Polskie kwiaty suszone – dlaczego warto je wybrać? Poznaj najpopularniejsze gatunki
Polski produkt – to brzmi dumnie. Czasy zachwytu nad tym, co pochodzi z zagranicy, powoli przemijają. Dziś coraz bardziej cenimy rodzime produkty i mamy ku temu powody. Wysoka jakość, wspieranie lokalnych przedsiębiorców i ekologia to tylko niektóre z nich. Pewnie Wy także chętnie sięgacie po lokalną żywność, tekstylia, kosmetyki i wszystko inne, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. A czy wiecie, że polskie produkty pozwalają też upiększyć wnętrza? Mowa oczywiście o suszonych kwiatach pochodzących z rodzimych upraw. Dowiedzcie się, dlaczego warto po nie sięgnąć.
Polskie suszone kwiaty – gwarancja wysokiej jakości
Moda na suszone kwiaty trwa w najlepsze i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo pozostanie na piedestale. Tym bardziej że z suszków można wykonać nie tylko bukiety i wianki. Można użyć ich do wykonania wielu ciekawych przedmiotów. Jakich? Jeśli chcecie się dowiedzieć, gdzie można znaleźć suszone kwiaty, zajrzyjcie tutaj. Podpowiadamy Wam, że dobrym pomysłem jest wybór polskich suszonych roślin. Kluczowym argumentem jest w tym przypadku ich jakość. Krajowi producenci dokładają największych starań, aby sprzedawane przez nich suszki pięknie wyglądały i cechowały się trwałością. Dbają więc o odpowiednie warunki ich uprawy i suszenia. To ostatnie ma niebagatelne znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę zachowanie kolorystyki i pokroju kwiatów. Rośliny są zwykle ręcznie zbierane i oczyszczane z liści. Możecie więc mieć pewność, że stawiając na kwiaty suszone z Polski, zyskujecie produkty, z których można wyczarować naprawdę urocze dekoracje.
Suszki z Polski – przyjazne dla środowiska i dla portfela
Domyślacie się z pewnością, że polskie suszki muszą przebyć o wiele krótszą drogę, zanim do Was trafią, niż rośliny pochodzące z odległych zakątków świata. W praktyce oznacza to, że na miejsce docierają w perfekcyjnym stanie. Dlaczego? Ponieważ zmniejsza się ryzyko uszkodzenia suszków w transporcie. To natomiast pozwala obniżyć ich cenę końcową. Dzięki temu możecie kupić pokaźny pęk kwiatów za naprawdę niewielkie pieniądze i w ten sposób zrealizować najbardziej kreatywne, florystyczne pomysły. Co więcej, wybierając polskie suszone kwiaty, minimalizujecie ślad węglowy. To ważne z punktu widzenia ochrony środowiska i redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jakie są tego skutki, doskonale wiecie.
Kupując polskie suszone kwiaty, wspieracie rodzimą gospodarkę
Kupowanie lokalnych produktów wspiera rodzimych przedsiębiorców. A to z kolei nierozerwalnie łączy się z rozwojem polskiej gospodarki. Wybierając krajowe suszki, pozwalacie rozwijać się nie tylko ogrodnikom, ale działalnościom, które z nimi współpracują – począwszy od dostawców nasion, nawozów i środków ochrony roślin, na polskich firmach transportowych kończąc. Oznacza to nie tylko większe wpływy do państwowego budżetu, lecz zatrudnienie dla rodaków i lepszą przyszłość dla całego społeczeństwa.
Suszone zboża z polskich upraw
Wybierając polskie kwiaty suszone, zyskujecie szeroki wybór rozmaitych gatunków. Z czym kojarzą Wam się rodzime pola? Oczywiście z falującymi na wietrze łanami zbóż. Pamiętajcie, że kłosy wspaniale prezentują się w rozmaitych kompozycjach. Zapytani, pewnie sparowalibyście je z rustykalnymi wnętrzami. Podpowiadamy, że suszone polskie zboża sprawdzą się też w nowoczesnych aranżacjach. Na szczególną uwagę zasługują gatunki w bielonej i barwionej odsłonie, które wnoszą do przestrzeni mocny i jednocześnie elegancki akcent. Co więcej, suszone zboża doskonale wyglądają zarówno w zestawieniu z innymi roślinami, jak i solo. A to oznacza, że błyskawicznie możecie wyczarować świetną dekorację wnętrza. Do wyboru macie suszone pszenżyto, pszenicę, sorgo i owies.
Jakie suszone kwiaty pochodzą z krajowych upraw?
Z polskich ogrodów i pól, poza zbożami pochodzą też suszone kwiaty. Zróżnicowany pokrój roślin oraz szeroka paleta kolorów sprawią, że z pewnością znajdziecie te, które wywołają błysk w oku. Ogromną popularnością cieszą się suszone kocanki. Być może również macie do nich sentyment, bo pamiętacie je z babcinych ogródków? Obecnie kocanki są dostępne w szerokiej gamie kolorów: żółtym, różowym, bordowym i białym. Wykorzystacie nie tylko do bukietów i wianków, ale do różnych form rękodzieła – podobnie zresztą jak złociszka. Rośliną, którą także pewnie kojarzycie, jest suszona lunaria, znana pod potoczną nazwą „judaszowe srebrniki”. Jej delikatne przezroczyste owocostany, przez które przebijają zamknięte wewnątrz nasiona, wniosą lekkość do każdej kompozycji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wazonu wstawić wyłącznie lunarię – pomysł sprawdzi się szczególnie w nowoczesnym wnętrzu.
Piękne kolory i urzekająca forma kwiatostanów
A może poszukujecie kwiatów o kulistych kwiatostanach? W tej kategorii niezawodna okaże się suszona gomfrena. Roślina jest dostępna w naturalnej kolorystyce – białej i w odcieniach różu oraz fioletu. Kuliste kwiatostany posiada też żółta kraspedia – idealna jako dodatek do okazałych kompozycji albo jako motyw przewodni w minimalistycznych pracach – również w ikebanie. Kwiatostany w kształcie główki posiada ponadto suszony krokosz barwierski, który przypadnie do gustu miłośnikom rustykalnych dekoracji. Wybierając polskie kwiaty suszone, zwróćcie uwagę na rośliny o kwiatostanach w postaci baldachów złożonych z drobnych koszyczków. Najbardziej reprezentatywnymi przedstawicielami są w tym przypadku krwawnik oraz anafalis. Ten ostatni urzeka drobnymi kwitami przypominającymi perły. W bukietach wspaniale wygląda też ostróżka o kwiatostanach w formie gron. A jeśli chcecie poczuć prowansalski klimat, zwróćcie uwagę na suszoną lawendę. Jej atutem jest to, że zachowuje piękny świeży zapach, który roztoczy we wnętrzu.
Wśród polskich suszków znajdziecie rośliny o pięknych, oryginalnych owocostanach. Możecie sięgnąć po czarnuszkę damasceńską lub orientalną. Pierwsza zachwyca zielono-fioletowymi, beczułkowatymi torebkami nasiennymi. Z kolei czarnuszka orientalna posiada okazałe owocostany w formie korony. Zwróćcie uwagę na to, że ta ostatnia jest dostępna w wersji bielonej. Ciekawie prezentuje się także len suszony z kulistymi owocostanami. Jest dostępny w naturalnym wariancie oraz w wersji barwionej na różne kolory – w tym na złoto, co sprawia, że wspaniale prezentuje się jako dodatek do świątecznych stroików. Barwioną rośliną suszoną pochodzącą z polskich ogrodów jest również oset o charakterystycznych, kłujących kwiatostanach.
Skoro mowa o suszkach pochodzących z Polski, pewnie zastanawiacie się, czy można samodzielnie suszyć kwiaty i zboża. Oczywiście, że tak. Zanim jednak przystąpicie do działania, zapoznajcie się z naszymi wskazówkami. W ten sposób Wasze rośliny będą pięknie się prezentowały. Jeśli jednak zależy Wam na suszonych kwiatach, które zachowały intensywne kolory, albo szukacie roślin barwionych na intensywne tonacje, lepiej wybrać gotowe produkty. Dlaczego? Ponieważ zostały one poddane suszeniu w profesjonalnych suszarniach. W ten sposób nie tylko cechują się piękną kolorystyką, ale są trwalsze – mniej się kruszą i osypują.
Lubicie i cenicie lokalne produkty? Teraz do ich listy możecie dopisać suszone kwiaty, które upiększą wnętrza albo staną się znakomitym materiałem do tworzenia rękodzieła, pozwalając Wam zrealizować najbardziej kreatywne pomysły. Wybierając je, szybko przekonacie się, że praca z suszonymi kwiatami nie tylko pozwala osiągnąć efekt „Wow”, ale jest bardzo przyjemna i relaksująca.