Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Cena
  • od
    do

Suszona drżączka  

Drżączka to suszona trawa ozdobna, której największym atutem drżączki są jej kwiatostany o bardzo ciekawej budowie. Przypominają one niewielkie, zwisające kłoski lub łuski, które delikatnie poruszają się przy każdym ruchu. Suszona drżączka kompozycjom florystycznym nadaje lekkości i naturalnego charakteru. 

Drżączka

Drżączka

Drżączka (Briza) jest rośliną jednoliścienną zaliczaną do rodziny wiechlinowatych. Rodzaj liczy około 20 gatunków, z których w Polsce występuje drżączka średnia oraz drżączka mniejsza. Ta druga jest uznawana za gatunek efemerofityczny, czyli przejściowo dziczejący. We florystyce dużą popularnością cieszy się także drżączka większa (Briza maxima), której ojczyzną są południowe obszary Europy oraz Afryka Północna. Trawa doskonale sprawdza się na suche bukiety. Wspaniale prezentuje się solo lub w towarzystwie innych suszków. Chętnie sięgają po nią miłośnicy rękodzieła.

Jak wygląda drżączka?

Drżączka jest trawą ozdobną średniej wielkości. Dorasta maksymalnie do wysokości 50 cm i rośnie w niewielkich kępach. Posiada wąskie, szarozielone liście. Najbardziej rozpoznawalną częścią rośliny są jej kwiatostany. Składają się z pojedynczych kłosków, których plewki tworzą ciekawy, łuskowaty deseń, przypominając w ten sposób maleńkie spłaszczone szyszki. Co ważne, są luźno przewieszone na nitkowatych, delikatnych rozgałęzieniach pędu, przez co drżą przy każdym powiewie wiatru – stąd też pochodzi nazwa rośliny. Kłoski mogą przybierać barwę jasnozieloną lub słomkową. Zdarza się, że w ich górnej części pojawia się fioletowe zabarwienie. Drżączka kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty znajdują się między plewkami kłosków i są słabo widoczne.

Drżączka w warunkach naturalnych i w uprawie

W warunkach naturalnych drżączka średnia występuje na niemal całym obszarze Europy oraz w Azji północnej i środkowej. Porasta głównie łąki i nieużytki. Jest wskaźnikiem gleb ubogich w składniki mineralne. Roślina jest mrozoodporna i dobrze znosi susze, dzięki czemu występuje w różnych strefach klimatycznych.

W ostatnich latach drżączka średnia oraz drżączka większa są coraz częściej spotykane w ogrodach i na rabatach. Zaletą pierwszej z nich jest to, że nie ma dużych wymagań odnośnie do uprawy. Dobrze rośnie na glebach z ograniczoną ilością składników pokarmowych. Ważne jest jedynie, aby podłoże było dość dobrze przepuszczalne. Optymalne dla drżączki średniej są gleby o lekko kwaśnym odczynie. Roślinę najlepiej sadzić na dobrze nasłonecznionym stanowisku, chociaż w lekkim cieniu również będzie dobrze się rozwijać. Pomimo że jest odporna na niedostatek wody, w okresie suszy warto ją podlewać – wówczas wykształci piękne, okazałe kłoski. Gatunek nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza przycięciem martwych pędów i liści na wiosnę. Jest odporny na choroby i inwazję szkodników.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do drżączki średniej, drżączka większa wymaga żyznej, próchniczej gleby. Ponieważ nie występuje w warunkach naturalnych na terenie Polski, w naszym kraju jest rośliną jednoroczną, nieodporną na mróz.

Zastosowanie drżączki

Drżączka, zarówno średnia, jak i większa, wykształcająca bardziej okazałe kłoski, wspaniale prezentuje się w ogrodach i na rabatach. Jest idealna do obsadzania skarp i skalniaków. Sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych oraz wiejskich. Drżączka świetnie wygląda w towarzystwie innych traw ozdobnych oraz bylin. Dobrze prezentuje się też na tle ścian i płotów. Należy jednak pamiętać o tym, że roślina nie jest wysoka, dlatego, aby była widoczna, warto obsadzać ją na pierwszym planie.

Suszona drżączka we florystyce

Drżączka doskonale nadaje się na suche bukiety. Jej efektowne kwiatostany można włożyć do wazonu solo albo dołączyć do innych suszków. W ten sposób kompozycja zyska lekkość i delikatność. Roślina spisze się zarówno w bukietach zdobiących nowoczesne, jak i tradycyjne bądź rustykalne wnętrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją przy wykonywaniu dekoracyjnych wianków czy palem wielkanocnych.

Suszona drżączka jest także popularna wśród osób lubiących rękodzieło. Kłoski można wykorzystać przy tworzeniu kartek okolicznościowych czy zaproszeń. Pięknie prezentują się zatopione w żywicy. W takiej formie drżączka może stać się elementem biżuterii hand made czy ozdób będących ciekawymi elementami aranżacji wnętrz. Nie można zapominać o tym, że suszona trawa jest też odpowiednia do wplatania w makramę.

Suszona drżączka w Blosmi

W ofercie Blosmi znalazła się suszona drżączka o naturalnym wybarwieniu. Wysokość pędów osiąga ok. 50 cm. Przybliżona waga jednego pęczka wynosi 70 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl