Suszona ostróżka
Ostróżka to łatwa w uprawie bylina, popularna zarówno w Europie (w tym w Polsce), jak i Azji. Jej polska nazwa nawiązuje do kształtu kwiatów, których górna działka swoim wyglądem przypomina ostrogę. Warto zaznaczyć, że niektóre części tej rośliny są trujące. Jej właściwości można wykorzystać do przygotowania ekologicznego preparatu do zwalczania szkodników, takich jak chrząszcze czy gąsienice bielika kapustnika. Przede wszystkim jednak jest stosowana jako roślina ozdobna, która z powodzeniem zdobi rabaty kwiatowe, jak i bukiety z kwiatów ciętych.
Ostróżka
Ostróżka ogrodowa
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) to bylina występująca powszechnie na obszarze Europy środkowo-wschodniej oraz Azji. W Polsce jest rośliną uprawianą na rabatach. Ostróżka jest zaliczana do rodziny jaskrowatych. Popularna kilka dekad temu w ogrodach naszych babć, dziś powraca w wielkim stylu. Jej piękne, mocno wybarwione kwiaty wyróżniają się trwałością, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do wazonu. Warto także zaznaczyć, że dużym zainteresowaniem cieszy się suszona ostróżka. Wspaniale spisuje się w kompozycjach złożonych z innych suszków, traw oraz liści, dając nieskończenie wiele dekoracyjnych inspiracji.
Jak wygląda ostróżka ogrodowa?
Najbardziej okazałą częścią ostróżki jest dekoracyjny kwiatostan złożony z pięciopłatkowych kwiatów zebranych w gęste grona. Każdy z nich jest zakończony charakterystyczną ostrogą, od której pochodzi nazwa rośliny. Z kolei jej łacińska nazwa nawiązuje do delfina, którego sylwetkę przypominają pąki pojedynczych kwiatów. Ostróżki przyjmują zwykle odcienie niebieskiego koloru, chociaż spotyka się też odmiany białe, fioletowe czy różowe. Długość kwiatostanów może dochodzić do 1 metra wysokości, a całego pędu nawet do 2 metrów. Ozdobnym elementem ostróżki ogrodowej są ponadto duże dłoniasto-pierzaste liście, tworzące u podstawy pędów okazałą rozetę. Kwiatostany rośliny świetnie nadają się do suszenia. Nie tracą koloru, stanowiąc ciekawy element kompozycji. Pięknie wyglądają także solo, umieszczone w smukłym wazonie.
Ostróżka w warunkach naturalnych i w ogrodzie
W naturalnych warunkach ostróżki porastają obszary półkuli północnej. Rosną na żyznych glebach w miejscach dobrze nasłonecznionych. Spotyka się je na polach, łąkach i nieużytkach. Ostróżka to także roślina rabatowa popularna w Europie – również w Polsce. Ponieważ wytwarza długie pędy, znakomicie nadaje się do obsadzania szpalerów przy ścieżkach czy alejkach ogrodowych. Można ją posadzić przy ścianie domu albo przy ogrodzeniu. Ostróżka ogrodowa, szczególnie odmiana o niebieskich kwiatach, jest doskonałym towarzystwem dla innych gatunków rabatowych. Świetnie wygląda obok rudbekii, jeżówek, bodziszków czy łubinów. Sprawdzi się ponadto jako dopełnienie maków, liliowców, złocieni, a nawet krzewów róż. Ostróżkę można też posadzić obok ozdobnych traw. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre części rośliny są trujące.
Ostróżka ogrodowa nie nastręcza trudności w pielęgnacji. Należy jedynie zadbać o odpowiednie podłoże. Powinno być żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne. Roślina nie lubi natomiast kwaśnych gleb. W okresie suszy wymaga podlewania. Najlepszym miejscem dla ostróżki jest stanowisko dobrze nasłonecznione i ciepłe, osłonięte przed wiatrem. W zacienieniu wytwarza skąpe kwiatostany. Podłoże można 2-3 razy w sezonie zasilić kompostem lub nawozem mineralnym. Ostróżka ogrodowa jest odporna na mróz. Młode rozsady w pierwszą zimę warto jednak osłonić włókniną lub liśćmi. Należy pamiętać, że wysokie pędy ostróżki mają tendencję do pokładania się, więc dobrym pomysłem jest podparcie ich tyczkami. Roślina kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Przycięta po pierwszym kwitnieniu wykształca kwiatostany również we wrześniu. Zwykle są one jednak mniej okazałe.
Zastosowanie ostróżki
Niektóre odmiany rośliny znajdują zastosowanie w medycynie ludowej. Ostróżka ogrodowa jest natomiast ceniona ze względu na swoje dekoracyjne walory. Znakomicie sprawdza się zarówno w świeżych, jak i suchych bukietach. Do tych drugich wnosi piękny, intensywny kolor, nie wymagając przy tym barwienia. Można zestawić ją z przegorzanem, mikołajkiem, gomfreną czy dmuszkiem jajowatym. Niebieskie kwiaty ostróżki z powodzeniem sprawdzają się też w kompozycjach zbudowanych na bazie kontrastu. W tym przypadku doskonale prezentują się w towarzystwie mimozy, zatrwianu czy miechunki. Z kolei różowe ostróżki są niezawodne do bukietów z suchlinu czy złociszka. Można śmiało dopełnić je sorgiem lub obiedką, nadając kompozycji romantyczny charakter. Różowa ostróżka suszona stworzy też świetny duet z czarnuszką. Całość efektownie uzupełni trawa pampasowa oraz phalaris. Ostróżki wspaniale wyglądają także bez towarzystwa innych roślin. Przed wstawieniem do wazonu warto delikatnie rozdzielić gałązki. Dzięki temu kompozycja zyska lekkość. Należy jedynie pamiętać, że kwiaty ostróżki są bardzo delikatne, dlatego mogą się osypywać.
Ostróżka suszona w Blosmi
W Blosmi są dostępne polskie kwiaty suszone w dwóch kolorach: niebieskim oraz różowym. Każdy pęczek składa się z pędów o wadze 70-80 g i wysokości 50-60 cm. Ostróżka suszona przed wysyłką jest starannie pakowana i zabezpieczana na czas transportu.