Stabilizowany (suszony) szarłat 

Szarłat, który nosi również nazwę amarantus to roślina jednoroczna o wielu odmianach. Zarówno w wersji purpurowej, jak i bielonej szarłat stanowi urokliwą ozdobę jesiennych i zimowych wnętrz. Można zastosować go do w procesie tworzenia wieńców i stroików, a także skomponować przy jego użyciu oryginalny bukiet. Choć spotkać go można prawie na całym świecie, oryginalnie pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie stanowił niegdyś jedną z główych roślin uprawnych. Znane są jego dobroczynne właściwości - nasiona posiadają wyjątkowo wysoką wartość energetyczną, można stosować je jako przyprawę lub wytworzyć z nich mąkę.

 

Szarłat

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Ameryki Południowej. Ponieważ stanowił ważny element jadłospisu rdzennych mieszkańców kontynentu, jest nazywany „Złotem Inków”. Dziś szarłat, zwany też amarantusem, występuje powszechnie w strefie międzyzwrotnikowej. W naturze jest spotykany w obu Amerykach, Azji oraz Afryce. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Można spotkać go w ogrodach, na rabatach czy w parkach. Szarłat zwisły jest ponadto ceniony we florystyce. Jego piękne, intensywnie zabarwione kwiatostany mogą stanowić wyrazisty akcent wielu kompozycji. Na szczególną uwagę zasługuje szarłat stabilizowany, doskonale sprawdzający się w suchych bukietach, wiankach i innych ręcznie wykonanych ozdobach.

Jak wygląda szarłat zwisły?

Szarłat zwisły jest rośliną dorastającą nawet do 100 cm wysokości. Jest dość rozgałęziony, dlatego ważne, aby przy wysiewie nasion do gruntu zachować między nimi odpowiednią odległość. Na wzniesionej, sztywnej łodydze są osadzone jajowate, ostro zakończone liście w kolorze ciemnej zieleni. W górnej części pędu liście stają się bardziej wydłużone, lancetowate. Na szczytach łodyg oraz w kącikach górnych liści wyrastają zwisające kłosy pokryte gęsto drobnymi purpurowymi lub zielonymi kwiatami, zapewniającymi wspaniałe walory estetyczne, zarówno na rabacie, jak i w bukietach. Warto przy tym pamiętać, że szarłat zwisły kwitnie od lipca do późnej jesieni – nie jest odporny na chłody. W chwili, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej 5 stopni Celsjusza, roślina zamiera.

Szarłat zwisły w warunkach naturalnych i w uprawie

W naturalnych warunkach szarłat zwisły występuje w strefie międzyzwrotnikowej. W Europie spotyka się jedynie nieliczne odmiany rośliny. Ponieważ jest to gatunek ciepłolubny, zasiedla głównie południowe obszary Starego Kontynentu. Jednocześnie szarłat można uznać za roślinę kosmopolityczną. W odpowiednich warunkach rośnie bardzo szybko, wykształcając bardzo dużą ilość nasion, które w przeciwieństwie do form wegetatywnych, są odporne na niskie temperatury. Z tego względu w wielu częściach świata amarantus jest uznawany za chwast.

W Polsce szarłat zwisły zdobył popularność dość niedawno. Obecnie jest spotykany głównie w ogrodach. Wspaniale prezentuje się na rabatach zarówno w ogrodach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Szarłaty zwisłe coraz częściej pojawiają się także w parkach oraz na skwerach. Ich zaletą jest to, że nie wymagają specjalnych warunków uprawy. Najlepiej rosną na żyznych i przepuszczalnych glebach zasilanych biohumusem lub kompostem, ponieważ gatunek nie toleruje nawozów sztucznych. Planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie, warto dla szarłatu zarezerwować ciepłe, słoneczne miejsce osłonięte przed podmuchami wiatru. Należy pamiętać, że roślina bardzo źle znosi suszę, dlatego w okresie letnim może okazać się konieczne codzienne podlewanie.

Zastosowanie szarłatu zwisłego

Szarłat zwisły jest nie tylko rośliną ozdobną, ale także użytkową. Z nasion amarantusa robi się mąkę pozbawioną glutenu, więc odpowiednią dla osób cierpiących na celiakię. Są też cenione ze względu na bardzo wysoką zawartość białka – w tym aminokwasów egzogennych oraz błonnika. Nasiona szarłatu są ponadto źródłem skwalenu, pomocnego w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jeszcze do niedawna substancja ta była pozyskiwana wyłącznie z przysadki mózgowej rekinów i wielorybów. Ekolodzy twierdzą zatem, że uprawy amarantusa mogą pomóc ocalić morskie zwierzęta przed wyginięciem. Dodatkowo szarłat pochłania dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, co z kolei może przyczynić się do walki z efektem cieplarnianym.

Szarłat zwisły jest także doskonałą rośliną na suche bukiety. Wspaniale wygląda solo – umieszczony w prostym, szklanym wazonie. W tej formie stanowi świetną ozdobę nowoczesnych przestrzeni. Ponieważ jest dostępny w kolorze różowym oraz w wersji bielonej, efektownie współgra z większością suszków. Można zestawić go z suszonymi liśćmi palmy, miechunką czy szczecią. Z powodzeniem dopełni bukiety, w których główną rolę odgrywa hortensja. W połączeniu z bielonym koprem i lunarią, stworzy interesującą kompozycję z nutą boho. Będzie też pięknie prezentował się w towarzystwie bawełny i protei. Szarłat zwisły można łączyć z trawami. W ten sposób pozwala stworzyć ciekawe kompozycje do dekoracji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Jest także wykorzystywany do bukietów ślubnych oraz ozdobnych wianków.

Suszony szarłat w Blosmi

W Blosmi jest dostępny szarłat purpurowy oraz bielony. Zarówno pierwszy, jak i drugi jest rośliną stabilizowaną, co oznacza, że zachowuje trwałość a przy tym wyróżnia się elastycznością. Stabilizacja zapobiega też nadmiernemu osypywaniu się kwiatów. Szarłat zwisły jest oferowany w pęczkach o wadze ok. 150 g. Długość pędów to ok. 70 cm. Roślina jest starannie zabezpieczana na czas transportu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl