Suszona czarnuszka damasceńska i orientalna

W przypadku czarnuszki jej najbardziej ozdobną częścią nie są kwiaty a nasienniki, które stosuje się na suche bukiety. W przypadku czarnuszki damasceńskiej mają one kulisty kształt, podczas gdy u czarnuszki orientalnej przypominają korony. 

Czarnuszka 

Czarnuszka to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny jaskrowatych. W obrębie gatunku wyróżnia się dwie główne odmiany: czarnuszkę damasceńską (Nigella damascena) oraz czarnuszkę orientalną (Nigella orientalis). Pierwsza pochodzi z obszarów południowo-wschodniej Europy. W warunkach naturalnych jest spotykana również w Azji oraz północnej Afryce. Ojczyzną czarnuszki orientalnej jest natomiast obszar Azji Mniejszej. W Polsce jako gatunek dzikorosnący występuje czarnuszka polna, porastająca głównie nieużytki, pola i obszary ruderalne, przez co jest uważana za chwast. Dekoracyjne odmiany są z kolei popularne wśród ogrodników. Chętnie sięgają po nią również floryści, ponieważ czarnuszka wykształca okazałe torebki nasienne, doskonale wpisujące się w kompozycje z suszonych kwiatów.

Jak wygląda czarnuszka damasceńska i czarnuszka orientalna?

Czarnuszka damasceńska tworzy rozgałęzione pędy osiągające od 40 do 70 cm wysokości. Z łodyg wyrastają delikatne, pierzastosieczne liście, na tle których pięknie prezentują się kwiaty rośliny. Mają ok. 6 cm średnicy i biały, niebieski lub różowy kolor. Ich charakterystyczną cechą jest zapach przypominający aromat landrynek. Czarnuszka damasceńska kwitnie od czerwca do września. Następnie roślina wykształca torebki nasienne będące jej najbardziej dekoracyjnym elementem. W ich wnętrzu kryją się drobne nasiona cenione za walory smakowe oraz lecznicze.

Czarnuszka orientalna z kolei dorasta do wysokości maksymalnie 50 cm. Podobnie jak czarnuszka damasceńska wykształca pierzastosieczne liście. Z kolei kwiaty są nieco drobniejsze – przyjmują zwykle średnicę ok. 4 cm. Cechują się żółtym kolorem oraz wydatnymi pręcikami i słupkami, co nadaje im bardzo ciekawy wygląd. Pojawiają się w okresie od lipca do sierpnia. Najbardziej dekoracyjnym elementem rośliny są jednak torebki nasienne, powstające po przekwitnięciu kwiatów. Wykształcają się pojedynczo na szczytach pędów i kształtem przypominają koronę. Owocostany następnie zasychają i pękają, ukazując wnętrze, w którym znajdują się nasiona.

Czarnuszka w warunkach naturalnych i w ogrodzie

W warunkach naturalnych czarnuszka damasceńska i orientalna rośnie na średnio przepuszczalnych glebach. Roślina preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska, co sprawia, że doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju znajduje w ciepłych strefach klimatycznych. W chłodniejszych warunkach jest uprawiana w ogrodach – jako gatunek jednoroczny.

W Polsce czarnuszki orientalna i damasceńska są cenione przez miłośników ogrodnictwa, nie tylko ze względu na warunki estetyczne, ale także na łatwość uprawy. Tak, jak w naturalnym środowisku, rośliny preferują ciepłe i nasłonecznione miejsca. W zacienieniu wykształcają mniej kwiatów. Najlepszym podłożem jest dla nich gleba zasobna w składniki odżywcze o lekko kwaśnym pH, ale mogą rosnąć na niemal każdym podłożu. Warto pamiętać, że w czasie suszy czarnuszka wymaga podlewania. Należy jednak unikać zastojów wody, ponieważ mogą prowadzić do zamierania dolnych części rośliny oraz występowania chorób wywoływanych przez grzyby. W okresie wegetacji roślinę trzeba nawozić, stosując mieszanki wieloskładnikowe. Czarnuszka – damasceńska, jak i orientalna, jest gatunkiem, który silnie się rozkrzewia, dlatego ważne jest, by poszczególne okazy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie tak, aby się nie zagłuszały.

Zastosowanie czarnuszki damasceńskiej i orientalnej

Czarnuszka damasceńska, podobnie jak czarnuszka siewna, znajduje zastosowanie w medycynie. Pozyskiwany z niej olejek eteryczny wspiera pracę układu odpornościowego i oddechowego. Pomaga też walczyć z chorobami wywołanymi przez pasożyty. Ekstrakt z czarnuszki wykazuje ponadto działanie moczopędne i żółciopędne. Stabilizuje poziom cholesterolu i wpływa na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. A dodatkowo pomaga zadbać o urodę, ponieważ wykazuje korzystne działanie na skórę oraz włosy. Warto ponadto dodać, że nasiona czarnuszki damasceńskiej mogą być wykorzystywane w kuchni w charakterze przyprawy do mięsa, pieczywa czy warzyw.

Czarnuszka damasceńska i orientalna są cenione przez ogrodników, chociaż ta druga jest mniej popularna. Obie rośliny wspaniale prezentują się na rabatach. Można je sadzić jako gatunek wypełniający przestrzeń po przekwitnieniu roślin wiosennych. Są doskonałym wyborem dla ogrodów rustykalnych, wiejskich i naturalistycznych. Wspaniale wyglądają w towarzystwie barwnych bylin, w tym nachyłka okółkowego. Świetnie dopełnią ubiorka wiecznie zielonego o białych kwiatach. Stworzą też duet z gatunkami jednorocznymi np. ze ślazówką. Warto dodać, że czarnuszka damasceńska jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły.

Suszona czarnuszka orientalna i damasceńska we florystyce

Czarnuszka orientalna i damasceńska znakomicie spisze się w bukietach. Kwitnące pędy rośliny długo zachowują świeżość w wazonie. Z kolei torebki nasienne fantastycznie nadają się na suche bukiety. Znajdują szerokie zastosowanie we florystyce, stanowiąc doskonałe uzupełnienie kompozycji.

Suszona czarnuszka damasceńska wyróżnia się torebkami nasiennymi w kolorze zielono-fioletowym, przez co efektownie prezentuje się solo lub w towarzystwie kwiatów w odcieniu różowym: suchlinu czy ostróżki, a także traw barwionych na różowo. Może ponadto tworzyć ciekawe połączenie z żółtymi roślinami – kocankami czy kraspedią, jak również z białym złociszkiem. Sprawdzi się do bukietów oraz jako dopełnienie wianków czy stroików. Jej charakterystyczny, słodki zapach powoduje, że pokruszone torebki nasienne dodaje się do potpourri.

Z kolei suszona czarnuszka orientalna po zasuszeniu zachowuje zieloną barwę torebek nasiennych. W ten sposób sprawdzi się do kompozycji florystycznych na każdą porę roku – będzie świetnie współgrać z ich dowolną kolorystyką. Jest ponadto dostępna w formie bielonej – idealnej do bukietów ślubnych czy dekoracji na komunię. Należy pamiętać, że ozdobne korony czarnuszki orientalnej pięknie wyglądają solo. Ustawione w wazonie, mogą stać się ciekawą ozdobą przestrzeni zaaranżowanej w stylu tradycyjnym, rustykalnym czy nowoczesnym.

Suszona czarnuszka damasceńska i orientalna w Blosmi

W Blosmi jest dostępna suszona czarnuszka damasceńska o pędach długości ok. 40-50 cm. Pęczki cechują się wagą ok. 60 g. Suszona czarnuszka orientalna jest dostępna w naturalnej kolorystyce oraz w wersji bielonej. Długość pędów to ok. 40-50 cm, a waga roślin w pęczku osiąga ok. 80 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl