Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona brunia 

Suszona brunia od początku skradła nasze serca i była jednym z pierwszych gatunków wprowadzonych do oferty Blosmi. Jej szaro-srebrne kwiaty o kulistym kształcie bardzo często są dodatkiem do bukietów ślubnych i wiązanek okolicznościowych. 

Brunia

Brunia

Brunia jest gatunkiem krzewiastym zaliczanym do rodziny Bruniaceae. To roślina wrzosopodobna, której ojczyzną jest Afryka Południowa. Jej siedliskiem niemal w całości są obszary Prowincji Przylądkowej. Jest zaliczana do fynbos, czyli formacji roślinnej charakterystycznej dla Afryki i będącej odpowiednikiem śródziemnomorskiej makii. W naturalnym środowisku brunia jest rośliną dziko rosnącą, cenioną w różnych częściach świata za walory estetyczne. W Polsce, a także innych krajach europejskich, najczęściej jest spotykana pod postacią suszków, wykorzystywanych do tworzenia rozmaitych kompozycji florystycznych.

Jak wygląda brunia?

Jako krzew wrzosopodobny, brunia dorasta do wysokości ok. 3 metrów. Tworzy rozgałęzione pędy pokryte drobnymi, ostro zakończonymi listkami ułożonymi skrętolegle. Liście najczęściej posiadają niewielkie przylistki. Na szczytach łodyg roślina wykształca kwiaty wielkości od 1 do 15 mm skupione w główkowate kwiatostany o srebrzystym kolorze. W tym stadium jest ścinana do zasuszenia. Po przekwitnięciu natomiast pojawiają się owoce w postaci pękających lub niepękających torebek otoczonych trwałym kielichem. Nie mają one jednak walorów estetycznych.

Brunia w warunkach naturalnych

Brunia jest rośliną endemiczną charakterystyczną wyłącznie dla południowych obszarów Afryki. Jako składnik formacji fynbos występuje przede wszystkim pomiędzy stokami górskimi oraz w okolicach nadmorskich nizin. Specyficzne warunki środowiskowe sprawiły, że gatunek doskonale przystosował się do częstych susz, a nawet pożarów. Brunia zasiedla tereny silnie nasłonecznione. Preferuje dobrze przepuszczalne gleby, w których nie dochodzi do zastojów wody. Ponieważ wymaga dla wzrostu i rozwoju specjalnych warunków klimatycznych, nie jest spotykana w żadnym innym zakątku świata. Nie praktykuje się także upraw brunii, ponieważ trudno jest zapewnić roślinie odpowiednie środowisko.

Zastosowanie brunii

Brunia znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Jest popularna na całym świecie. Poza swoją ojczyzną jest jednak spotykana wyłącznie w postaci zasuszonych pędów, które wprost z Afryki trafiają w różne zakątki kuli ziemskiej – również do Polski. Roślinę najczęściej wykorzystuje się jako dopełnienie bukietów dekoracyjnych, okolicznościowych i ślubnych. Neutralna barwa oraz ciekawy pokrój sprawiają, że doskonale dopasowuje się do różnorodnych gatunków świeżych i suszonych kwiatów. W pierwszym przypadku floryści najczęściej zestawiają ją z różą i eustomą. W suchych bukietach brunia znakomicie prezentuje się w towarzystwie bawełny, eukaliptusa, banksji czy protei, chociaż oczywiście można też łączyć ją z innymi gatunkami. Roślina doskonale sprawdza się w stroikach i instalacjach florystycznych. Brunię można spotkać w wiankach zdobiących ściany, okna czy stoły. Pojedyncze gałązki pięknie wyglądają także solo. Ze względu na ich pokrój, najlepiej umieścić je w niskim wazonie, który wspaniale wyeksponuje urok rośliny.

Suszona brunia w Blosmi

Brunia od początku należy do grupy naszych ulubionych gatunków. Jest jedną z pierwszych roślin, jakie wprowadziliśmy do oferty Blosmi. Niezwykle uniwersalna, daje wiele florystycznych inspiracji. W sprzedaży znalazły się wiązki złożone z 5 pędów o wysokości ok. 35 cm. Ich przybliżona waga waha się w granicach od 40 do 50 g. Rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl