjnych oraz dołach potorfowych. Pałka wodna najlepiej rośnie na podłożu mulistym, bogatym w martwą materię organiczną. Jest odporna na chwilową suszę. Przy lądowaceniu terenu zanika. Roślina tworzy gęste zarośla zatrzymujące szczątki organiczne. Z tego względu przyczynia się do zarastania zbiorników wodnych. Jest uważana za gatunek inwazyjny, który w sprzyjających warunkach szybko się rozprzestrzenia.

Chociaż jeszcze do niedawna pałka wodna była spotykana niemal wyłącznie w naturze, dziś coraz częściej można zobaczyć ją w ogrodach. Wszystko za sprawą rosnącej popularności oczek wodnych. Pałka wodna znakomicie sprawdza się w strefie przybrzeżnej. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, chociaż dobrze też znosi niewielkie zacienienie. Warunkiem koniecznym do rozwoju rośliny jest jednak zapewnienie dość żyznego i stale wilgotnego podłoża. Pałka wodna jest mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić jej przy słabszych gatunkach. Roślina jest ekspansywna i może je zagłuszać. Jest odpowiednia dla ogrodu naturalistycznego i rustykalnego, chociaż dobrze spisze się również w nowoczesnej przestrzeni.

Zastosowanie pałki wodnej

Jeszcze kilka dekad temu pałka wodna była ceniona za wiele walorów użytkowych. Stanowiła przede wszystkim źródło pożywienia. Ponieważ wszystkie części rośliny są jadalne, do dziś jest ceniona przez miłośników survivalu. Z kolei puch pałek wodnych przed laty używano do wypychania poduszek – stanowił tańszą i łatwo dostępną alternatywę dla puchu gęsi i kaczek. Z pędów i liści rośliny wyplatano natomiast tzw. rogoże, czyli dywaniki lub worki.

Obecnie pałka wodna jest ceniona przede wszystkim jako roślina ozdobna – zarówno cięta, jak i suszona. W tej drugiej wersji tworzy efektowne połączenia z wieloma gatunkami suszków. Można zestawiać ją ze zbożami i trawami – szczególnie trawą pampasową i obiedką. Tworzy ciekawe zestawienie z suszonymi kwiatami w żółtej barwie, takimi jak sanfordii czy krwawnik. Można też śmiało dołączyć ją do bukietów ze owsem albo lnem suszonym. Warto zaznaczyć, że pałka wodna pięknie prezentuje się solo – wstawiona do prostego, szklanego wazonu. W takiej odsłonie stanie się pięknym dopełnieniem nowoczesnej aranżacji.

Suszona pałka wodna w Blosmi

W Blosmi jest dostępna pałka wodna w dwóch wariantach – duża charakteryzuje się grubymi kolbami, a mała – węższymi kwiatostanami. Pierwsza jest dostępna w wiązkach liczących 10 pędów, druga w pęczkach złożonych z ok. 20 gałązek. Wysokość pędów to ok. 65 cm. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl