Stabilizowana hortensja
Suszona, a raczej stabilizowana hortensja to jedna z najbardziej stylowych roślin w naszym sklepie. Jej subtelne kwiaty dostępne są w kolorze różowym i białym. Hortensję suszoną z pewnością doceni niejedna miłośniczka wyrazistych dekoracji.
Hortensja
Hortensja
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem zaliczanym do rodziny hortensjowatych. Jej ojczyzną jest Azja – głównie wschodnie i południowe obszary kontynentu. Gatunek jest bardzo popularny w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie jest uważany za roślinę elitarną. Obecnie hortensja jest bardzo rzadko spotykana w formie dzikorosnącej. Zarówno w rodzimym kraju, jak i na innych kontynentach – także w Europie jest gatunkiem uprawianym w ogrodach, na rabatach, a rzadziej w doniczkach. Stabilizowane kwiaty hortensji są z kolei używane do dekoracji pomieszczeń. Mogą stanowić przewodni motyw suchych bukietów.
Jak wygląda hortensja?
Hortensja ogrodowa jest krzewem o zróżnicowanym pokroju, który może przybierać formę kulistą, stożkową, rozłożystą lub nieregularną w zależności od sposobu przycinania rośliny. Dorasta do ok. 1,5 metra wysokości. Na pędach rozmieszczone są ciemnozielone liście o piłkowanych lub ząbkowanych brzegach i jajowatym kształcie. Najbardziej charakterystyczną i zarazem spektakularną częścią rośliny są jej kwiatostany, które można podziwiać od początku lata do później jesieni. Następnie kwiatostany zasychają, co sprawia, że stanowią dekorację przestrzeni nawet po pierwszych opadach śniegu. Mogą przybierać barwę białą, różową albo czerwoną. Co ciekawe, zakwaszając podłoże, można uzyskać hortensję o kwiatach niebieskich, ponieważ gatunek reaguje na zwiększenie pH podłoża zmianą barwy kwiatostanów. Im bardziej zasadowa gleba, tym kwiaty hortensji przybierają bardziej intensywny różowy, a nawet czerwony odcień.
Hortensja w ogrodzie
Hortensja jest obecnie bardzo rzadko spotykana w naturze. Natomiast często pojawia się w ogrodach, na rabatach czy na skwerach. Można też posadzić ją w donicy. Gatunek jest dość trudny w uprawie. Roślina najlepiej rośnie na miejscach słonecznych lub półcienistych. Preferuje podłoże próchnicze i półprzepuszczalne, natomiast nie toleruje ciężkich, gliniastych gleb. Hortensja ma duże wymagania odnośnie do żyzności podłoża, dlatego powinna być regularnie nawożona w okresie wzrostu i kwitnienia. Należy też zapewnić jej odpowiednią wilgotność gleby. Co ciekawe, łacińska nazwa hortensji, czyli Hydrangea, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wodny krzew”, co trafnie uzasadnia zapotrzebowanie rośliny na wodę. Nawet przy krótko trwającym przesuszeniu gatunek więdnie i zamiera.
Hortensję ogrodową można przycinać tak, aby uzyskać pożądany kształt krzewu. W tym celu przycina się same kwiaty. Należy uważać, aby linia cięcia nie przebiegała zbyt nisko, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pąków, będących zawiązkami kwiatów na następny rok. Ponieważ hortensja pochodzi z łagodnego, ciepłego klimatu, nie jest odporna na mrozy. Na zimę należy więc zabezpieczyć krzew przed działaniem niskich temperatur.
Zastosowanie hortensji
Hortensja z powodzeniem sprawdzi się w ogrodzie. Okazała i bujna, najlepiej wygląda solo. Znakomicie prezentuje się jako soliter lub jako grupa roślin posadzonych na tle trawnika. Można sadzić ją na brzegach alejek, tworząc w ten sposób okazały barwny szpaler kwiatów. Z hortensji tworzy się także nieformowane żywopłoty. Hortensja rzadko występuje w towarzystwie innych gatunków.
Piękne kwiatostany hortensji są używane do tworzenia bukietów. Doskonale wyglądają włożone do szklanego wazonu o prostej formie. Czasem wykonuje się z nich również bukiety oraz imponujące aranżacje ślubów czy innych imprez okolicznościowych. W tym przypadku hortensja jest motywem przewodnim – pozostałe rośliny są dodatkiem. Najlepiej spisze się w towarzystwie gatunków o drobnych kwiatach oraz w otoczeniu liści.
Obecnie dostępna jest także hortensja stabilizowana. Specjalna metoda konserwacji pozwala wydłużyć trwałość kwiatów nawet do kilkunastu miesięcy. Rośliny stabilizowane nie wymagają podlewania. Zachowują natomiast elastyczność i wygląd świeżych kwiatów, dzięki czemu są cenione za urok i praktyczność. Suszona hortensja z kolei jest niezwykle delikatna. Szybko się kruszy, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest jej stabilizowany wariant.
Stabilizowana hortensja efektownie prezentuje się solo. Jest doskonałą ozdobą wnętrz glamour. Sprawdzi się ponadto w aranżacjach tradycyjnych i nowoczesnych. Z kwiatów tworzy się także efektowne bukiety mogące zdobić przestrzenie mieszkalne oraz użytkowe. Hortensja stabilizowana jest też wykorzystywana do wykonywania dekoracji sal weselnych – zwłaszcza jeśli jest to uroczystość w stylu glamour.
Hortensja stabilizowana w Blosmi
W Blosmi znajdziecie hortensję stabilizowaną w kolorze bieli lub różu. Kwiaty mają wysokość od 30 do 35 cm. Sprzedawane są pojedynczo. Waga jednej rośliny to ok. 30 g. Wszystkie suszki są przez nas starannie zabezpieczane na czas podróży.