Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona mimoza 

Mimoza to popularna nazwa akacji srebrzystej, zwanej również srebrne witki. Ten gatunek pochodzący z Australii uprawiany jest również w Europie, Ameryce Północnej i Afryce, dlatego preferuje ciepłe warunki uprawy. Mimoza to roślina, która tradycyjnie wręczana jest we Włoszech z okazji Dnia Kobiet. Popularna jest również jako drzewo ozdobne oraz kwiat cięty, a olejek eteryczny pozyskiwany z jej liści stosowany jest do produkcji perfum.  

Suszona akacja srebrzysta posiada drobne, żółte kwiaty o kulistym kształcie naprzemiennie rozłożone na gałązce. Charakteryzują ją także podłużne, zielone liście, które podkreślają jej naturalny urok. 

Mimoza

Akacja srebrzysta (mimoza)

Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) jest znana także pod nazwami „mimoza” lub „srebrne witki”. Zalicza się ją do rodziny roślin motylkowatych. Ojczyzną akacji jest Australia, chociaż gatunek rozpowszechnił się w Ameryce Północnej, Afryce i Europie. Dzięki swoim licznym, żółtym kwiatom jest uznawana za jedno z najpiękniejszych drzew na świecie. We Włoszech jest tradycyjnie wręczana z okazji Dnia Kobiet. Z kolei w Polsce można spotkać ją w ogrodach, na tarasach i na balkonach. Co ciekawe, akacja srebrzysta może być przycinana na drzewko bonsai. Bardzo popularna jest także mimoza suszona, z której można stworzyć okazałe kompozycje kwiatowe.

Jak wygląda akacja srebrzysta?

Akacja srebrzysta w warunkach naturalnych może dorastać nawet do 30 m. W uprawie doniczkowej jednak nie przekracza 3 m wysokości. Roślina wykształca jeden lub kilka pni zakończonych rozłożystą koroną o nieregularnym kształcie. Początkowo pędy są dość wiotkie, lecz z biegiem czasu ulegają zdrewnieniu. Wyrastają na nich owalne, podwójnie lub potrójnie pierzaste liście przypominające liście czułka wstydliwego. Za sprawą pokrywającego je srebrzystego meszku przybierają szarozieloną barwę.

Najbardziej okazałą częścią mimozy są jej kwiaty. W rodzimym środowisku akacja srebrzysta zakwita latem, w warunkach uprawnych – wczesną wiosną. Kwiaty są niewielkie, kuliste i złożone z długich pręcików, przez co przypominają pompony. Zebrane na szczytach pędów w kwiatostany o wiechowatym lub groniastym pokroju albo wyrastające z pachwin liściowych tworzą niezwykły efekt wizualny. Zasuszone, nie tracą swojego koloru, prezentując się wspaniale w wazonie czy w kompozycjach florystycznych. Po przekwitnięciu kwiaty przemieniają się w długie, brązowe strąki wypełnione nasionami.

Akacja srebrzysta w naturze i w uprawie

W naturze akacja srebrzysta jest spotykana przede wszystkim w Australii. Ponieważ jest to gatunek, który od wielu lat chętnie uprawia się w innych zakątkach światach, dziś okazy dziko rosnące występują też w Ameryce Północnej czy w ciepłych strefach klimatycznych Europy. Jest to tym bardziej uzasadnione, że mimozę zalicza się do roślin inwazyjnych, które szybko się rozrastają i zasiedlają nowe miejsca.

W dużej mierze jednak roślina nadal pozostaje gatunkiem uprawnym. W południowej Europie spotyka się ją na skwerach. Osadzane są nią również alejki, promenady i obrzeża dróg. Wspaniale prezentuje się także w ogrodach. W Polsce, ze względu na mroźne zimy, akację srebrzystą uprawia się w donicach. Nawet odpowiednie okrycie rośliny jesienią nie pozwala jej przetrwać chłodnych pór roku. Mimoza najlepiej rośnie w miejscach o dużym nasłonecznieniu – ciepłych i zacisznych. Preferuje żyzną glebę próchniczą o właściwościach przepuszczalnych i lekko kwaśnym odczynie. Należy przy tym zadbać, aby podłoże było stale wilgotne. Na zimę powinna być wstawiona do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła.

Zastosowanie mimozy 

Akacja srebrzysta znajduje szereg zastosowań. Od wielu lat pozyskuje się z niej olejek eteryczny o nazwie mimoza, używany w branży perfumeryjnej i w kosmetyce. W dawnych czasach z kory akacji przygotowywano też napary lecznicze stosowane przy wrzodach żołądka oraz zapaleniu jelit. Dziś roślina jest ceniona przede wszystkim za walory dekoracyjne.

O ile w cieplejszych strefach klimatycznych we florystyce wykorzystuje się świeże pędy akacji srebrzystej, o tyle w Polsce bardziej popularne są jej suszone gałązki. Obsypane żółtymi kwiatami, prezentują się niezwykle okazale i przepięknie pachną. Po zasuszeniu zachowują swój kolor i pokrój. Mogą być stosowane w kompozycjach zarówno ze świeżych, jak i ciętych kwiatów. Akacja srebrzysta jest bardzo dekoracyjna, co powoduje, że wspaniale prezentuje się solo. Wspaniale wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne czy rustykalne aranżacje. Można też zestawiać ją z innymi suszkami. Suszona mimoza stworzy ciekawe połączenie ze stabilizowanym eukaliptusem czy suszonym ruskusem. Gałązki suszonej mimozy można zastosować w kompozycjach w kenzanie oraz okazałych bukietach. Świetnie prezentuje się w wazonie o kontrastowym kolorze np. zielonym. Miłośnicy rękodzieła mogą z kolei wykorzystać pojedyncze kwiaty mimozy do tworzenia kreatywnych prac.

Akacja srebrzysta w Blosmi

W Blosmi można znaleźć obfite pęczki mimozy o długości pędów ok. 60 cm i wadze 200 g. Już jedna wiązka stanie się wspaniałą dekoracją wnętrza. Posłuży też do tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych i bukietów. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl