Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Suszona banksja 

Banksja jest jednym z najbardziej interesujących gatunków egzotycznych kwiatów suszonych.

 

 

Banksja

Banksja

Banksja (Banksia) jest wiecznie zielonym krzewem zaliczanym do rodziny srebrnikowatych. Rodzaj obejmuje ponad 180 gatunków występujących w Australii oraz Nowej Zelandii. Zasiedla głównie południowo-zachodnie obszary kontynentu. Banksja jest zaliczana do pirofitów, co oznacza, że nasiona są uwalniane pod wpływem bardzo wysokiej temperatury – najczęściej w pożarze buszu. Poza Australią roślina występuje jedynie w formie uprawnej. Na całym świecie cenione są też suszone kwiaty banksji, stanowiące piękne dodatki do bukietów oraz budzące zainteresowanie miłośników rękodzieła.

Jak wygląda banksja?

W naturze banksja osiąga wysokość ok. 5-10 m, chociaż zdarza się, że dorasta nawet do 15 m. Wykształca lancetowate, ząbkowane liście, tworzące zwykle gęste zarośla. Najbardziej rozpoznawalną i jednocześnie okazałą częścią rośliny są jej kolorowe, drobne kwiaty zebrane w kwiatostany przybierające cylindryczny kształt. Są zapylane przez ptaki lub torbacze. Wyróżniają się długimi słupkami i pręcikami, przez co przypominają szczotki do mycia butelek. Kwiatostany są wsparte na nieregularnych, zdrewniałych łodygach. Po przekwitnięciu przekształcają się w mieszki, które z kolei można skojarzyć z szyszką. W naturalnych warunkach banksje mogą przybierać różnorodne kolory – czerwone, różowe, żółte albo jasnopomarańczowe. Po zasuszeniu kwiatostany zyskują brunatny odcień.

Banksja w warunkach naturalnych i w uprawie

Banksje są endemitami, które w naturalnych warunkach nie występują poza rodzimą Australią. Ich nazwa wywodzi się od nazwiska Josepha Banksa, brytyjskiego biologa i botanika, który przybył na kontynent wraz z kapitanem Jamesem Cookiem. Specyficzne warunki potrzebne banksjom do rozwoju, szczególnie duże zapotrzebowanie na światło, sprawiają, że w innych regionach świata rośliny te są spotykane wyłącznie jako gatunki uprawne.

Należy jednak pamiętać, że wyhodowanie banksji jest ogromnym wyzwaniem nawet dla doświadczonych ogrodników. W Polsce roślina może być uprawiana wyłącznie w doniczkach. Aby zyskała odpowiednie warunki do rozwoju, należy zapewnić jej stały dostęp do światła. Zimą banksja powinna być naświetlana za pomocą specjalnych lamp. Warto także pamiętać o tym, że w okresie wegetacji roślinę należy ustawić w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku dojdzie do całkowitego zahamowania jej wzrostu wiosną. Dopóki banksja nie osiągnie wysokości ok. 1 m, należy ją przesadzać co 12 miesięcy. Roślina jest przy tym nieodporna na choroby wywoływane przez grzyby i na chlorozę.

Zastosowanie banksji

Banksja nie bez powodu jest dumą narodową Australii. To wyjątkowa roślina, której kwiaty wzbudzają zachwyt nie tylko wśród florystów. Warto przy tym pamiętać, że są miododajne. Dzięki temu przed laty były cenione Aborygenów, którzy pozyskiwali ich nektar i przygotowywali z niego słodkie napoje. Dziś banksje są źródłem pożywienia dla ptaków, nietoperzy, oposów, pszczół i innych zwierząt australijskich, które żywią się ich nektarem.

Poza rodzimym kontynentem kwiatostany banksji znajdują szerokie zastosowanie we florystyce. Znakomicie spiszą się jako element przewodni w kompozycjach z suszków. Są dodawane do bukietów z żywych kwiatów. Coraz częściej pojawiają się w aranżacjach ślubnych. Stonowana barwa sprawia, że świetnie wpisują się w dowolną kolorystykę kompozycji. Pięknie prezentują się także solo. Pojedyncze gałązki włożone do wazonu mogą stać się doskonałą dekoracją nowoczesnych wnętrz. Suszona banksja to świetny element dekoracyjny podczas imprez o egzotycznym motywie przewodnim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podarować je na prezent osobie, która ceni oryginalne dekoracje florystyczne.

Suszona banksja w Blosmi

W Blosmi można znaleźć pojedyncze gałązki banksji zwieńczone jednym kwiatem. Ich wysokość waha się w granicach od 20 do 40 cm, natomiast waga nie przekracza 25 g. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl