Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona lawenda 

Lawenda występuje w postaci krzewów i obejmuje ponad 40 gatunków. Pochodzi z terenów śródziemnomorskich, Persji, aż po Indie. Gdy myślimy o lawendzie, do głowy przychodzi przede wszystkim Prowansja oraz jej rozległe pola lawendowe. Lawenda od wielu lat zdobi rabaty i ogródki, jest uprawiana także jako roślina doniczkowa. Znane jest jej zastosowanie lecznicze i kosmetyczne, między innymi w formie olejku eterycznego.

Suszona lawenda dostępna w Blosmi tworzy wyjątkowo obfity, wonny bukiet suszony. Nasza lawenda posiada kwiaty koloru niebieskiego oraz ciemnoniebieskiego. Może być ozdobą domowego wnętrza, a podzielona na mniejsze pęczki i zawieszona w szafie doda ubraniom relaksującego zapachu i skutecznie odstraszy mole.

Lawenda

Lawenda

Lawenda (Lavandula) to bylina zaliczana do rodziny jasnotowatych. Na chwilę obecną jest znanych ponad 40 gatunków i blisko 300 odmian rośliny. Zasięg występowania lawendy rozciąga się od Wysp Kanaryjskich po Indie. Najbardziej rozpowszechniona jest jednak w krajach basenu Morza Śródziemnego. Lawenda kojarzy się głównie z francuską Prowansją, której znakiem rozpoznawczym są wonne, fioletowe pola rozciągające się po horyzont. Najczęściej występuje w miejscach mocno nasłonecznionych i suchych oraz na zboczach gór. W Polsce roślina jest spotykana głównie w ogrodach, na skalniakach czy skwerach, gdzie tworzy efektowne kompozycje wabiące pszczoły i motyle. Ogromną popularnością cieszy się także lawenda suszona, wykorzystywana do tworzenia pięknych bukietów oraz wieszana w szafach w celu odstraszania moli.

Jak wygląda lawenda?

Lawenda, w zależności od odmiany, może różnić się kształtem liści czy kolorem kwiatów, przybierających kolor od niebieskiego, poprzez fioletowy i różowy, na białym kończąc. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest lawenda wąskolistna. Roślina ma postać krzewinki o zwartym pokroju, dorastającej zwykle do 70 cm wysokości. W okresie od czerwca do września, na wzniesionych, drewniejących od spodu pędach pojawiają się kłosowate kwiatostany w odcieniu niebiesko-fioletowym. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje nasiona. Przycięta w tym czasie, może wykształcić kolejne kwiatostany, lecz zwykle nie są one tak okazałe, jak te w pierwszej fazie kwitnienia. Cechą charakterystyczną lawendy są również zimozielone liście pokryte zwykle kutnerem, przez co przybierają srebrzysty odcień.

Lawenda w naturalnym środowisku i w ogrodzie

W naturalnych warunkach lawenda występuje głównie na suchych, dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Ponieważ nie ma wysokich wymagań glebowych i dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, można spotkać ją nawet na wysokości powyżej 2000 metrów n.p.m. Roślina doskonale spisze się także jako gatunek rabatowy. Warto jednak w tym celu wybrać odmiany odporne na mróz, które przy odpowiedniej uprawie przetrwają kilkadziesiąt lat. W ogrodzie lawenda najlepiej rośnie od strony południowej lub zachodniej, gdzie ma zapewnioną odpowiednią ilość światła. Nie ma dużych wymagań odnośnie do uprawy i jest odporna na inwazję szkodników. Jedynym czynnikiem, o który należy zadbać, jest zasadowe, dobrze przepuszczalne podłoże, ponieważ gatunek źle toleruje zastoje wody powodujące gnicie korzeni. Lawendę należy też przycinać dwa razy w roku, powyżej linii zdrewnienia pędów. Dzięki temu roślina będzie pięknie się rozkrzewiać.

Lawendę można posadzić pod ścianami budynków. Efektownie wygląda również wzdłuż ścieżek czy na rabatach żwirowych. Znakomicie nadaje się na skalniaki. Wraz z innymi gatunkami – różami, bodziszkami, szałwią, liliowcami czy różnymi rodzajami traw, stworzy fantastyczne, barwne i pachnące kompozycje. Dodatkowo roślina może stanowić element ziołowego ogrodu. Dobrze sprawdzi się posadzona w skrzynkach oraz donicach zdobiących balkony czy tarasy. Co ciekawe, lawenda w pewnym stopniu odstrasza komary i mrówki, więc jej uprawa niesie jeszcze jedną korzyść. Przyciąga z kolei motyle i pszczoły. Jest rośliną miododajną. Lawendę można łatwo suszyć. W tym celu należy ściąć pędy, na których pojawiły się pąki kwiatowe.

Zastosowanie lawendy

Lawenda znajduje szereg zastosowań. W kosmetyce powszechnie znany jest pozyskiwany z niej olejek eteryczny mający właściwości antyseptyczne i wyróżniający się pięknym, intensywnym zapachem. Woń lawendy czyni ją też cennym składnikiem dla branży perfumeryjnej. Olejek lawendowy stosuje się ponadto w przemyśle farmaceutycznym. Ma właściwości kojące i odkażające. Świetnie łagodzi ukąszenia owadów. Jest składnikiem leków i suplementów diety o działaniu relaksującym i nasennym. Można stosować go również do inhalacji lub aromaterapii. Na tym jednak nie koniec, ponieważ lawenda jest ceniona także przez miłośników kulinariów. Fantastycznie zdaje egzamin jako przyprawa – szczególnie do marynat mięsnych. Amatorzy ciekawych aranżacji docenią z kolei jej walory estetyczne. Bukiet lawendy suszonej wspaniale zdobi każde wnętrze. Efektownie wygląda zarówno w rustykalnych i prowansalskich przestrzeniach, jak i w nowoczesnym wystroju. Pachnąca lawenda zawieszona w szafie zadba o przyjemny aromat ubrań i dodatkowo zapobiegnie inwazji moli.

Suszona lawenda we florystyce i w dekoracjach

Suszoną lawendę można też wykorzystać do bukietów i dekoracji okolicznościowych. Przewiązana wstążką sprawdzi się nawet do wiązanki panny młodej i druhen – zwłaszcza jeśli uroczystość odbywa się w wiejskim stylu. Wspaniale prezentuje się także w charakterze ozdoby stołu – pojedyncze gałązki można ułożyć przy nakryciach albo winietkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pęk suszonej lawendy podarować bliskiej osobie na jubileusz, Dzień Mamy czy inną okazję.

Po lawendę suszoną chętnie sięgają miłośnicy rękodzieła. Pojedyncze gałązki można śmiało wplatać w makramę – są niezawodne w ozdabianiu makramowych laleczek. Wspaniale nadają się do dekoracji zaproszeń i kartek okolicznościowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatopić je w żywicy czy umieścić pod kloszem.

Co ciekawe, na tym nie kończą się możliwości suszonej lawendy. Po jej pachnące kwiaty chętnie sięgają osoby tworzące mydełka hand made albo świece z wosku sojowego. Roślina jest niezrównana do tworzenia potpourri, a także woreczków i poduszeczek zapachowych, które można umieścić w szafie albo w dowolnym miejscu w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka kwiatów dodać do aromatycznej, relaksującej kąpieli.

Gdzie zastosować suszoną lawendę:

  • Bukiety do wazonów
  • Pęczki podwieszane u sufitu
  • Wiązanki okolicznościowe
  • Butonierki i korsarze
  • Wianki
  • Stroiki
  • Makrama
  • Dekoracje z żywicy
  • Biżuteria handmade
  • Kartki i zaproszenia okolicznościowe
  • Obrazy 3D
  • Poduszeczki i woreczki zapachowe
  • Potpourri
  • Mydełka i świece hand made

Z jakimi suszkami można łączyć lawendę?

Bez względu na to, że suszona lawenda wspaniale prezentuje się solo, dobrym pomysłem jest połączenie jej z innymi suszkami. Warto jedynie pamiętać, aby były dość drobnego pokroju. Dobrze sprawdzą się też rośliny rozgałęzione, które można „podzielić na mniejsze części”. Niebieskie kwiaty wspaniale wyglądają w towarzystwie żółtych roślin suszonych. W ten sposób lawenda tworzy zgrane duety z kraspedią, gipsówką, kocankami, zatrwianemczy barwioną gliksją albo lnem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić ją z dmuszkiem jajowatym lub kanarem. Możesz też połączyć ją z białymi suszkami – w tym ze złociszkiem. Dobrym towarzystwem są dla niej suszone zboża, w tym pszenżyto oraz owies. Zachęcamy Cię jednak do eksperymentowania i odkrywania własnych, unikatowych pomysłów florystycznych.

Suszona lawenda w Blosmi

W Blosmi są dostępne bukiety suszonej lawendy składające się ze 120-180 gałązek zakończonych jasno lub ciemnoniebieskimi kwiatami. Wspaniale prezentują się solo, umieszczone w ceramicznych lub szklanych wazonach. Bukiety lawendy można też zawiesić pod sufitem – w domach z odkrytą więźbą dachową. Suszona lawenda dobrze sprawdza się także jako roślina uzupełniająca w bukietach złożonych z innych roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl