Najpiękniejsze ogrody botaniczne - Wrocław
08-05-2023 • Podróże

Najpiękniejsze ogrody botaniczne - Wrocław

Nie tylko zagorzali fani roślin lubią przebywać w ich towarzystwie. Otoczenie kwiatów pozwala się odprężyć i poczuć wszystkimi zmysłami niewidzialną nić łączącą nas z naturą, której jesteśmy częścią. Stanowi znakomitą odskocznię od codzienności i życia w ciągłym biegu. Jeśli zatem chcecie na chwilę oderwać się od rutyny, możecie odwiedzić wrocławski ogród botaniczny. To niezwykłe miejsce, do którego po prostu chce się wracać, aby za każdym razem odkryć coś nowego i fascynującego. Jest świetnym przystankiem w podróży po Polsce albo pomysłem na nieszablonowe spędzenie któregoś z weekendowych dni. Urzeka, inspiruje, cieszy oczy – czy można chcieć więcej?

Wrocławski Ogród Botaniczny na przestrzeni wieków

Początki Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu sięgają 1811 roku i są ściśle związane z powstaniem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to drugi, po krakowskim, najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Początkowo zajmował obszar 5 hektarów. Dziś jego powierzchnia jest ponad dwukrotnie większa. W chwili powstania kolekcja roślin liczyła ok. 460 sztuk. W 1816 roku liczba ta sięgnęła dwóch tysięcy. Obecnie we wrocławskim ogrodzie botanicznym można podziwiać ponad 7500 gatunków roślin z rodzimych obszarów oraz z różnych zakątków świata. Jak to możliwe? Poza klasycznym rabatami dostępne są szklarnie stwarzające odpowiednie warunki dla gatunków tropikalnych. Warto podkreślić, że w ogrodzie swój azyl znalazło aż 27 drzew będących pomnikami przyrody.

Poezja dla zmysłów w sercu stolicy Dolnego Śląska

Wrocławski Ogród Botaniczny jest częściowo położony na terenie Ostrowa Tumskiego. Dość duża jego część leży też na obszarze fortyfikacji miejskich zburzonych w XIX wieku na rozkaz Napoleona. Po zasypanej wówczas odnodze Odry pozostał dziś niewielki staw, na którym stworzono stanowisko roślin wodnych. Z centrum miasta można dojść do Ogrodu Botanicznego pieszo, pokonując dystans ok. 2 kilometrów. To doskonały sposób na to, aby znaleźć schronienie od miejskiego zgiełku i poobcować z naturą kuszącą pięknymi kolorami, zapachami i ciszą przecinaną jedynie śpiewem ptaków bytujących wśród krzewów i w koronach drzew.

Magia kolorów i zapachów, czyli sekcja roślin ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu, tak jak inne placówki tego typu, posiada kilka wydzielonych sekcji. Poza klasyczną systematyką eksponującą drzewa, krzewy i rośliny zielne mogące rozwijać się w naszej strefie klimatycznej, znajdziecie w nim sekcję roślin ozdobnych. Poznacie ją po tym, że już z daleka będzie zapraszać Was feerią barw. To dział, który jest prawdziwą gratką dla miłośników kwiatów. Aby rozbudzić Wasz apetyt, wspomnimy tylko, że gromadzi ok. 30 odmian hiacyntów, 80 odmian narcyzów, 200 odmian liliowców, 250 odmian kosaćców i 120 odmian piwonii. Nie pomylimy się chyba, stwierdzając, że już czujecie bijący od nich zapach.

Z wierzchołków gór pod wodę – alpinarium i roślinność wodna

A może chcecie z bliska przyjrzeć się roślinności górskiej pochodzącej z najdalszych zakątków świata? Udajcie się więc do alpinarium, w którym zgromadzono blisko 1500 gatunków i odmian roślin skalnych. Ciekawie zaprojektowane rabaty sprawiają, że trudno oderwać od nich wzrok. Dodatkowo w alpinarium Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu zaprezentuje Wam przekrój warstw skalnych z okolic Wałbrzycha, co stanowi unikat na skalę światową. Podobnie zresztą jak kolekcja roślin wodnych. Ogród Botaniczny we Wrocławiu zgromadził ich kilkaset gatunków i odmian. Nie trzeba być fanem roślin, żeby zachwycić się kolekcją grzybieni zlokalizowaną wokół dużego basenu w części ozdobnej ogrodu. Dech w piersiach zapierają także akwaria z subtropikalnymi i tropikalnymi roślinami wodnymi oraz błotnymi. Spoglądając na nie, możecie odnieść wrażenie, że unosicie się łagodnie w toni wodnej, przemierzając delikatnie falujący zielony gąszcz z przemykającymi kolorowymi rybami. Relaks gwarantowany.

Spacer wśród drzew – arboretum wrocławskiego Ogrodu Botanicznego

Ogród Botaniczny we Wrocławiu posiada ponadto wydzielone arboretum skupiające ponad 30 różnych drzew iglastych i ponad 300 gatunków liściastych. Największą atrakcją tej części ogrodu są różaneczniki. Niezwykle okazałe krzewy podbijają serca nie tylko miłośników roślin, ale także… Fotografii i malarstwa. W arboretum możecie też usiąść w cieniu rozłożystych platanów albo podziwiać wiekowe dęby. Ciekawostką jest, że do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego należy arboretum w Wojsławicach, które również jest warte odwiedzenia.

Podróż dookoła świata – szklarnie w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu

Na koniec zostawiliśmy dla Was atrakcję ogrodu botanicznego, która cieszy się największą popularnością wśród odwiedzających. Być może niektórzy z Was domyślą się, o czym mowa. Oczywiście o szklarniach! To miejsca, które zabiorą Was w podróż po najdalszych zakątkach świata. Klimat pustyni pozwolą poczuć kaktusy i sukulenty – Ogród Botaniczny we Wrocławiu skupia ponad 1500 taksonów tych wyjątkowych roślin, które przystosowały się do życia w warunkach skrajnej suszy. Znajdziecie tu nie tylko kolczastych przedstawicieli, ale rośliny, które świetnie wykształciły zdolność mimikry. Żywe kamienie, bo o nich mowa, z pewnością przykują Wasz wzrok podobnie jak kwitnące kaktusy czarujące nie tylko pięknem kwiatów, ale także zapachem.

Klimat tropików w zasięgu dłoni

Z pustyni w mig przeniesiecie się w rejony tropików. Rośliny z tego obszaru zlokalizowano w trzech szklarniach. Powitają Was bromelie i oplątwy przystosowane do czerpania wilgoci z powietrza. Zachwycą monstery, filodendrony i diffenbachie o okazałych ozdobnych liściach. Wzrok przyciągną draceny, figowce oraz kwitnące ketmie i męczennice. Paprocie pozwolą przenieść się do lasów zamieszkałych przez dinozaury, a sagowce zachęcą do poznawania niezwykłego świata palem. To oczywiście dopiero przedsmak tego, co czeka Was w szklarniach Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Możecie być jednak pewni, że jest to miejsce niezwykłe na mapie stolicy Dolnego Śląska.

Ogród botaniczny we Wrocławiu - nasza ocena 

Jesteśmy ogromnymi fanami ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Zdecydowanie warto odwiedzić go podczas wizyty w tym mieście. Każda pora roku ma tutaj swoją charakterystyczną aurę i urok. My szczególnie lubimy, gdy kwitną dalie o przeróżnych kolorach i kształtach. Bez względu na to, czy udajecie się do ogrodu botanicznego, żeby podziwiać rośliny, odpocząć, nauczyć się czegoś nowego, czy po prostu zrobić piękne zdjęcia, możecie być pewni, że nie jest to czas stracony. Miejsce za każdym razem zaskakuje czymś nowym, jest żywą materią, którą wciąż można odkrywać na nowo. Dlatego, podążając za słowami Jonasza Kofty, mówimy Wam dziś: „Pamiętajcie o ogrodach”, szczególnie kiedy będziecie w pobliżu Wrocławia. Zdecydowanie polecamy i przyznajemy ocenę 9/10

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl