Nie tylko kwiaty – suszone rośliny o ozdobnych owocnikach

Nie tylko kwiaty – suszone rośliny o ozdobnych owocnikach 

Mówiąc o suszkach, widzicie suszone kwiaty? Oczywiście, że tak, bo o czym innym można pomyśleć? Przed oczami stają znane od lat nieśmiertelniki, krwawniki, mimozy i zatrwiany. W ostatnim czasie dołączyły do nich egzotyczne gatunki. Banksja, protea, bawełna to tylko nieliczne z wielu propozycji. A czy wiecie, że świat suszonych roślin nie ogranicza się jedynie do kwiatów? To także piękne, czasem wręcz okazałe owocniki i nasienniki, które potrafią dodać każdej kompozycji mnóstwo uroku. Przekonajcie się o tym, pozostając z nami przez chwilę.

Suszona miechunka – pomarańczowe lampiony, które rozświetlą jesienną kompozycję

Roślinę, od której zaczniemy przegląd suszków o ciekawych owocnikach, prawdopodobnie dobrze znacie. Poznajecie ją po pięknych, rozdętych kielichach przypominających pomarańczowe lampiony i skrywających wewnątrz niewielki owoc. Wiecie już o jakim gatunku mowa? Brawo, jeśli postawiliście na suszoną miechunkę. Kiedyś była powszechnie spotykana w ogrodach. Dziś króluje we florystycznych kompozycjach – szczególnie tych tworzonych jesienną porą, na co wpływ ma oczywiście jej charakterystyczne wybarwienie. Suszona miechunka rozdęta pięknie komponuje się z roślinami w niebieskim odcieniu – zwłaszcza mikołajkiem i przegorzanem. Możecie też zastawić ją z barwionym szarłatem, trawą pampasową albo dmuszkiem jajowatym. A jeśli chcecie stworzyć kompozycję w iście jesiennym stylu, dołączcie do niej suszone zboża albo len.

Len suszony – prosto z polskiego pola 

A skoro o nim mowa, warto pamiętać, że len to nie tylko piękne błękitne kwiaty, symbolizujące pełnię lata, ale charakterystyczne torebki nasienne – idealne do suszenia. Co ważne, mogą one występować w naturalnej zielonej tonacji z brązowymi akcentami lub w postaci barwionej na rozmaite kolory. W ten sposób możecie łączyć go z przeróżnymi suszkami – ich wybór zależy wyłącznie od Waszej pomysłowości, ponieważ gatunek dobrze wygląda zarówno z rodzimymi, jak i egzotycznymi roślinami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyeksponować go solo. W takiej wersji pięknie prezentują się nie tylko warianty barwione, ale także suszony len bielony, który wspaniale sprawdza się w nowoczesnych kompozycjach. Pamiętajcie też o tym, że suszony len jest odpowiedni nie tylko na bukiety, ale na wianki, kompozycje pod kloszem czy jako materiał do rękodzieła.

Suszona czarnuszka – idealna solo lub w kompozycji

Pozostając w świecie suszków, o rozdętych torebkach nasiennych, nie sposób zapomnieć o suszonej czarnuszce damasceńskiej. To niezwykle ciekawy gatunek, który latem wykształca kwiaty wspaniale prezentujące się na rabacie i przyciągające pszczoły. Po przekwitnięciu jest z kolei znakomitym materiałem na suche bukiety. Czarnuszka damasceńska pasuje do rozmaitych suszków. Z suchlinem, ostróżkami, złociszkiem czy kocankami pozwala stworzyć kompozycje w rustykalnym stylu. W połączeniu z suszonymi trawami przywołuje w myślach trendy boho. Wstawiona solo do wazonu ozdobi nowoczesne wnętrze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do nowoczesnych kompozycji wspaniale nada się suszona czarnuszka orientalna, która po przekwitnięciu wykształca oryginalne owocostany w kształcie korony. W wersji bielonej roślina jest też często wykorzystywana do tworzenia wiązanek ślubnych. Z reguły jest komponentem dopełniającym inne rośliny. W praktyce często staje się wyrazistym akcentem bukietu.

Lunaria suszona – judaszowe srebrniki na wagę złota

Wspaniałym pomysłem na urozmaicenie suchych bukietów jest także dołączenie do nich lunarii. To popularna roślina, nazywana potocznie judaszowymi srebrnikami. Jej najciekawszym elementem są owocniki w postaci półprzezroczystych, owalnych łuszczynek skrywających wewnątrz nasiona, przez co przypominają monety. Jasna barwa sprawia, że suszona lunaria stanowi doskonałe dopełnienie innych suszków. Sprawdzi się szczególnie w rustykalnych i tradycyjnych kompozycjach bazujących na rodzimych gatunkach. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dostępna jest także suszona lunaria bielona. W takim wariancie roślina jest wręcz stworzona dla nowoczesnych bukietów – również tych, zdobiących przestrzeń publiczną czy sale, w których odbywają się przyjęcia okolicznościowe. Wspaniale wygląda z bielonym koprem włoskim bądź lnem. Stanowi doskonałe towarzystwo dla suszonych traw.

Lepidium suszone – drobne łuszczynki o dużym potencjale dekoracyjnym

Nieco podobna do lunarii jest suszona pieprzyca, czyli lepidium. Roślina wykształca łodygi gęsto pokryte drobnymi, owalnymi łuszczynkami, w których dobrze widoczne są owoce. Owocniki są jednak mniejsze niż w przypadku lunarii. Jest ich natomiast więcej na jednym pędzie. O ile jednak pierwsza roślina prezentuje się doskonale zarówno w kompozycji, jak i solo, lepidium jest wykorzystywane głównie jako wypełnienie bukietów czy instalacji florystycznych. Występuje w wersji bielonej, co sprawia, że dobrze komponuje się z suszkami w różnych barwach. Pasuje zarówno do rodzimych gatunków, jak i do egzotycznych roślin. Wspaniale sprawdza się w dekoracjach na ślub, komunię albo chrzest. 

Suszony pieprz w dekoracyjnej odsłonie

Rośliną, którą świetnie znacie, ale być może nie łączycie jej z florystyką, jest pieprz. Wykształca okazałe kłosowate owocostany gęsto pokryte drobnymi kuleczkami. Owoce pieprzu, poddane odpowiednim procesom suszenia, zachowują swój kształt – nie kurczą się i nie marszczą, przez co wspaniale wyglądają w kompozycjach. Zwykle są barwione na kolor intensywnie czerwony lub złoty. Dzięki temu są oryginalnym dodatkiem do stroików bożonarodzeniowych. Można oczywiście dopełniać nimi suche bukiety. Suszony pieprz najlepiej wygląda w towarzystwie egzotycznych roślin: bawełny, protei czy liści palmowych. Jest ponadto niezastąpionym materiałem do rękodzieła. Można użyć go do dekoracji kartek okolicznościowych, makramy czy modnych kompozycji pod kloszem. Co ciekawe, suszony pieprz zachowuje swój zapach, dzięki czemu roztoczy w pomieszczeniu wspaniały aromat.

Pszenica suszona – popularne zboże cenione przez florystów

Wśród suszonych roślin na uwagę zasługują również zboża. Wykształcające pełne, okazałe kłosy, ciekawie prezentują się solo lub jako dopełnienie kompozycji. Najbardziej znana jest wśród nich suszona pszenica, słynąca z grubych pięknych kłosów. To zboże, które doskonale spisze się w rustykalnych i wiejskich dekoracjach. Znakomicie wygląda w domach, a także jako ozdoba kościołów czy sal weselnych, w których odbywa się uroczystość w duchu trendów boho. Pszenicę można dołączyć też do wiązanki dla panny młodej albo wianka na głowę. Będzie świetnym dopełnieniem suszonego krwawnika, lnu, ostów czy gomfreny, chociaż oczywiście możliwości florystycznych jest o wiele więcej. Co ciekawe, suszona pszenica sprawdzi się w charakterze nowoczesnej ozdoby. Wystarczy sięgnąć po wersję bieloną i wstawić ją do smukłego, szklanego wazonu. Suszona pszenica stanie się także kopalnią inspiracji dla miłośników rękodzieła.

Suszone pszenżyto – ozdobne kłosy, które nadadzą kompozycji lekkość

Jej alternatywą jest suszone pszenżyto. Od pszenicy odróżniają je kłosy z plewkami zakończonymi długimi ośćmi, popularnie nazywanymi "wąsami". W ten sposób wnoszą do kompozycji lekkość. Tak, jak pszenica, pszenżyto jest doskonałym wyborem dla rustykalnych bukietów oraz dekoracji boho. Można nim zdobić kartki okolicznościowe albo zatapiać kłosy w żywicy, czy umieszczać je pod kloszem. Co ciekawe, zboże występuje nie tylko w naturalnej kolorystyce, ale w formie bielonej i barwionej – głównie na kolor miętowy czy różowy. W ten sposób daje jeszcze więcej inspiracji florystycznych. Pozwala tworzyć minimalistyczne, nowoczesne dekoracje, jak też kompozycje z romantycznym pierwiastkiem.

Owies suszony – idealny nie tylko do bukietów

Rodzimym, doskonale znanym zbożem jest ponadto owies. W odróżnieniu od pszenicy i pszenżyta wykształca bardziej lub mniej rozgałęzioną wiechę. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Plewki osadzone na cienkich łodyżkach delikatnie drgają przy każdym ruchu bukietu, przez co całość prezentuje się jeszcze bardziej subtelnie i oryginalnie. Suszony owies wspaniale zdaje egzamin jako dopełnienie rustykalnych kompozycji z suszonego anafalisa, czarnuszki, broom bloom czy lawendy. Możecie też poeksperymentować i zestawić go z egzotycznymi gatunkami roślin – tym bardziej że do wyboru macie warianty bielone lub barwione, które nadadzą całości nowoczesny akcent. Warto także pamiętać, że owies jest znakomitym materiałem na wianki oraz palmy wielkanocne.

Suszone sorgo – nietypowa suszona roślina

A może macie ochotę sięgnąć po egzotyczne zboża? W tej roli mistrzowsko sprawdzi się suszone sorgo. Posiada sztywne pędy z osadzonymi na nich baldachami wypełnionymi gęsto twardymi ziarniakami. W ten sposób przypomina kolbę kukurydzy. Do kompozycji florystycznych wnosi powiew oryginalności. Jest znakomitym wyborem dla nowoczesnych kompozycji, zaskakujących nie tylko kolorystyką, ale także formą. Pięknie prezentuje się w towarzystwie suszonej trawy pampasowej czy obiedki. Jest doskonałym dodatkiem dla pałki wodnej i pszenżyta. Sorgo możecie też zestawić z różnymi gatunkami traw, w tym dmuszkiem jajowatym, kanarem, ruskusem czy ostnicą. Pamiętajcie, że do wyboru macie zarówno suszone sorgo bielone, jak i barwione na piękne, intensywne kolory.

Materiał florystyczny, który macie w zasięgu dłoni

O tym, że florystyka jest dziedziną, która nie zna ograniczeń, pewnie już przekonaliście się wielokrotnie. Szeroki wybór materiału do pracy nie ogranicza się do suszków. Czasem wystarczy po prostu rozejrzeć się dookoła i… Sięgnąć po coś, co tak naprawdę jest w zasięgu dłoni. W letnich kompozycjach z powodzeniem sprawdzą się słoneczniki czy kolby kukurydzy, które wniosą do nich optymistyczny akcent. Tworząc dekoracje jesienne, do suszków możecie dołączyć kasztany, żołędzie albo owoce dzikiej róży. Zimą fantastycznie spiszą się szyszki modrzewiowe lub sosnowe. Pamiętajcie, że możecie delikatnie ozdobić je farbą albo brokatem. Szyszki są niezrównane w bożonarodzeniowych stroikach, wiankach i innych dekoracjach bazujących na zielonych gałązkach drzew iglastych. Podpowiadamy również, że do świątecznych dekoracji możecie też dodać zapach. Laski cynamonu, gwiazdki anyżu, suszone plastry pomarańczy czy limonki sprawią, że poczujecie bożonarodzeniowy klimat wszystkimi zmysłami.

Lubicie pracę z roślinami – zarówno żywymi, jak i suszonymi? Nie ograniczajcie się jedynie do kwiatów. Sięgnijcie po interesujące owocniki o ciekawej formie, pękate kłosy albo owoce rodzimych roślin uprawnych, drzew i krzewów. Eksperymentujcie, szukajcie nowych inspiracji i bawcie się dobrze, odkrywając drzemiące w Was pokłady kreatywności.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl