Suszona gipsówka 

Suszoną gipsówkę, czyli łyszczec kochamy za jej delikatność i lekkość. Choć kwiaty gipsówki są niewielkie, występują obficie tworząc subtelny efekt. W naszym sklepie gipsówka suszona dostępna jest w kolorze białymfioletowym, różowym, purpurowym, a także niezwykle modna gipsówka tęczowa

Gipsówka

Gipsówka

Gipsówka (Gypsophila), określana również jako łyszczec, to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny goździkowatych. W naturalnym środowisku występuje w Europie Południowej oraz Azji. Jest ponadto spotykana w Afryce oraz Australii. W Polsce występuje 8 gatunków gipsówki rosnącej dziko oraz kilkanaście odmian rabatowych. Najpopularniejsza rodzima roślina, czyli łyszczec polny występuje powszechnie na nizinach. Porasta przydroża, nieużytki, brzegi rzek, leśne drogi i wilgotne piaski. We florystyce znajduje jednak zastosowanie przede wszystkim gipsówka wiechowata oraz nadobna. Delikatne, drobne kwiaty obu roślin stanowią fantastyczne uzupełnienie kompozycji – bukietów, wianków czy innych dekoracji. Wspaniale prezentują się także solo.

Jak wygląda gipsówka wiechowata?

Gipsówka przykuwa wzrok ogromną ilością drobnych kwiatów, mogących przybierać barwę od białej, poprzez jasnoróżową, na purpurowej kończąc. Szacuje się, że na jednej roślinie może występować nawet 1000 pojedynczych kwiatów. Łyszczec wiechowaty dorasta do wysokości około 120 cm, a jego szerokość może osiągać 100 cm. Posiada mocno rozgałęzione i zarazem skąpo ulistnione łodygi wznoszące się ku górze. Drobne, lancetowate liście są ułożone naprzemiennie i niemal niezauważalne w chmurze delikatnych kwiatów rośliny. Okres kwitnienia gipsówki przypada od czerwca do września. Roślinę należy regularnie przycinać. Jej zdolności regeneracyjne sprawiają, że błyskawicznie wypuszcza nowe pędy, które w niedługim czasie pokrywają się kwiatami.

Uprawa gipsówki w ogrodzie

Gipsówkę wiechowatą można śmiało uprawiać w ogrodzie. Roślina ma niewielkie wymagania i jest odporna na inwazję szkodników – wyjątek stanowią ślimaki. Należy jedynie zadbać o odpowiednie stanowisko uprawy. Łyszczec najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Świetnie sprawdza się na skalniakach oraz jako gatunek zadarniający na rabatach. Wspaniale prezentuje się w towarzystwie roślin mających wyrazisty wygląd – okazałe kwiaty lub intensywną barwę, przy których spełnia funkcję „wypełniacza”. Na stanowiskach zacienionych gipsówka wydaje mniej kwiatów, przez co słabną jej walory dekoracyjne.

Najlepsze do uprawy łyszczca są luźne i dobrze przepuszczalne gleby o odczynie lekko zasadowym. Dobrze rośnie również na podłożu kamienistym o słabym dostępie do składników odżywczych. Roślina nie wymaga nawożenia. Solidne palowe korzenie sprawiają, że roślina bez problemu znosi okresy suszy. Nie toleruje jednak zastojów wody. Zbyt wilgotne podłoże powoduje pojawianie się chorób wywoływanych przez grzyby, co skutkuje jej zamieraniem. Gipsówka wiechowata jest gatunkiem mrozoodpornym. W najchłodniejszych regionach kraju zaleca się jednak okrywanie jej stanowisk na czas zimy.

Gipsówka - nie tylko do bukietów i dekoracji 

Warto pamiętać także o tym, że łyszczec wiechowaty ma nie tylko walory dekoracyjne. Przed laty, wyciąg z korzenia gipsówki wykorzystywano w medycynie jako środek wykrztuśny. Obecnie dodaje się go do ziołowych lekarstw stosowanych przy chorobach gardła, krtani oraz górnych dróg oddechowych. Korzeń łyszczca znajdował ponadto zastosowanie jako środek do prania delikatnych tkanin. Wyizolowane z niego sapoiny są również używane w gaśnicach pianowych.

Gipsówka we florystyce 

Gipsówka jest rośliną od wielu lat cenioną we florystyce. W Anglii uprawia się ją od 1759 roku. Przed laty, zarówno cięta, jak i suszona gipsówka była stosowana do wypełniania bukietów z róż. Tradycja ta przetrwała do dziś, chociaż obecnie łyszczec daje o wiele więcej możliwości dekoracyjnych. Subtelność rośliny sprawia, że w jej towarzystwie doskonale prezentują się niemal wszystkie suszone kwiaty. Niesamowicie plastyczna i uniwersalna, jest ceniona przez najlepszych światowych florystów. Pojawia się w bukietach ślubnych i okolicznościowych. Dopełnia suszki do wazonu oraz gatunki układane w wieńce zdobiące ścianę. Można dekorować nią zaproszenia czy winietki ślubne. Jest niezastąpiona przy tworzeniu wianków na ślub albo komunię. W ostatnim czasie suszona gipsówka udowadnia, że znakomicie wygląda również solo – zwłaszcza umieszczona w wazonie z transparentnego szkła. Oprócz suszonej na uwagę zasługuje gipsówka stabilizowana. Dzięki specjalnej obróbce, polegającej na zastąpieniu wody substancją konserwującą, jest bardziej elastyczna i zachowuje naturalny wygląd. Nie kruszy się, dzięki czemu ułatwia pracę nad dekoracjami.

Pomysły na zastosowanie suszonej gipsówki

Suszoną gipsówkę można wykorzystać do tworzenia suchych bukietów dla domu, biura, hotelu, restauracji czy innych obiektów – w tym takich, które zajmują się organizacją imprez. Jest ciekawym wyborem dla flower boxów. Sprawdzi się też w kompozycjach powieszanych, tzw. chmurkach oraz jako ozdoba łuków albo ścianek do zdjęć. Suszona gipsówka jest ponadto niezastąpiona do tworzenia wianków zdobiących ściany, a także różnorodnych stroików.

Co więcej, rośliny gipsówki można użyć do tworzenia dekoracji okolicznościowych. Pięknie prezentuje się w wiązankach ślubnych i korsarzach oraz jako przypinka do butonierki pana młodego. Jest wyjątkowo wdzięcznym materiałem florystycznym do tworzenia wianków na pierwszą komunię – również takich, które składają się wyłącznie z gipsówki. Można też ozdobić nią stoły – układając pojedyncze gałązki przy nakryciach lub winietkach dla gości albo wstawiając je do niewielkich, szklanych buteleczek.

Suszoną gipsówkę docenią miłośnicy rękodzieła. Drobne kwiaty są wprost stworzone do zatapiania ich w żywicy. Nadadzą się zatem do tworzenia biżuterii czy zakładek do książek. Można ozdabiać nimi kartki okolicznościowe oraz zaproszenia – szczególnie te wykonywane metodą scrapbookingu. Wspaniale odnajdą się w makramie oraz niezwykle efektownych kompozycjach pod szkłem.

Do jakich dekoracji użyć suszoną gipsówkę:

  • Bukiety do wazonów
  • Flower boxy
  • Kompozycje podwieszane
  • Wiązanki okolicznościowe – również ślubne
  • Butonierki i korsarze
  • Wianki komunijne
  • Wianki do dekoracji
  • Stroiki
  • Kompozycje pod kloszem
  • Do zatapiania w żywicy
  • Makrama
  • Kartki okolicznościowe i zaproszenia
  • Obrazy 3D

Z jakimi suszkami można łączyć gipsówkę?

Nie popełnimy nadużycia, jeśli powiemy, że ze wszystkimi. Gipsówka jest niezwykle uniwersalną rośliną. Wspaniale wygląda w towarzystwie innych gatunków, w tym bawełny, lunarii, kopru włoskiego czy lagurusa. Można połączyć ją z czarnuszką albo krwawnikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać ją do „kolczastych” bukietów, w których główną rolę gra oset, przegorzan albo mikołajek. Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ gipsówka świetnie dopełni suszone trawy, w tym ostnicę czy drżączkę, a nawet stabilizowany eukaliptus.

Gipsówka w Blosmi

W Blosmi są dostępne suszki gipsówki w różnych kolorach. Obok białej, w naszej ofercie znajduje się łyszczec o kwiatach różowych, fioletowych czy purpurowych. Dużym zainteresowaniem florystów cieszy się także bukiet gipsówki kolorowej, otwierający mnóstwo możliwości dekoracyjnych – również w przypadku dekoracji tworzonych w nowoczesnym stylu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl