Suszona gomfrena kulista

Suszony wiecznik kulisty posiada niewielkie kwiatostany o przepięknych, naturalnych kolorach. Z bliska przypominają one swoim wyglądem kuliste szyszki, w dotyku przypominają suche łuski, dzięki czemu są trwałe i nie sypią się. Suszona gomfrena w naszym sklepie pochodzi z polskiej uprawy i dostępna jest w kolorze różowym, wrzosowym, fioletowym i białym. 

Gomfrena

Gomfrena

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa), zwana też wiecznikiem kulistym, to jednoroczny gatunek zaliczany do rodziny szarłatowatych. Znanych jest około 70 odmian rośliny – zarówno o wysokim, jak i o niskim pokroju. Ojczyzną gomfreny jest Ameryka Środkowa, głównie Gwatemala i Panama. Obecnie jednak gatunek ten jest spotykany w stanie dzikim w większości krajów strefy tropikalnej. W Polsce gomfrena jest rośliną uprawianą wyłącznie w ogrodach lub doniczkach. Nie tylko wspaniale zdobi rabaty, parapety, balkony i tarasy, ale świetnie sprawdza się na suszone bukiety. Warto także zaznaczyć, że gomfrena słynie ze swoich właściwości leczniczych.

Jak wygląda gomfrena?

Gomfrena cechuje się krzaczastym pokrojem. Ma sztywną, rozgałęzioną łodygę, której wysokość może dochodzić nawet do 70 cm. Z pędu wyrastają lancetowate liście. W zależności od odmiany mogą być tępo lub ostro zakończone i pokryte drobnymi włoskami. Uwagę przykuwa jednak kwiatostan o kulistym kształcie. W rzeczywistości jest złożony z wielu maleńkich kwiatów i podsadek kwiatowych o jaskrawym wybarwieniu, co sprawia, że prezentuje się niezwykle okazale. Warto przy tym wspomnieć, że podsadki mają suchą, papierową teksturę, dzięki czemu gomfrena jest znakomitym gatunkiem na suszki. Zwykle przybiera barwę fioletową, różową lub białą, chociaż spotyka się też odmiany dwukolorowe. Roślina występuje także w formie karłowatej.

Gomfrena w naturalnym środowisku i w ogrodzie

W naturalnych warunkach gomfrena porasta dobrze nasłonecznione brzegi lasów czy zbocza górskie. Dodatkowo jest spotykana na obszarach ruderalnych, polach i ugorach. W Polsce roślina nie występuje w formie dzikiej. Jej uprawa nie nastręcza jednak trudności, a może przynieść wspaniałe rezultaty. Gomfrena jest znakomitym wabikiem dla motyli – w tej kwestii dorównuje budlei, co oczywiście zwiększa jej walory estetyczne. Doskonale prezentuje się na rabatach. Kwitnie od czerwca nawet do listopada. Po ścięciu i zasuszeniu, z powodzeniem spisze się jako bukiet do wazonów – tym bardziej, że po wysuszeniu zachowuje naturalny kolor.

Aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu, warto posadzić ją w mocno nasłonecznionym miejscu. W ten sposób pięknie się rozkrzewi i wykształci liczne kwiaty. Gomfrena nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża, chociaż najlepiej rośnie w próchniczej, półprzepuszczalnej glebie. Nie wymaga sukcesywnego nawożenia. Warto natomiast pamiętać o tym, że jest to gatunek, który nie toleruje zastojów wody. O wiele lepiej znosi chwilową suszę, chociaż przy mocnym wysychaniu podłoża zaleca się regularne podlewanie gomfreny. Wysokie odmiany rośliny doskonale sprawdzą się na rabatach. Z kolei gomfrena karłowata jest często wykorzystywana do obsadzania skalniaków. Świetnie spisze się do uprawy w doniczkach i skrzynkach.

Zastosowanie gomfreny

Gomfrena kulista to roślina o wielu obliczach. Z jednej strony wspaniale wygląda na rabatach, z drugiej – jest wprost stworzona na suszki. Ścięte kwiaty najlepiej suszyć metodą zielarską w przewiewnym pomieszczeniu z dala od bezpośredniego źródła światła. Następnie można tworzyć z nich piękne bukiety – zarówno do dekoracji domu, jak i lokali, w których odbywają się imprezy okolicznościowe. Na szczególną uwagę zasługują odmiany o intensywnie zabarwionych kwiatach, wnoszące mocny akcent do dowolnej przestrzeni. Pięknie prezentują się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym, a nawet pałacowym. Gomfrenę można ponadto wykorzystać do innych dekoracji – wiszących kompozycji florystycznych, wianków czy kompozycji pod kloszem. Doskonale wygląda solo lub w połączeniu z innymi suchymi kwiatami: gliksją, zatrwianem, lunarią, kocankami, złociszkiem czy gipsówką. Można też śmiało zestawić ją z lnem albo zbożami. Na Hawajach z pięknych, kolorowych kulek gomfreny powstają naszyjniki, a w Indiach – dekoracje weselne. Z kolei w Polinezji i Nepalu z kwiatów rośliny wykonuje się efektowne girlandy.

Gomfrena w medycynie naturalnej

Na tym jednak nie koniec zalet gomfreny kulistej, ponieważ roślina znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Napar sporządzony z jej kwiatów ma działanie antyseptyczne i oczyszczające. Działa też uspokajająco, pozwalając pozbyć się stresu i napięcia. Dodatkowo jest bogata w antyoksydanty. Zabija wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się komórek. Napar z gomfreny pomaga regulować ciśnienie krwi.

Gomfrena w Blosmi

W Blosmi jest dostępna gomfrena suszona pochodząca wyłącznie z polskich upraw. W jednym pęczku znajduje się około 30 gałązek o wysokości nieprzekraczającej 40 cm. Do wyboru są kwiaty koloru białego, różowego oraz fioletowego. Wszystkie suszki przed wysłaniem pod wskazany adres zostają starannie zapakowane i zabezpieczone na czas podróży. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl