Suszona gliksja 

Glixia nazywana jest również marcela lub brazilian star flower, ponieważ jest rośliną charakterystyczną właśnie dla tego kraju - Brazylii. Gliksja posiada bardzo cienką łodygę i niewielki kwiat w białym kolorze. Mówi się, że do 10 lat po zbiorze, nawet jedna kropla wody spowoduje, że pąk gliksji się zamknie. Po ponownym otwarciu suche kwiaty wyglądają niczym żywe, dlatego gliksję określa się jako sempre viva, czyli wiecznie żywa.

 

Gliksja

Suszona gliksja biała OUTLET Suszona gliksja biała OUTLET
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

pęczek
zobacz więcej
Suszona gliksja jasnoróżowa OUTLET Suszona gliksja jasnoróżowa OUTLET
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

pęczek
zobacz więcej
Suszona gliksja naturalna OUTLET Suszona gliksja naturalna OUTLET
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

pęczek
zobacz więcej
Suszona gliksja granatowa OUTLET Suszona gliksja granatowa OUTLET
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

pęczek
zobacz więcej
Suszona gliksja zielona OUTLET Suszona gliksja zielona OUTLET
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

pęczek
zobacz więcej

Gliksja

Gliksja (Achyrocline satureioides), znana też jako marcela, to roślina blisko spokrewniona z występującym popularnie w Polsce rumiankiem. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa – szczególnie Brazylia, co sprawia, że często jest określana jako brazillian star flower. W naturalnym środowisku porasta dzikie tereny, ugory i nieużytki. W Polsce nie jest rozpowszechniona. Nie występuje w formie dzikiej i nie jest gatunkiem uprawianym w ogrodach. Ogromną popularność zyskuje natomiast gliksja suszona. Jej drobne kwiaty nie tylko pięknie prezentują się w bukietach, lecz inspirują do tworzenia innych dekoracyjnych form.

Jak wygląda gliksja suszona?

Gliksja posiada drobne kwiaty przypominające kwiaty rumianku, ale przybierające żółtą barwę. Po ususzeniu zyskują delikatnie kremowy odcień. Są wsparte na cienkich łodyżkach, co nadaje roślinie subtelny urok. Ciekawostką jest, że nawet po upływie 10 lat już jedna kropla wody może sprawić, że suszone kwiaty marceli zamkną się w pąk. Z kolei po otworzeniu będą wyglądać jak żywe, co powoduje, że gliksję często określa się jako roślinę wiecznie żywą. Suszki można przy tym poddawać bieleniu lub barwieniu. Dzięki temu przybierają szeroką gamę barw, stanowiąc fantastyczną ozdobę czy surowiec do tworzenia rękodzieła.

Suszona gliksja jako dekoracja wnętrz

W Ameryce Południowej gliksja jest rośliną wykorzystywaną w medycynie ludowej. Ceni się przede wszystkim jej właściwości antybakteryjne. Marcela jest też stosowana w terapii zaburzeń lękowych czy przy spadkach nastroju. W Europie natomiast popularność zyskała gliksja suszona, po którą coraz częściej sięgają floryści, miłośnicy rękodzieła lub po prostu osoby lubiące ciekawe dekoracje wnętrz. Drobne kwiaty fantastycznie prezentują się w bukietach, a ich bogactwo kolorów pozwala dopasować barwę kompozycji do stylu wnętrza. Marcela świetnie wpisuje się zarówno w ciepłe aranżacje rustykalne, jak i w nowoczesne przestrzenie. Dla tych ostatnich doskonałym wyborem są kwiaty w intensywnych barwach – fiolecie, fuksji czy ciemnym różu. Można nią zdobić sale na przyjęcia okolicznościowe.

Gliksja w połączeniu z innymi suszkami

Warto pamiętać, że gliksję można łączyć z innymi suszkami. Z powodzeniem sprawdzi się jako dopełnienie kompozycji złożonej z czarnuszki albo miechunki. Stworzy też ciekawe zestawienie z lunarią, gipsówką, ruskusem, a nawet lnem. Drobne, gęsto ułożone kwiaty wspaniale wyglądają w połączeniu z trawami i zbożami: phalarisem, dmuszkiem jajowatym czy drżączką. To oczywiście jedynie nieliczne z wielu możliwości, jakie zapewnia marcela, dające szerokie pole do eksperymentów i tworzenia niepowtarzalnych kompozycji.

Marcela suszona do rękodzieła

Drobne suszone kwiaty gliksji docenią miłośnicy rękodzieła, zwłaszcza osoby szukające kwiatów do zatapiania w żywicy. Marcela jest wprost idealna do tego celu i pozwala stworzyć naprawdę ciekawe dekoracje – tym bardziej że występuje w wielu kolorach. Będzie znakomicie prezentować się w przezroczystych ramkach czy kulach. Można ją też wykorzystać jako kwiaty do biżuterii. Utrwalona w żywicy, stanie się doskonałym surowcem na wisiorki, kolczyki czy pierścionki. Gliksją można ponadto dopełnić wianki wykonane z suszonych roślin. Sprawdzi się także do tworzenia obrazów 3D z suszków. Małe suszone kwiaty marceli efektownie wypełnią przestrzenie między większymi okazami innych gatunków. Gliksją można ponadto ozdabiać ręcznie tworzone świece.

Gliksja suszona w Blosmi

Drobne kwiaty gliksji są wprost idealne do zasuszenia. Naturalnie występuje w jasnym, kremowym kolorze, natomiast w wersji suszonej można ją barwić oraz bielić. Choć jeden kwiat gliksji może nie robić spektakularnego wrażenia, wszystko zmienia się, gdy nasze oczy ujrzą bukiet składający się z kilkudziesięciu jej kwiatów. W Blosmi są dostępne bukiety gliksji suszonej w różnych kolorach: odcieniach różu, pomarańczowym, niebieskim oraz fioletowym. Wspaniale prezentuje się także gliksja bielona. Każdy bukiet skupia około 350 kwiatów wyróżniających się subtelnym urokiem i trwałością. Suszki są starannie zabezpieczane na czas transportu. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl