Suszona ostnica 

Suszona ostnica, która nosi również miano stipa lub pony tail grass to trawa ozdobna, która charakteryzuje się niezwykle miękkimi i delikatnymi wiechami. Dostępna jest w wersji naturalnej oraz barwionej. Obie doskonale wpisują się we wnętrza w stylu boho i rustykalnym.

Ostnica

Ostnica piórkowata

Ostnica piórkowata (Stipa pennata) jest wieloletnią trawą zaliczaną do rodziny wiechlinowatych. Jej ojczyzną jest Europa. W Polsce gatunek występuje bardzo nielicznie i jest objęty ścisłą ochroną, co powoduje, że w ogrodach i na rabatach można uprawiać wyłącznie okazy zakupione w specjalistycznych sklepach. Roślinę spotyka się ponadto w Mongolii, w Chinach, na Syberii oraz na Kaukazie. Suszona ostnica znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Jej delikatne, miękkie w dotyku pędy sprawdzają się na suche bukiety. Można też dodawać je do kompozycji ze świeżych roślin albo do wieńców i stroików.

Jak wygląda ostnica piórkowata?

Ostnica piórkowata dorasta do wysokości od 30 do 60 cm. Tworzy gęste, zwarte kępy, z których łukowato zwisają jasno i ciemnozielone, lancetowate liście. Pod koniec maja ostnica wykształca długie, srebrzyste kwiatostany, przypominające ptasie piórka – stąd też pochodzi przymiotnik nazwy gatunkowej rośliny. Wszystko za sprawą plewek posiadających długie i spiralnie skręcone ości, które nadają kwiatom wrażenie lekkości. Powiewając na wietrze, powodują, że roślina prezentuje się niezwykle oryginalnie. Z kolei suszona ostnica wnosi do kompozycji florystycznych delikatność i subtelność.

Ostnica piórkowata w warunkach naturalnych i w uprawie

W warunkach naturalnych ostnica piórkowata występuje zwykle w dobrze nasłonecznionych miejscach – zwłaszcza na suchych murawach. Spotyka się ją również na formacjach trawiastych – przede wszystkim na stepie. W Polsce siedliska ostnicy piórkowatej znajdują się głównie na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej, Wyżynie Lubelskiej oraz w Niecce Nidziańskiej.

W ostatnich latach roślina zyskuje coraz większą popularność jako gatunek ogrodowy. Jej zaletą, poza ciekawym wyglądem, jest bezproblemowa uprawa. Najlepszym stanowiskiem dla ostnicy piórkowatej są dobrze nasłonecznione miejsca, z przepuszczalnym, piaszczystym podłożem o dobrym drenażu i niezbyt dużej zasobności w składniki organiczne. Roślina nie znosi zastojów wodnych – w takich warunkach dochodzi do gnicia i zamierania korzeni. Jest natomiast odporna na inwazję szkodników. W Polsce Stipa jest gatunkiem jednorocznym – zwykle zamiera podczas mrozów.

Zastosowanie ostnicy piórkowatej

Ostnica piórkowata wspaniale prezentuje się w ogrodach i na rabatach. Najpiękniej wygląda sadzona w grupach. Świetnie sprawdzi się w ogrodach preriowych i na skalniakach, tworząc ciekawy duet z innymi, kolorowymi bylinami. Można także obsadzać nią alejki. Doskonale prezentuje się na tle roślin o ciemnozielonych liściach. Warto zaznaczyć, że Stipa jest odpowiednia do uprawy w donicach. W takiej postaci może zdobić balkony czy tarasy.

Suszona ostnica piórkowata we florystyce

Ostnica piórkowata znajduje także zastosowanie we florystyce. Jej niezwykle delikatne pędy efektownie prezentują się solo albo w bukietach. Wstawione do prostego, ceramicznego wazonu, stanowią piękną dekorację nowoczesnego wnętrza albo przestrzeni boho. Śmiało można dołączać je do innych suchych kwiatów i w ten sposób nadać kompozycji lekkość. Stipa znakomicie dopełni zarówno popularne gatunki suszków, takie jak: len, dmuszek jajowaty, pszenżyto czy phalaris, jak i oryginalne okazy, w których na prowadzenie wysuwa się celozja, gliksja czy anafalis. Jest odpowiednia do kompozycji zdobiących wnętrza, jak i do bukietów okolicznościowych. W ostatnim czasie pojawia się nawet w wiązankach panien młodych – szczególnie jeśli ślub odbywa się w klimacie rustykalnym albo boho. Dostępność ostnicy w wersji barwionej pozwala jeszcze bardziej zwiększyć jej florystyczny potencjał i dostarcza niekończących się inspiracji.

Suszona ostnica w Blosmi

W Blosmi jest dostępna ostnica, której wysokość pędów waha się w granicach od 40 do 50 cm. W pęczku znajduje się ok. 150 gałązek, o łącznej, przybliżonej wadze 50 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl