Produkty wybrane dla Ciebie
Filtry

Suszony (stabilizowany) eukaliptus 

Eukaliptus często kojarzy się z Australią i koalami. Występuje jednak również na terenach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. To wiecznie zielone drzewo należy do rodziny mirtowatych. Posiada wiele właściwości leczniczych, wykorzystywane jest również jako roślina ozdobna. 

W naszym sklepie dostępne są różnorodne odmiany stabilizowanego eukaliptusa. Eukaliptus populus występuje w dwóch odcieniach: zielonym i czerwonym. Ciekawą odmianą tej rośliny jest eukaliptus nicoly, który posiada wąskie, podłużne liście. Naszą nowością jest stabilizowany eukaliptus parvifoglia o drobnych, ciemnozielonych liściach. 

Stabilizowany eukaliptus

Eukaliptus

Eukaliptus jest rodzajem drzew lub krzewów zaliczanych do rodziny mirtowatych. Obejmuje ponad 700 gatunków różniących się pokrojem, wielkością, kształtem liści oraz wyglądem kwiatów. W warunkach naturalnych występuje wyłącznie w Australii, Nowej Gwinei, Indonezji oraz na Filipinach. Eukaliptus jest rośliną wiecznie zieloną, stanowiącą jedyne pożywienie koali. Poza rodzimym środowiskiem jest spotykany w strefie międzyzwrotnikowej i na ciepłych obszarach klimatu umiarkowanego, jako roślina introdukowana, często również inwazyjna. W Polsce występuje wyłącznie w uprawach doniczkowych. Z kolei eukaliptus stabilizowany jest powszechnie wykorzystywany we florystyce jako dopełnienie dekoracji ze świeżych oraz suszonych kwiatów. Pięknie prezentuje się także solo w charakterze ozdoby nowoczesnego wnętrza.

Jak wygląda eukaliptus?

Wygląd eukaliptusa jest trudny do określenia ze względu na bogactwo odmian występujących w ramach gatunku. O ile niektóre z roślin wyróżniają się rozłożystym, rozkrzewiony pokrojem, inne rosną bujnie w górę, zaliczając się do najwyższych drzew świata. W tej kategorii zajmują miejsce zaraz za sekwojami. Zróżnicowanie obejmuje też wygląd liści – zarówno w kwestii kształtu, jak i koloru. Eukaliptus może przybierać różne kolory – od szarego, poprzez intensywnie zielony i lekko niebieski, na czerwieni kończąc. Warto zaznaczyć, że liście wszystkich odmian są grube i skórzaste. Ich cechą charakterystyczną jest obecność olejków eterycznych wydzielających świeży, mentolowy zapach.

Stabilizowany eukaliptus - odmiany

Stabilizowany eukaliptus jest dostępny w różnorodnych odmianach różniących się wyglądem. W ten sposób masz do dyspozycji rośliny o liściach eliptycznych, okrągłych albo lancetowatych. Wszystkie z nich pochodzą z europejskich upraw i są przez nas solidnie sprawdzane pod kątem jakości. Obfite pęczki pozwalają tworzyć różnorodne kompozycje florystyczne. To tym bardziej istotne, ponieważ eukaliptus stabilizowany jest niezwykle uniwersalny. Pasuje do różnych stylów wnętrz i jest odpowiedni na rozmaite okoliczności. Dobrze wygląda w towarzystwie suszków i ciętych kwiatów.

 • Eukaliptus populus dostępny jest w kolorze zielonym i czerwonym. Jego liście są płaskie, o owalnym lub podłużnym kształcie i rozmieszczone naprzeciwlegle na gałązce
 • Eukaliptus stuartiana posiada owalne liście w kolorze zielonym, ułożone dość płasko dookoła gałązek
 • Eukaliptus nicoly ma wydłużone, lancetowate liście gęsto ułożone na pędach
 • Eukaliptus baby wyróżniają niewielkie, okrągłe liście odstające od gałązek i ułożone stopniowo po różnych ich stronach
 • Eukaliptus parvifoglia posiada najmniejsze liście o ciemnym odcieniu zieleni i wydłużonym kształcie

Eukaliptus w warunkach naturalnych i w uprawie doniczkowej

Eukaliptus w naturalnych warunkach rośnie na obszarach tropikalnych. Gatunki krzewiaste zasiedlają zarośla, obszary kserofityczne oraz dobrze nasłonecznione zbocza gór. Natomiast odmiany o drzewiastym pokroju są spotykane na terenach obfitujących w opady. Eukaliptus jest przy tym spotykany nie tylko w formie dziko rosnącej, ale także jako roślina uprawna, z której pozyskuje się drewno i olejki eteryczne.

W Polsce Eukaliptus występuje jedynie jako roślina doniczkowa. Specyficzne wymagania rośliny sprawiają, że nie nadaje się do uprawy w gruncie. Pielęgnacja eukaliptusa może nastręczyć drobnych trudności przede wszystkim dlatego, że roślina wymaga dużej wilgotności powietrza, co sprawia problem zwłaszcza zimą, kiedy pomieszczenia są ogrzewane. Konieczne jest wówczas, aby regularnie zraszać liście eukaliptusa. Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Za sucha gleba powoduje zasychanie eukaliptusa, zbyt mokra prowadzi do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Ziemia powinna być lekka i dobrze przepuszczalna – najlepiej z dodatkiem perlitu. Konieczne jest także wysypanie dna donicy keramzytem, pozwalającym na odpowiedni drenaż wody. Eukaliptus najlepiej rośnie w podłożu zasadowym. Warto zadbać o dobrze nasłonecznione miejsce. Należy ponadto pamiętać o sukcesywnym przycinaniu pędów eukaliptusa, dzięki czemu roślina będzie pięknie się rozkrzewiać. Latem można wystawić ją na balkon lub taras, nie zapominając jednocześnie o tym, że przy spadku temperatury należy wstawić ją do pomieszczenia. Eukaliptus w uprawie doniczkowej dorasta do ok. 1,5 metra wysokości. Dla porównania, drzewa eukaliptusowe w naturalnych warunkach mogą osiągnąć wysokość nawet 100 metrów.

Zastosowanie eukaliptusa

Ponieważ uprawa eukaliptusa wymaga wprawy i doświadczenia, jest to roślina rzadko spotykana w formie doniczkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że architekci wnętrz, jak i floryści cenią ją za wyjątkowy urok. Z tego względu ogromną popularnością cieszy się suszony eukaliptus powszechnie wykorzystywany w bukietach i wiankach kwiatowych albo solo – jako dekoracja wnętrz – również nowoczesnych. Wśród suszków najczęściej spotykany jest eukaliptus stabilizowany, poddany specjalistycznemu procesowi konserwacji. Dzięki temu gałązki eukaliptusa pozostają elastyczne, bardziej plastyczne i przez długi czas zachowują wygląd świeżej rośliny. Są też odporne na kruszenie i złamanie. W ten sposób wspaniale dopełniają zarówno żywe, jak i suszone kwiaty. Dają nieskończenie wiele inspiracji dekoracyjnych dla profesjonalnych florystów oraz amatorów szukających ciekawych pomysłów na ozdobienie wnętrza.

Na tym jednak nie koniec zastosowań eukaliptusa. Powszechnie wiadomo, że jest to roślina od wieków ceniona za swoje właściwości lecznicze. Pozyskiwany z niej olejek eteryczny ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Jest stosowany głównie do inhalacji przy schorzeniach układu oddechowego. Z kolei maść z eukaliptusem jest zalecana przy problemach skórnych i stawowych. Olejek często stanowi składnik past do zębów. Jego właściwości pozwalają łatwo usuwać płytkę nazębną, a mentolowy aromat znakomicie odświeża oddech. Intensywny zapach olejku eukaliptusowego sprawia, że jest dodawany do różnorodnych kosmetyków i detergentów oraz stosowany w branży perfumeryjnej.

Na terenach, gdzie eukaliptus rośnie naturalnie, wykorzystuje się także jego drewno – głównie w przemyśle meblarskim. Ciekawostką są wyjątkowe właściwości transpiracyjne liści eukaliptusa. Silne parowanie wody z naziemnych części roślin powoduje, że są wykorzystywane przy osuszaniu bagien.

Stabilizowany eukaliptus w dekoracjach i florystyce 

Eukaliptus stabilizowany znakomicie odnajdzie się w dekoracji wnętrz. Można śmiało wykorzystać go do tworzenia bukietów, które dopełnią aranżację. Jest doskonałym wyborem dla nowoczesnych przestrzeni – modernistycznych i rustykalnych. Sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu japandi, a nawet glamour. Na tym jednak nie koniec, ponieważ stabilizowany eukaliptus jest wykorzystywany do tworzenia modnych zielonych ścian i obrazów 3D.

Roślina mistrzowsko spisze się do ozdabiania sal weselnych i bankietowych. Pięknie wygląda w kompozycjach zdobiących stół prezydialny oraz stoły gości. Jest odpowiednia do tworzenia dekoracji podwieszanych pod sufitem i ścianek. Gałązki stabilizowanego eukaliptusa wplata się też w wiązanki ślubne – zarówno tworzone z ciętych, jak i z suszonych kwiatów. Można dopełnić nim bukiety dla druhen.

Ponieważ stabilizowany eukaliptus jest jedną z najmodniejszych roślin, świetnie sprawdza się w bukietach okolicznościowych tworzonych na rozmaite okazje, w tym jubileusze, Dzień Kobiet, Dzień Mamy, ślub czy parapetówka. Stanowi piękne tło dla rozmaitych kwiatów. Można nim zastępować tradycyjną zieleń w postaci asparagusa, liści palmowych czy paproci. Eukaliptus cechuje się gęstym pokrojem, dzięki czemu fantastycznie wypełnia kompozycję i nadaje jej określony kształt. 

Gdzie zastosować stabilizowany eukaliptus?

 • Bukiet do wazonu i wiązanki okolicznościowe - także ślubne
 • Kompozycje podwieszane, czyli tzw. chmury florystyczne      
 • Butonierki i korsarze
 • Wianki
 • Stroiki
 • Girlandy 
 • Kompozycje pod kloszem
 • Zielone ściany
 • Obrazy 3D

Z jakimi suszkami łączyć stabilizowany eukaliptus?

Zaletą eukaliptusa jest to, że doskonale łączy się z rozmaitymi kwiatami. W kategorii suszków tworzy kultową parę z suszoną bawełną. Zestawienie tego typu uchodzi za najmodniejsze w ostatnich sezonach. Nie oznacza to, że nie może towarzyszyć innym roślinom – wręcz przeciwnie. Pięknie wygląda z proteą oraz banksją. Można też dołączyć go do bukietu, w którym występuje suszony len albo lagurus. Tworzy efektowny duet z suszkami o drobnych kwiatach – w tym z gipsówką oraz o kwiatach kulistych – kraspedią czy gomfreną. Warto pamiętać o tym, że stabilizowany eukaliptus znakomicie prezentuje się solo – najlepiej wstawiony do ceramicznego wazonu. W tej odsłonie numerem jeden są odmiany o zielonych liściach. Chociaż te nietypowe, czerwone również wyglądają zjawiskowo.

Stabilizowany eukaliptus w Blosmi

W Blosmi są dostępne stabilizowane gałązki eukaliptusa. Różnorodny kształt i kolor liści sprawia, że dają niekończące się możliwości dekoracyjne. Eukaliptus stabilizowany świetnie sprawdza się w bukietach ślubnych i okolicznościowych. Doskonale prezentuje się też w wazonie, w towarzystwie kwiatów ciętych i suszków. Eukaliptus do wazonu może występować także w wersji solo, stanowiąc oryginalną ozdobę nowoczesnych wnętrz. Z rośliny można również tworzyć dekoracyjne wianki zdobiące pomieszczenia. Wyśmienicie spisze się przy wykonywaniu tzw. zielonych ścian.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl