Rośliny wiecznie żywe – i to dosłownie!
14-09-2022 • Kwiaty suszone, Porady

Rośliny wiecznie żywe – i to dosłownie!

Morris West mawiał, że trzeba całej zimy, aby wiosną wyrosły kwiaty. My twierdzimy, że ich pięknem można cieszyć się przez cały rok. Pewnie pomyślicie, że nasz punkt widzenia bazuje na suszonych kwiatach. Otóż dziś Was zaskoczymy! Zamiast suchym bukietom, przyjrzymy się roślinom stabilizowanym. Dlaczego? Tego dowiecie się, pozostając z nami przez kilka minut.

Rośliny stabilizowane – piękno świeżych kwiatów idące w parze z trwałością suszków

Kwiaty mogą być żywe albo suszone – to wydaje się oczywiste. A zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby połączyć piękno świeżych roślin z trwałością tych poddanych suszeniu? W ten sposób można uzyskać rozwiązanie perfekcyjne. Jeśli myślicie, że ideały nie istnieją, postaramy Wam się udowodnić, że jest zupełnie odwrotnie. Na dowód tego przedstawimy Wam rośliny stabilizowane, czyli wieczne kwiaty, które:

  •       Zachowują wygląd świeżych roślin.
  •       Są miękkie i przyjemne w dotyku.
  •       Nie tracą koloru.
  •       Wykazują o wiele większą elastyczność niż suszki, nie kruszą się, pozwalając tworzyć naprawdę niesamowite kompozycje.
  •       Są niemal bezobsługowe: nie wymagają podlewania czy wymieniania wody w wazonie.

 po lewej: kompozycja ze stabilizowanym szarłatem, po prawej: stabilizowany eukaliptus 

Utrwalanie kwiatów metodą stabilizacji – nie takie trudne, jak się wydaje!

Wiecie już, co to są kwiaty stabilizowane. Czas więc przybliżyć sam proces ich konserwacji. Wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Po prostu wymaga cierpliwości. Na czym polega stabilizacja roślin? To metoda ich utrwalania, której istota tkwi w zastąpieniu soków roślinnych specjalnym roztworem – w tym przypadku mieszanką wody oraz gliceryny. Oczywiście można do niej dodać też barwniki, celem wybarwienia kwiatów czy liści. Jak przygotować roztwór do stabilizacji roślin? Bardzo łatwo! Na początek zmieszajcie wodę i glicerynę w proporcji 2:1. Innymi słowy, do dwóch porcji wody wlejcie jedną porcję gliceryny. Pamiętajcie, że ta ostatnia rozpuszcza się tylko w gorącej wodzie. W zimnej, po prostu osiada na dnie naczynia.

 stabilizowany ruskus

Konserwowanie kwiatów – w jakich warunkach powinna przebiegać?

Przygotowany i ostudzony roztwór wlejcie do naczynia, w którym umieścicie rośliny. Stabilizacji możecie poddawać różne ich części. Oczywiście odpowiednio przygotowane, czyli oczyszczone ze zwiędłych lub uszkodzonych liści albo płatków. Zadbajcie także o to, aby okazy miały wystarczająco dużo miejsca, co zapobiegnie odkształcaniu się ich poszczególnych elementów. Regularnie uzupełniajcie ilość roztworu w naczyniu – w ten sposób uchronicie liście przed zwijaniem się. Po zakończeniu stabilizacji wyjmijcie pędy z roztworu i ułóżcie je na papierze w celu dosuszenia. Ważne jest ponadto miejsce konserwacji roślin. Najlepiej sprawdzi się chłodne pomieszczenie, w którym panuje temperatura od 16 do 20 stopni Celsjusza. Powinno być jasne, lecz ważne jest, aby unikać bezpośredniego nasłoneczniania stabilizowanych roślin.

Stabilizowanie gałązek drzew i krzewów

Jeśli chcecie stabilizować gałązki drzew i krzewów, zbierzcie je w okresie od lipca do września. Wówczas liście są dobrze ukształtowane, lecz nie zestarzałe. Te, które zaczynają już zmieniać kolor mogą odpadać od gałązek. Następnie przytnijcie pędy u dołu na skos. Aby gliceryna dobrze przenikała do tkanek, rozszczepcie je na długości od 4 do 5 cm. Postarajcie się jak najszybciej umieścić ścięte gałązki w roztworze. Czas stabilizowania waha się w tym przypadku w przedziale od 2 do 3 tygodni – w zależności od gatunku rośliny. O końcu utrwalania można powiedzieć, kiedy na liściach pojawi się jedwabisty połysk. Zbyt długie preparowanie gałązek może natomiast prowadzić do powstania na liściach lepkiego osadu. Łatwo się go pozbyć, opłukując rośliny w roztworze wody z dodatkiem detergentu. Utrwalanie najlepiej zdaje egzamin w przypadku gałązek nie dłuższych niż 50 cm. Gatunki, które można poddać preparowaniu to między innymi: wierzby, klonu, dębu, oliwnika, brzozy, forsycji, gruszy, a także gałązki irgi, mahonii czy rokitnika, które wykształciły owoce.

Stabilizowanie liści, traw i kwiatów

Na tym jednak nie koniec, ponieważ stabilizacji można też poddawać liście. Świetnym przykładem jest eukaliptus, ruskus czy paprocie. W tym celu najlepiej jest zmiażdżyć dolną część łodyżki tak, aby wodno-glicerynowy roztwór szybciej przeniknął do tkanek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby preparować pojedyncze liście drzew – dębu, klonu, buka czy innych drzew. Pamiętajcie jednak, że do tego celu najlepiej wykorzystać 50% roztwór gliceryny. Czas stabilizacji wynosi w tym przypadku od kilku dni do kilku tygodniu. O wiele szybciej, bo zaledwie w kilka dni, można zakonserwować trawy. Stabilizacja świetnie spisze się w przypadku gatunków, które po zasuszeniu wykazują tendencję do rozpadania się. Dobrym przykładem są zboża, w tym proso czy jęczmień grzywiasty. Do preparowania najlepiej sprawdzą się zielone, świeżo ścięte kwiatostany w fazie kłoszenia. Dlaczego? Ponieważ starsze rośliny nie pobierają roztworu glicerynowego. Zakonserwować można także kwiaty. Szarłat, hortensja, róża, protea, gipsówka czy dzwonek irlandzki to tylko niektóre gatunki pięknie wyglądające po stabilizacji, trwającej w tym przypadku nie dłużej niż kilkanaście dni.

 po lewej: stabilizowany eukaliptus, po prawej: stabilizowany szarłat 

Rośliny stabilizowane – moc twórczych inspiracji

Kwiaty stabilizowane są niesamowicie plastyczne. W praktyce oznacza to, że możecie tworzyć z nich maleńkie dzieła sztuki. Doskonale sprawdzą się do bukietów – zarówno z suszonych, jak i świeżych roślin. W tym ostatnim przypadku pamiętajcie jedynie o tym, aby zalać ich końcówki parafiną. W ten sposób nie będą chłonąć wody. Preparowane kwiaty pięknie wyglądają też we flower boxach albo w wiankach. Możecie stworzyć z nich żywe obrazy albo umieścić je pod szklaną kopułą. Tak naprawdę możliwości jest nieskończenie wiele. Wystarczy jedynie uwolnić wodze kreatywności, aby wykonać naprawdę urocze dekoracje. A przy okazji znaleźć ciekawe i odstresowujące zajęcie.

Kwiaty stabilizowane w Blosmi – gotowe do tworzenia kompozycji

A może poszukujecie gotowych roślin stabilizowanych, aby pozostawić sobie wyłącznie twórczą pracę? Sam proces konserwacji wolicie pozostawić specjalistom? To nic trudnego. W Blosmi znajdziecie szeroki wybór roślin stabilizowanych. My z kolei zadbamy, aby jak najszybciej trafiły pod wskazany przez Was adres i zabezpieczymy je na czas przesyłki. Bo wiemy, jak wiele radości daje otworzenie kartonu z pięknymi okazami stabilizowanych kwiatów, powodujących, że w głowie pojawia się mnóstwo pomysłów na to, jak je wykorzystać.

 po lewej: stabilizowana hortensja, po prawej: stabilizowana gipsówka 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl