Trend alert: warzywa i owoce w kompozycjach florystycznych
24-06-2024 • Trendy, Inspiracje, Florystyka

Trend alert: warzywa i owoce w kompozycjach florystycznych

Stykasz się z nimi na co dzień. Bardziej niż ich wygląd, Twoją uwagę przyciąga ich smak i bogactwo witamin. Owoce i warzywa, bo o nich mowa, są nieodłącznym kulinarnym elementem życia. Dziś jednak chcemy pokazać je w zupełnie nowej odsłonie. Bo jak się okazuje, mogą być niesamowicie piękne i inspirujące. Mogą nie tylko rozpieszczać podniebienie, ale cieszyć oczy. Niemożliwe? A zatem pozostań z nami przez chwilę i przekonaj się, że owoce i warzywa fenomenalnie odnajdują się nie tylko na talerzu czy w smoothie, ale także w kompozycjach florystycznych.

Zdjęcia: Pinterest

Warzywa i owoce – idealny materiał florystyczny

Pewnie zadasz sobie pytanie, dlaczego właśnie warzywa i owoce upodobali sobie floryści. W końcu jest tyle ciekawych materiałów, które można wplatać w bukiety i instalacje. Owszem, ale weź pod uwagę, że owoce i warzywa są po prostu elementami naturalnymi. I już w tym aspekcie wygrywają ze wszystkim, co syntetyczne. A dodatkowo zachwycają bogactwem kolorów. Mają też rozmaite faktury, co pozwala nadać kompozycjom oryginalny sznyt. Warzywa i owoce, będące zwykle wyrazistymi akcentami, mogą ponadto wprowadzać do pracy urozmaicenie, ale „uspokajać” chaos, którym emanuje.

Zdjęcia: Pinterest

Jakie warzywa i owoce odnajdą się we florystyce?

Zastanawiasz się, jakie owoce i warzywa można wykorzystać w kompozycjach florystycznych? Odpowiedź jest prosta: niemal wszystkie. To, które znajdą się w pracy, zależy tylko od pomysłowości osoby, która ją wykonuje. W charakterze zieleni doskonale odnajduje się na przykład sałata karbowana czy jarmuż oraz wszelkie nacie – pietruszka, koperek albo szczypiorek. Jako ważny dekoracyjny akcent znakomicie sprawdzają się jabłka, gruszki, śliwki, a nawet tak niepozorne produkty, jak marchew czy ziemniaki. Delikatność wnoszą gałązki pokryte owocami jeżyn czy porzeczek, a także niesamowicie dekoracyjne karczochy. Pękate owoce i warzywa – dynie, melony, papryki to z kolei świetna baza dla kompozycji kwiatowych. Ale po kolei.

Zdjęcie po lewej: Kate Creative Space, zdjęcie po prawej: Bridal Musings

Jak wykorzystać owoce i warzywa w pracach florystycznych?

Zacznijmy od owoców i warzyw, które w kompozycji florystycznej występują „na równi” z kwiatami. Jednym z największych „problemów” w tym przypadku jest samo mocowanie materiału w bukiecie czy innej kompozycji. Warzywa i owoce, które są dostępne, nie mają zwykle łodyg i pędów. Dlatego konieczne jest zastąpienie ich drewnianymi wykałaczkami albo patyczkami szaszłykowymi. Uwaga! Złą opcją jest drut techniczny, ponieważ przyspiesza gnicie owoców i warzyw.

Materiał umieszczony na wykałaczkach czy patyczkach można następnie wpleść w kompozycje z roślin – zarówno żywych, jak i suszonych. Doskonale sprawdzą się w bukietach oraz wszelkich artystycznych instalacjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykreować oryginalną dekorację domu czy innej przestrzeni, łączącą kwiaty z owocami i warzywami.

Warzywa i owoce jako naturalne naczynia na kwiaty

Owoce i warzywa mogą też posłużyć jako naczynie na kompozycję florystyczną. Świetnym przykładem są wydrążone dynie, w których umieszcza się kwiaty i w tej postaci wykorzystuje jako ozdoby na Halloween. Idąc tym tropem, dynię można zastąpić wieloma innymi owocami i warzywami na przykład: papryką, pomarańczą, melonem, a nawet główką kalafiora. Fantastycznie sprawdzi się arbuz. Co ciekawe, nie trzeba go wydrążać. Jego miąższ, składający się w ponad 90% z wody, może służyć jak naturalna gąbka florystyczna dla żywych kwiatów. Na mniejsze kompozycje florystyczne znakomicie spiszą się też jabłka, gruszki czy cytryny. Pamiętaj jednak o tym, że do wydrążonych warzyw i owoców nie można bezpośrednio nalać wody. W przypadku kompozycji z żywych roślin najlepszym pomysłem jest umieszczenie w ich wnętrzu plastikowego kubeczka czy probówki. Dzięki temu praca na dłużej zachowa świeżość.

Podpowiadamy, że owocami i warzywami można obłożyć naczynie, aby w ten sposób stworzyć ciekawy wazonik na kwiaty. Do tego celu jednak najlepiej jest wybierać podłużne produkty – na przykład ogórki, które można ułożyć blisko siebie i przewiązać dekoracyjną wstążką czy rafią.

Lampiony i świeczniki z owoców – fantastyczne dopełnienie stroików

Wydrążone owoce – zwłaszcza jabłka czy pomarańcze – można również wykorzystać w charakterze świeczników i w tej postaci ulokować je na przykład w świątecznym stroiku. W tym celu wystarczy wydrążyć niewielki otwór i umieścić w nim świeczkę typu tea light. Następnie konieczne jest zamaskowanie obrzeża koralikami albo innym materiałem i gotowe! Podpowiadamy, że w przypadku stroików bożonarodzeniowych w owoce można wbić goździki (przyprawę). W ten sposób w pomieszczeniu będzie dodatkowo roztaczał się piękny aromat.

Zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Woodland Floral

Jak przedłużyć trwałość owoców i warzyw w kompozycjach florystycznych?

Wiesz już, że owoce i warzywa mogą wnieść do kompozycji florystycznych zupełnie nową jakość. Czas więc zastanowić się, jak wygląda ich trwałość. Oczywiście wszystko zależy od gatunku. O ile marchew czy jabłko są dość trwałymi produktami, o tyle pomidory albo winogrona przetrwają maksymalnie kilka dni. Istnieją techniki pozwalające wydłużyć świeżość owoców. Oto one:

  • Spryskanie owoców lub warzyw preparatem do nabłyszczania liści – świetnie „konserwuje” produkty, ale uwaga! Metodę tę można stosować wyłącznie dla produktów o gładkiej skórce. Należy też pamiętać, że spryskane warzywa i owoce pod żadnym względem nie nadają się do spożycia.
  • Suszenie owoców lub warzyw – naturalna metoda, która sprawdza się przecież w przypadku jabłek, plasterków owoców cytrusowych czy papryczek chili. Należy pamiętać, że produkty nieco zmienią swój wygląd, ale np. w przypadku kompozycji jesiennych może to być atutem.

Zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Savia Bruta

Gdzie znajdują zastosowanie kompozycje florystyczne z owocami i warzywami?

Na koniec zastanówmy się wspólnie, w jakich kompozycjach florystycznych można wykorzystać owoce i warzywa. I tutaj znowu odpowiedź jest oczywista: we wszystkich. To produkty, które wspaniale wyglądają jako dopełnienie bukietów. Sprawiają, że całość zyskuje bardzo oryginalny charakter. Mogą pojawiać się w wiązankach ofiarowanych na jubileusz, imieniny czy nowe mieszkanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wplatać je w bukiety ślubne, czego dowodem jest chociażby legendarna wiązanka Victorii Beckham.

Owoce i warzywa wspaniale odnajdują się w dekoracjach domowych – w tym w bukietach do wazonu, lampionach czy wiankach. Są niezrównanym dodatkiem do stroików świątecznych – również tych tworzonych na mniej popularne święta, jak chociażby Halloween. Kompozycje florystyczne z wykorzystaniem owoców i warzyw mogą też stanowić codzienną dekorację przestrzeni mieszkalnych, a także hoteli czy restauracji. Wspaniale odnajdują się w ozdobach weselnych – wystarczy zwrócić uwagę na najgorętszy trend ostatnich miesięcy promujący niezwykle urocze i emanujące świeżością kompozycje z cytryn.

Warzywa i owoce są obecnie niezwykle popularne w scenografiach i na planach zdjęciowych. Zastosowanie znajdują zarówno jako oryginalne tło dla produktów, jak i aranżacje, które z jednej strony zaskakują, a z drugiej nieco... szokują, a z pewnością zwracają na siebie uwagę i zapadają w pamięć. 

Florystyka jest dziedziną, która nie zna ograniczeń. I zachęca do szukania inspiracji wszędzie – również w kuchni, ogrodzie warzywnym czy sadzie. To doskonały sposób na to, aby stworzyć piękne, niepowtarzalne kompozycje, które staną się prawdziwą ucztą dla oczu i duszy.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl