Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona miechunka 

Miechunka rozdęta znana jest również pod nazwami garliczka i pęcherznicaNajbardziej charakterystyczną częścią suszonej miechunki są jej kwiaty przypominające dzwonek lub kielich, które w dotyku przypominają cienki pergamin. Roślina ta stanowi doskonały jesienny akcent dekoracyjny.

Miechunka

Miechunka rozdęta

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi), zwana też garliczką lub pęcherznicą, jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Ameryki Południowej. Ze względu na brak odporności na niskie temperatury, w Polsce jest uprawiana jako roślina wieloletnia. Miechunka jest znana także w innych krajach Europy oraz w Afryce. Zalicza się ją do rodziny psiankowatych, co oznacza, że jest spokrewniona między innymi z pomidorem, ziemniakiem czy tytoniem. Jej charakterystycznym elementem są rozdęte kielichy skrywające kulisty owoc. Przypominające chińskie lampiony i przybierające jesienią pomarańczową barwę, są niezwykle dekoracyjne. Przez to stanowią kopalnię inspiracji dla florystów oraz osób, które lubią ręcznie wykonane, naturalne ozdoby. Fantastycznie sprawdzają się szczególnie w jesiennych kompozycjach.

Jak wygląda miechunka rozdęta?

Miechunkę rozdętą wiele osób pamięta z okresu dzieciństwa. To roślina, która przed laty była bardzo często spotykana w ogrodach. Hodowano ją też w doniczkach na parapetach albo balkonach. Roślina wytwarza kanciaste, sztywne łodygi dorastające do wysokości ok. 60 cm i pokryte drobnymi włoskami. Pędy porastają trójkątnie jajowate liście ułożone naprzemianlegle. Wszystko to sprawia, że w ogrodzie miechunka prezentuje się mało okazale, nawet po wykształceniu kwiatów – białych i dość drobnych, nieprzyciągających uwagi. Dopiero po przekwitnięciu roślina przykuwa wzrok. Początkowo wykształca zielone strąki, które w połowie września przyjmują intensywnie pomarańczową barwę. Rozdęte kielichy, przypominające latarenki, skrywają wewnątrz kulisty owoc.

Miechunka rozdęta w naturze i w ogrodzie

W warunkach naturalnych miechunka rozdęta występuje na terenie Ameryki Południowej. Można ją spotkać również w Azji oraz Afryce. W Polsce rzadko występuje w warunkach naturalnych, porastając obrzeża lasów oraz górskie zbocza. Zdecydowanie częściej można jest spotykana na rabatach. I chociaż obecnie miechunka rozdęta czasy ogrodowej świetności ma już za sobą, dziś ceniona jest przede wszystkim w formie suszonej. Jej piękne, ogniście pomarańczowe lampiony wspaniale prezentują się w suchych bukietach, stanowiąc moc inspiracji dla florystów. Aby zachowały swój kształt i kolor, należy ściąć miechunkę przed nadejściem jesiennych deszczy.

Osoby, które chcą samodzielnie wyhodować i zasuszyć miechunkę rozdętą, nie będą mieć z tym żadnych problemów. Roślina nie jest wymagająca w uprawie. Warto jednak zadbać o dobrze nasłonecznione stanowisko uprawy. Dzięki temu garliczka wykształci dużo owoców otoczonych piękną torebką. Optymalnym podłożem jest dla niej lekka i dość żyzna gleba. Należy zadbać o to, aby była stale wilgotna. W przeciwnym wypadku liście miechunki zaczną żółknąć, a kwiaty i owoce opadać. Należy pamiętać, że garliczka jest gatunkiem mocno ekspansywnym. Niekontrolowana może zagłuszyć inne rośliny, dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie jej do podłoża w doniczce.

Zastosowanie miechunki rozdętej

Suszona miechunka rozdęta znajduje zastosowanie przede wszystkim we florystyce. Pędy ozdobione pomarańczowymi lampionami pięknie prezentują się w bukietach – solo oraz w towarzystwie innych roślin. Garliczkę najlepiej łączyć z gatunkami o czerwonym lub żółtym odcieniu. Jest wspaniałym towarzystwem dla szczeci, sanfordii oraz kraspedii. Można też dopełnić ją barwionym dmuszkiem jajowatym czy szarłatem. Połączona z lnem albo lunarią, stworzy z kolei wspaniałą kompozycję z jesiennym charakterem. Miechunkę suszoną warto zestawić z trawami – drżączką, phalarisem, a nawet ostnicą – szczególnie barwioną na granatowo.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ do dekoracji, oprócz pędów, nadają się również pojedyncze gałązki miechunki. Wspaniale spisują się jako ozdoba choinkowa. Można dołączyć je do kompozycji pod kloszem czy obrazów 3D. Świetnie sprawdzą się jako dopełnienie wianków zawieszanych na ścianach, drzwiach czy oknach. Owoce miechunki mogą też stanowić dekorację tortów.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do miechunki peruwiańskiej, odmiana rozdęta nie jest odpowiednia do spożycia. Co prawda zawiera mnóstwo witaminy C oraz minerałów, ale cechuje się nieprzyjemnym, cierpko-gorzkim smakiem. Nie jest więc wykorzystywana w kulinariach.

Miechunka w Blosmi

W Blosmi są dostępne pęczki suszonej miechunki rozdętej liczące 10 pędów i osiągające wysokość ok. 70 cm. W takiej postaci można umieścić je w wazonie albo połączyć z innymi suszkami, tworząc kreatywne i oryginalne kompozycje. W naszej ofercie można znaleźć także pojedyncze owoce otoczone charakterystyczną torebką. Wszystkie okazy są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl