Produkty wybrane dla Ciebie
Suszona paproć bielona 5 szt.
Suszona paproć bielona 5 szt.
19,00 zł
zestaw
Filtry
Wysokość
Cena
  • od
    do

Stabilizowana paproć 

W naszej ofercie znajdziesz suszone (stabilizowane) liście paproci w wersji bielonej. Paproć dostępna jest w zestawach zawierających 5 szt. liści. 

Stabilizowana paproć

Suszona paproć bielona 5 szt. Suszona paproć bielona 5 szt.
Producent: Blosmi
Cena:

19,00 zł

zestaw
zobacz więcej

Paproć

Paprotniki są roślinami zaliczanymi do rodziny nerecznicowatych, obejmującej około 500 gatunków. Zasiedlają wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Występują przede wszystkim w strefach umiarkowanej i podzwrotnikowej. Paprocie porastają niziny oraz obszary wyżynne i zbocza gór. W Europie są spotykane zarówno w środowisku naturalnym, jak i w uprawie. Stanowią element bukietów – także suchych, w których zastosowanie znajdują cięte lub stabilizowane liście paproci. Suszona paproć jest ponadto ceniona przez miłośników rękodzieła.

Jak wyglądają paprocie?

Paprocie są roślinami zarodnikowymi, co oznacza, że nie tworzą kwiatów. Ich brak rekompensują jednak pięknymi kształtami liści. Mogą one przybierać postać okazałych pióropuszy, ażurowych parasoli czy długich wstęg przykuwających wzrok pofalowanymi brzegami. Późnym latem na spodniej stronie liście pojawiają się skupiska zarodników. Niektóre gatunki tworzą oddzielne liście zarodnionośne przyjmujące zwykle brązowe zabarwienie. Paprotniki nie wytwarzają łodyg. Liście wyrastają z podziemnego kłącza. Początkowo przybierają formę wygiętego pastorału o jasnozielonej lub czerwonawej barwie.

Paprotniki w warunkach naturalnych i w ogrodzie

Paprotniki w formie dzikorosnącej występują niemal na całym świecie – również w Polsce. Większość z nich to gatunki cieniolubne. Z tego względu najczęściej można spotkać je w lasach, osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem przez korony drzew. Niektóre odmiany paprotników porastają też szczeliny skalne. Rośliny można ponadto spotkać nad brzegami jezior i rzek.

Paprocie znakomicie sprawdzają się także w ogrodzie. W Polsce najpopularniejsze są gatunki preferujące cieniste stanowiska – najlepiej miejsca pod drzewami albo przy podmurówkach ogrodzeń lub domów. Na otwartej przestrzeni paprotniki dobrze rosną od strony północnej. Paprotniki podziemne mają mocno rozgałęzione kłącza, dzięki czemu tworzą bujne, gęste zarośla. Rośliny nie są trudne w uprawie. Preferują próchnicze, dobrze przepuszczalne podłoże. Należy dbać o to, aby gleba była wilgotna, co zapobiegnie brązowieniu brzegów liści. W okresie suszy paprocie wymagają regularnego podlewania – szczególnie jeśli rosną w towarzystwie drzew lub krzewów pobierających znaczne ilości wody. W okresie wzrostu paprotniki można nawozić, stosując preparaty o pH dostosowanym do potrzeb określonego gatunku.

Zastosowanie paproci

Paprocie z powodzeniem spiszą się w ogrodach – szczególnie naturalistycznych. Pięknie wyglądają solo – tworząc kobierce pod drzewami lub w ogrodowych zaułkach. Można też łączyć je z innymi roślinami. Dobrze prezentują się w towarzystwie zimozielonych gatunków, np. barwinka albo runianki. Paprotniki stworzą też efektowny duet z funkią. Ich długie, rozłożyste liście świetnie zdadzą egzamin jako rośliny cięte. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji mogą wstawić pojedyncze okazy do smukłych prostych wazonów. Liście paproci są doskonałym uzupełnieniem bukietów – również tych stworzonych z dzikorosnących, polnych kwiatów.

Paprotniki coraz częściej pojawiają się w przeróżnych dekoracjach z suszonych roślin. Najlepszym wyborem jest stabilizowana wersja paproci. Specjalny proces konserwacji pozwala zachować elastyczność i naturalny wygląd rośliny. Jednocześnie sprawia, że nie wymaga ona dostępu do wody. Stabilizowana paproć pojawia się więc w dekoracjach zdobiących wnętrza, a nawet kompozycjach wybieranych przez panny młode w dniu ślubu. Może przy tym przybierać naturalny kolor lub występować w postaci bielonej. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej odsłonie jest ceniona przez miłośników rękodzieła. Stabilizowana paproć bielona może być zatapiana w żywicy i wykorzystywana do tworzeni biżuterii. Doskonale sprawdzi się jako element stroików, wianków czy makram. Z płaskich liści często wykonuje się kolaże.

Stabilizowana paproć w Blosmi

W Blosmi znajdziecie bieloną paproć stabilizowaną. Dostępne są wiązki złożone z 5 liści. Poszczególne liście różnią się od siebie formą. Mogą wyginać się w różną stronę i osiągać długość od 20 do 35 cm. Liście dobierane są losowo. Wszystkie oferowane przez nas suszki są starannie zabezpieczane na czas transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl