Preparowanie roślin – wszystko, co musisz wiedzieć
Kiedy mowa o utrwalaniu roślin, pierwsze co przychodzi Ci do głowy to zapewne ich suszenie. To niewątpliwie najpopularniejsza metoda pozwalająca zachować na dłużej piękno kwiatów i delikatność traw. Chyba każdy, kto kocha rośliny, chociaż raz próbował samodzielnie je zasuszyć. A czy wiesz, że istnieją też inne sposoby na to, aby móc cieszyć się nimi przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat? Preparowanie roślin to dość prosta technika dająca naprawdę spektakularne efekty. Dlatego po prostu warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.
Co to jest preparowanie roślin?
Preparowanie, czyli inaczej impregnowanie lub stabilizowanie roślin polega na zastąpieniu naturalnie występujących w nich soków, roztworem wody oraz gliceryny. W ten sposób można uzyskać rezultat wiecznie żywych kwiatów, liści czy traw. Wszystkie z nich zachowują swoją naturalną elastyczność i połysk – nie kruszą się i nie osypują. Jednocześnie są całkowicie bezobsługowe, czyli nie wymagają podlewania ani wymieniania wody. Prawda, że brzmi interesująco? Oczywiście możesz sięgnąć po gotowe rośliny stabilizowane albo spróbować swoich sił i samodzielnie je wypreparować.
Jak przygotować roztwór do stabilizowania roślin?
Jeśli zdecydujesz się na ten drugi krok, wszystko, co trzeba będzie przygotować to roztwór gliceryny. Jest to oleisty i bezbarwny związek chemiczny zaliczany do grupy alkoholi. Jako substancja higroskopijna ma zdolność do absorbowania wody. Świetnie sprawdzi się więc w procesie impregnowania roślin. Jak utrwalać rośliny w glicerynie? Wystarczy przygotować roztwór składający się z jednej części gliceryny oraz dwóch części wody – gorącej. Przed wstawieniem roślin do mieszanki konieczne będzie jej wystudzenie. Preparowaniu możesz poddać:
- Gałązki drzew i krzewów takich jak: dąb, brzoza, buk, oliwnik, berberys, ligustr, zebrane w okresie od lipca do września. Ważne jest, aby liście były w pełni rozwinięte, ale jeszcze nie rozpoczął się proces ich starzenia i odbarwiania. Gałązki należy rozszczepić na długości ok. 4-5 cm i wstawić je do naczynia z roztworem gliceryny na 2-3 tygodnie. Gdy liście zrobią się połyskujące, będzie to znak, aby rośliny wyjąć z mieszanki i osuszyć na papierze. Przetrzymanie ich w glicerynie może skutkować pojawieniem się jej na powierzchni liści. A to z kolei będzie oznaczać, że zrobią się lepkie i będą chłonąć kurz.
- Kwiaty – w tym celu świeżo ścięte rośliny wstaw do 30% roztworu gliceryny na 3-5 dni. Zadbaj, aby kwiaty miały dostęp do światła i ustaw je w pomieszczeniu, w którym panuje niezbyt wysoka temperatura – ok. 18 stopni Celsjusza. Do preparowania z powodzeniem sprawdzą się m.in. hortensje, złociszki, gomfreny, ostróżki, zatrwiany i dzwonki irlandzkie.
- Trawy – to świetny sposób na to, aby zachować pokrój kłosów i zapobiec ich kruszeniu się. Pamiętaj jednak o tym, aby w roztworze gliceryny umieścić świeżo ścięte, zielone kwiatostany – najlepiej w fazie kłoszenia. Starsze nie będą pobierać mieszanki. Stabilizacja traw i zbóż trwa bardzo krótko – 2-3 dni.
- Pojedyncze liście – do tego celu będzie potrzebny mocniejszy, 50% roztwór gliceryny, w którym zanurzysz całe liście na czas od kilkunastu godzin do kilkunastu dni – w zależności od gatunku. Następnie należy wyjąć je z mieszanki i wysuszyć na papierze.
Preparowanie roślin w soli i cukrze – jak uzyskać efekt oszronionych kwiatów?
Zaintrygowało Cię stabilizowanie roślin? A zatem mamy dla Ciebie kolejne dwie propozycje – preparowanie roślin w soli lub w cukrze. Proces ten pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt oszronionych liści oraz kwiatów. Stosując go, pozyskasz materiał florystyczny wprost idealny dla zimowych bukietów, kompozycji pod kloszem czy wszelkiego rodzaju stroików.
Aby przygotować roztwór do preparowania roślin, wystarczy rozpuścić sól kuchenną w gorącej wodzie w stosunku 2:1. Do mieszanki włóż pędy roślin na 24 godziny. Podpowiadamy, że w ten sposób możesz preparować zarówno cięte, jak i suszone kwiaty. Po upływie doby należy wyjąć je z roztworu i delikatnie osuszyć. Prawda, że proste?
Do preparowania w cukrze najlepiej nadają się jadalne kwiaty, którymi możesz następnie udekorować torty, ciasta, desery czy inne potrawy i pozytywnie zaskoczyć domowników lub gości. W tej roli doskonale spiszą się między innymi fiołki, nasturcje, pierwiosnki, róże, kwiaty drzew owocowych, a także liście – na przykład mięty czy melisy. Jak stosować technikę w praktyce? Bardzo łatwo. Wystarczy pokryć rośliny roztrzepanym białkiem jaja kurzego, a następnie posypać kryształkami cukru.
Farbowanie roślin – jak wykonać samodzielnie?
Masz ochotę na jeszcze inne eksperymenty z utrwalonymi roślinami? Spróbuj je ufarbować! To proces, który pozwoli uzyskać naprawdę piękne kolory suszków. Jest tym bardziej wskazany, że podczas suszenia niektóre rośliny blakną i tracą swój pierwotny kolor. Farbowanie sprawi, że twoje kompozycje z suszonych kwiatów będą przyciągać wzrok feerią wspaniałych tonacji. W ten sposób jeszcze lepiej dopasują się do wnętrz, które będą zdobić lub do okoliczności, na które je przygotujesz.
Roztwór z barwników anilinowych – jak przygotować?
Do barwienia suszonych kwiatów możesz użyć rozmaitych surowców – od farb plakatowych, przez spreje, na tuszach kończąc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać jak profesjonalista i sięgnąć po barwniki anilinowe: żółcienie, czerwienie czy błękity. Możesz dowolnie je ze sobą mieszać, uzyskując w ten sposób najróżniejsze tonacje. Jak ufarbować suszone kwiaty? 20 gramów barwnika należy rozetrzeć na papkę z niewielką ilością gorącej wody. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie naczynia wodą – również gorącą do 1 litra. Później wystarczy zanurzyć w roztworze rośliny powiązane w pęczki na 5-10 minut, a następnie wyjąć je, przepłukać zimną wodą i osuszyć. Aby uzyskać lepszy efekt barwienia, można dodać do roztworu barwnika i wody detergent – np. płyn do naczyń w ilości 10 ml na 1 litr mieszanki. Jeśli ten proces wydaje Ci się zbyt trudny, profesjonalnie barwione suszki znajdziesz w naszym sklepie.
Bielenie roślin – metoda dająca spektakularny efekt
Przeciwieństwem barwienia roślin jest ich bielenie, czyli odbarwianie. To metoda, która pozwala uzyskać bardzo oryginalny efekt. Bielone suszki doskonale sprawdzają się w nowoczesnych kompozycjach, w bukietach ślubnych i dekoracjach zimowych. Do bielenia roślin suszonych zastosować można roztwór nadtlenku wodoru z wodą, czyli popularną wodę utlenioną. Druga opcja, tylko dla zaawansowanych, to perhydrol. W roztworze perhydrolu wybielanie roślin trwa 1-4 godzin. Wpływ na szybkość przebiegu reakcji ma temperatura – im jest wyższa, tym rośliny odbarwiają się szybciej.
Uwaga! Perhydrol jest substancją silnie drażniącą. Dlatego używając go do bielenia roślin, zawsze zachowuj środki ostrożności. Stosuj odpowiednią odzież i okulary ochronne oraz zadbaj o to, aby pomieszczenie było wietrzone. Suszone rośliny bielone w profesjonalnych warunkach dostępne są w naszym sklepie.
Praca z roślinami dostarcza mnóstwo satysfakcji. Wiemy coś o tym i dlatego zachęcamy Cię do próbowania własnych sił w preparowaniu albo barwieniu kwiatów, traw czy liści. W ten sposób uzyskasz materiał florystyczny, z którego stworzysz najróżniejsze kompozycje upiększające wszystko, co znajduje się wokół Ciebie.