Wysokość
Cena
-
od
do
Stabilizowany asparagus (szparag)
Suszony asparagus to nowość w naszej ofercie. Jego bukiet jest gęsty, obfity i bardzo oryginalne. Świetnie sprawdzi się jako dekoracja do wazonu, wypełnienie bukietu lub kompozycji.
Asparagus
Asparagus
Asparagus to bylina należąca do rodziny szparagowatych zasiedlająca obszar Afryki, Azji oraz Europy Środkowej. Najbardziej znane są dwie odmiany rośliny: asparagus pierzasty oraz asparagus Sprengera. Pierwsza posiada liście o delikatnym i ażurowym pokroju, przez co często jest błędnie nazywana paprotką. Druga wykształca długie pędy gęsto pokryte drobnymi liśćmi. Obie rośliny są blisko spokrewnione ze szparagiem lekarskim, będącym smacznym i zdrowym warzywem pojawiającym się na talerzach w okresie wiosennym. Asparagus pierzasty i asparagus Sprengera to także gatunki cenione we florystyce. Przed laty były wykorzystywane w charakterze zieleni ciętej. Dziś o wiele większą popularnością cieszy się stabilizowany asparagus, zachowujący wszelkie walory estetyczne i cechujący się większą trwałością.
Jak wygląda asparagus?
Asparagus jest zaliczany do półkrzewów, co oznacza, że posiada zdrewniałe podstawy pędów. Wykształca dość długie, lekko wygięte łodygi, które szybko się rozgałęziają. W efekcie roślina tworzy bujną kępę, dzięki czemu prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Co ciekawe, gatunek ten wykształca dwa rodzaje liści. Pierwsze z nich to liście właściwe, które wyrastają w bocznych odgałęzieniach pędów i przybierają niewielką, łuskowatą postać. Drugie to tzw. gałęziaki, czyli przekształcone pędy przybierające postać igiełek wyrastających po kilka z jednego węzła. Asparagus posiada drobne, gęste kwiaty koloru białego lub kremowego skupione w gronach. Po przekwitnięciu przemieniają się w czerwone jagody.
Asparagus w warunkach naturalnych i w uprawie
Asparagus pochodzi z południowej Afryki. W naturalnych warunkach porasta lasy. Można też spotkać go na nadmorskich wydmach oraz na obszarach skalistych. Roślina jest bardzo popularna w Azji. Jeszcze do niedawna była chętnie uprawiana w Chinach jako gatunek zdobiący ogrody i rabaty. Obecnie jednak asparagus został tam uznany za roślinę mocno inwazyjną, która w zdziczałej formie pojawia się także na nieużytkach i łąkach.
Niektóre gatunki asparagusów są też spotykane w Europie. W Polsce, ze względu na słabą odporność na mróz, roślina ta jest uprawiana przede wszystkim jako gatunek doniczkowy. Ponieważ pięknie się rozgałęzia, efektownie prezentuje się na wysokich kwietnikach i komodach. Jest bezproblemowa w uprawie. Asparagus preferuje stanowiska półcieniste lub ze światłem rozproszonym. Nie toleruje jednak bezpośredniego nasłonecznienia. Idealna jest dla niego gleba próchnicza i dobrze przepuszczalna. Roślinę należy regularnie podlewać, dbając jednak o to, aby od czasu do czasu podłoże mogło lekko przeschnąć. Gatunek ten wykształca bulwy korzeniowe, w których gromadzi wodę. W naturze doświadcza okresowej suszy, dlatego nie warto przesadzać z nawadnianiem podłoża. Latem roślinę można wystawić do ogrodu, na balkon lub taras, uważając jednak na to, aby miejsce nie było zbyt nasłonecznione. Co ciekawe asparagus nie toleruje dymu tytoniowego czy oparów, w tym tych unoszących się nad kuchenką gazową.
Zastosowanie asparagusa
Jeszcze do niedawna asparagus był powszechnie spotykaną rośliną doniczkową. Znajdował też zastosowanie jako zieleń cięta. Doskonale sprawdzał się jako wypełniacz dla bukietów i innych kompozycji z żywych roślin. Z biegiem lat jednak jego popularność mocno zmalała. Dziś asparagus powraca w wielkim stylu w postaci stabilizowanej, pozwalającej zachować jego piękny wygląd oraz zapewniającej trwałość.
Asparagus stabilizowany we florystyce
Asparagus stabilizowany jest prawdziwą kopalnią florystycznych inspiracji. Sprawdzi się zarówno w bukietach z ciętych kwiatów, jak i w kompozycjach z suszków. Występuje w wariantach barwionych, więc łatwo można dopasować go do kolorystyki pozostałych roślin. Można śmiało łączyć go z egzotycznymi gatunkami – banksją czy proteą. Będzie też świetnie wyglądać w połączeniu z ostami czy przegorzanem. Warto zaznaczyć, że asparagus stabilizowany sprawdzi się nie tylko jako dopełnienie bukietu. Jest idealnym wyborem dla instalacji typu chmura podwieszanych pod sufitem oraz zdobiących sale weselne i bankietowe czy restauracje. Wspaniale wygląda jako dekoracja ścianek do zdjęć. Można zatapiać go w żywicy albo wyeksponować pod kloszem. Stabilizowany asparagus znakomicie prezentuje się także solo. Wstawiony do prostego, szklanego wazonu stanie się doskonałą dekoracją nowoczesnego wnętrza.
Stabilizowany asparagus w Blosmi
W Blosmi znajdziecie asparagus stabilizowany w kilku wariantach kolorystycznych. W jednym pęczku znajdują się gałązki o masie wahającej się w przedziale od 80 do 100 g. Pędy mogą przybierać różną wysokość i różnić się pod względem rozłożystości. Wszystkie rośliny są starannie pakowane i zabezpieczane na czas transportu.